سه شنبه, 21 مرداد 1399 :: Tuesday, 11 August 2020
 
کد خبر: 84466

رژیم صهیونیستی گرفتار در بحران‌های متعدد

رژیم صهیونیستی گرفتار در بحران‌های متعدد
همزمان با تشدید بحران شیوع کرونا در اراضی اشغالی، بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی رژیم صهیونیستی نیز پیچیده‌تر و شدیدتر می‌شوند.
پایگاه خبری ریشه

توقف قطار انتخابات پی در پی رژیم صهیونیستی در ایستگاه توافق «بنیامین نتانیاهو» و «بنی گانتز»، نخست وزیر فعلی و نخست وزیر رزرو این رژیم برای تشکیل کابینه ائتلافی، اکنون با مشکل‌های زیادی برای ادامه توقف مواجه شده و تهدید به انحلال ائتلاف و انتخابات چهارم، سبب بروز چشم اندازی مبهم از حرکت آن در مسیر بحران سیاسی شده است.

توافق نتانیاهو و گانتز برای تشکیل کابینه در نهایت به زنجیره ادامه دار انتخابات و ناکامی در تشکیل کابینه در اراضی اشغالی پایان داد، اما نتوانست از بروز و تشدید طیف گسترده‌ای از چالش‌ها و بحران‌ها جلوگیری کند.

بحران‌های پیچیده و درهم تنیده سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که با شیوع بیماری «کرونا» در اراضی اشغالی، چشم انداز آینده رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو را تیره می‌کنند، عبارتند از:

 • شیوع گسترده کرونا و ناتوانی رژیم صهیونیستی در مقابله با آن که منجر به بروز بحرانی بهداشتی و در هم ریختن زیرساخت‌های پزشکی و بهداشتی شده است.
 •  افزایش نرخ بیکاری که اکنون به زبان ساده سبب بیکاری یک نفر از هر ۵ نفر از ساکنان اراضی اشغالی شده است.
 •  افزایش اختلاف نظر‌ها و تعمیق شکاف‌ها میان دو حزب «لیکود» و «آبی و سفید» که مناقشه‌ها و جدال هایشان از تصویب بودجه تا مبارزه با کرونا، از الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی تا دادگاه بررسی پرونده فساد اقتصادی نتانیاهو، از برخورد با معترضان تا روابط خارجی، همه و همه را در بر می‌گیرد.
 • اعتراض‌ها و تجمع‌های اعتراضی در انتقاد و شکایت از موضوع‌هایی مانند اقتصاد، خشونت خانگی، فساد مقام‌های صهیونیست، درمان و بهداشت، تبعیض نژادی، خشونت پلیس و ... از سویی دیگر سبب رقم خوردن اعتراض‌های اجتماعی شده است.
 • مهم‌ترین جلوه‌های بحران اجتماعی را می‌توان در اعتراض‌های سراسری دید که رویکرد‌ها و سیاستگذاری‌های رژیم صهیونیستی در مسائل اجتماعی را ناکافی و ناکارآمد می‌دانند.
 • اعتراض پرستاران و کادر درمان اراضی اشغالی به ساعات کاری زیاد و دستمزد کم در میانه افزایش فشار کار ناشی از گسترش شیوع کرونا
 • مخالفت گسترده و قابل توجه مجامع بین المللی و کشور‌های مختلف به طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی که بحران در روابط خارجی انجامید.
 • بحران امنیتی

همه این موارد دست در دست یکدیگر داده و سبب شده اند تا مشروعیت نتانیاهو در میان ساکنان اراضی اشغالی کاهش پیدا کند.

کمتر از یک سوم ساکنان اراضی اشغالی به بنیامین نتانیاهو، برای حل و فصل بحران کرونا اعتماد دارند.

براساس جدیدترین نظرسنجی مرکز سنجش افکار عمومی «گوتمن»، فقط ۲۹.۵ درصد ساکنان اراضی اشغالی به نتانیاهو برای مقابله با بحران کرونا اعتماد دارند و ۵۹.۴ درصد ساکنان عرب اراضی اشغالی نیز اعلام کردند به هیچ وجه در این زمینه به نتانیاهو اعتماد ندارند.

براساس نظرسنجی کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی، حدود ۶۱ درصد صهیونیست‌ها از عملکرد کابینه نتانیاهو راضی نیستند.

این نظرسنجی‌ها در حالی اعلام می‌شوند که اراضی اشغالی در روز‌ها و هفته‌های اخیر شاهد برگزاری اعتراض‌های سراسری علیه نتانیاهو بوده است.

نتانیاهو که باید در روز ۱۹ جولای (۲۹ تیر) در دادگاه به اتهام‌های متعددی که در قالب پرونده‌های فساد اقتصادی به او وارد شده پاسخ بدهد، با بحران‌ها و انتقاد‌های متعددی روبروست.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.