سه شنبه, 21 مرداد 1399 :: Tuesday, 11 August 2020
 
کد خبر: 84783

هزاران معترض خواستار استعفای نتانیاهو شدند

هزاران معترض خواستار استعفای نتانیاهو شدند
هزاران نفر از ساکنان قدس اشغالی شنبه شب برای پنجمین بار با تجمع در مقابل اقامتگاه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی، خواستار استعفای وی به خاطر پرونده‌های متعدد فساد و وضعیت بد اقتصادی در دوران شیوع ویروس کرونا شدند.
پایگاه خبری ریشه

تظاهرکنندگان علاوه بر بیت‌المقدس، در "تل آویو" و "قیساریه" و چهار راه‌های اصلی شهرهای مختلف سرزمین‌های اشغالی دست به تظاهرات گسترده زدند.

همزمان صدها تن از معترضان در نزدیکی منزل شخصی نتانیاهو در قیساریه و در بوستان "چارلز کلور" در تل‌آویو دست به تظاهرات زدند.

بر اساس این گزارش طرفداران و مخالفان نتانیاهو در منطقه مجاور نوار غزه با یکدیگر درگیر شدند.

از سوی دیگر رسانه‌های رژیم صهیونیستی از درگیری پلیس و معترضان در میدان "پاریس" در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس خبر دادند.

معترضان خشمگین که براساس برآورد پلیس رژیم صهیونیستی تعدادشان به هشت هزار نفر می‌رسید، خواستار استعفای نتانیاهو شدند و شعارهایی مانند "نتانیاهو فاسد"، "بی بی برو برو" و "نتانیاهو از اینجا بیا بیرون" سر دادند.

پنجمین بار است ساکنان سرزمین‌های اشغالی از زمان شیوع کرونا به خاطر پرونده‌های مختلف فساد نتانیاهو و سوء مدیریت کابینه تحت امر وی دست به اعتراض می‌زنند. هزاران اسرائیلی در این دوره  شغل خود را از دست داده‌اند و میزان بیکاری در سرزمین‌های اشغالی به بیش از  ۲۱ درصد رسیده است

پیش‌تر براساس نتایج نظرسنجی صورت گرفته توسط شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، ۵۸ درصد شهروندان اسرائیل از عملکرد نتانیاهو در کاهش تاثیر کرونا بر اقتصاد ناراضی بودند.

خبر فساد نتانیاهو در ماه‌های اخیر در صدر رسانه‌ها قرار گرفته است. فسادهایی که به «پرونده ۱۰۰۰»، «۲۰۰۰»، «۳۰۰۰» و «۴۰۰۰» معروف شده است.

در همین رابطه، وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی یکشنبه گذشته اعلام کرد، دادستان کل اسرائیل دستور آغاز تحقیق درباره «امور» مرتبط با نتانیاهو را صادر کرده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی و همسرش به اتهام فساد چندین بار تحت بازجویی قرار گرفته‌اند، پرونده‌هایی که در رسانه‌ها به «پرونده ۱۰۰۰»، «۲۰۰۰»، «۳۰۰۰» و «۴۰۰۰» معروف است.

 

منبع: تارنمای شبکه تلویزیونی "آی ۲۴ نیوز" رژیم صهیونیستی

نتانیاهو در پرونده موسوم به ۱۰۰۰، متهم است که حدود ۳۰۰ هزار دلار رشوه به عنوان هدیه از سرمایه داران یهودی دریافت کرده است.

در پرونده ۲۰۰۰ نیز نخست وزیر رژیم اسرائیل، متهم به زد و بند با «ارنون موزس» صاحب امتیاز روزنامه معروف «یدیعوت آحارونوت» رژیم صهیونیستی بوده تا پوششی مثبت از او و فعالیت هایش در این روزنامه داده شود و روزنامه خصوصی «اسرائیل هیوم» (اسرائیل امروز) یعنی رقیب یدیعوت آحارونوت از سوی دولت زیر فشار قرار گیرد.

پر سر و صداترین پرونده نتانیاهو اما به پرونده ۳۰۰۰ بر می‌گردد که مربوط به خرید سه زیر دریایی از آلمان است و در سال ۱۳۹۵ جنجال زیادی به راه انداخت و برخی نمایندگان کنست (پارلمان) و سیاستمداران اسرائیلی، نتانیاهو را زیر تیغ انتقادات شدید قرار دادند.

پرونده موسوم به ۴۰۰۰ نیز به مسأله زد و بند نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مالک شرکت بزک که خود صاحب امتیاز پایگاه خبری «واللا» است، باز می‌گردد که بر اساس گزارش دادستانی رژیم اسرائیل، وی در این پرونده متهم به فساد گسترده است.

نتانیاهو در این پرونده متهم است میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی در اختیار «شاؤول الویچ» مالک این شرکت قرار داده است تا پایگاه خبری واللا رسانه زیر نظر این شرکت از نخست وزیر و خانواده‌اش حمایت رسانه‌ای کند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.