يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 84661

آمارهای جالب از ازدواج، سن عروس‌ها و دامادهای ایرانی

آمارهای جالب از ازدواج، سن عروس‌ها و دامادهای ایرانی
سخنگوی سازمان احوال گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا آخر تیرماه تعداد  ۱۹۱ هزار و ۴۶۲ رویداد ازدواج ثبت شده است.
پایگاه خبری ریشه

سیف الله ابوترابی  به مناسبت روزملی ازدواج  و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) وحضرت فاطمه (س) گفت: در سال گذشته ۶ هزار و ۵۶ ازدواج ثبت شده که نام داماد، علی و نام عروس فاطمه یا زهرا بوده است.

وی ضمن اشاره به اینکه از این تعداد ۳ هزار و ۵۸۰  زوج نام‌های علی و فاطمه  و  ۲ هزار ۴۷۶ زوج نیز اسامی علی و زهرا داشته اند، ادامع داد: لازم به یاد اوری است در این آمار علاوه بر علی، سید علی در نام داماد و علاوه بر زهرا و فاطمه، سیده زهرا، زهرا سادات، سیده فاطمه و فاطمه سادات نیز محاسبه شده است.

ابوترابی با بیان اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا آخر تیرماه تعداد  ۱۹۱ هزار و ۴۶۲ رویداد ازدواج ثبت شده است، افزود:  در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹ نیز تعداد یک هزار و ۲۱۸ زوج با نام‌های علی و فاطمه و ۹۱۸ زوج با نام‌های علی و زهرا اقدام به ثبت ازدواج خود کرده‌اند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد: از این تعداد حدود ۵۶ درصد زوجین (هم مرد و هم زن) در سنین ۲۰ تا ۳۹ سال بوده اند و  حدود ۱۲ درصد از این ازدواج‌ها متعلق به زنان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله با مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله بوده است.

وی با شاره به اینکه میانگین سن ازدواج برای بار اول در چهار ماه یاد شده  برای مردان ۲۷.۴ سال و برای زنان ۲۲.۸ سال حاصل شده است، بیان کرد: بیشترین میانگین سن داماد‌ها در اولین ازدواج در کشور مربوط به ساکنان استان تهران (۲۹.۶ سال) و کمترین آن متعلق به ساکنان استان خراسان جنوبی (۲۴.۹ سال) است.

ابوترابی اشاره کرد: بیشترین میانگین سن عروس ها کشور متعلق به ساکنان استان تهران (۲۶ سال) و کمترین آن متعلق به ساکنان استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان (۲۰.۵ سال) بوده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.