شنبه, 25 مرداد 1399 :: Saturday, 15 August 2020
 
کد خبر: 84312

"بحران جمعیت ایران" و تراژدی به‌نام "خانواده‌های تک‌فرزند"

کاربران فضای مجاری به‌مناسبت "روز جهانی جمعیّت" واکنش‌های مختلفی را به مسئله بحران جمعیت کشور،‌ مسئله تک فرزندی، حرکت تند کشور به سمت سالمندی و ... داشتند؛ برخی از کاربران نوشتند: "تک‌فرزندی" یعنی محروم کردن نسل از داشتن عمه، عمو، خاله و دایی!
پایگاه خبری ریشه

21 تیر ماه مصادف با 11 جولای، در تقویم بین‌المللی به عنوان "روز جهانی جمعیت" نامگذاری شده است؛ "جمعیت" مفهوم پیچیده‌ای است که نباید به‌صورت تک بُعدی به آن نگاه کرد.

این مفهوم از متغیرهای متعددی تشکیل شده و ارکان مختلف یک جامعه را با خود درگیر می‌کند؛ تاثیرات "جمعیت" بر روی فرهنگ، اجتماع، امنیت، اقتصاد و ... از جمله موضوعاتی است که دستمایه مطالعات پژوهشی قرار گرفته است؛ با این حساب "جمعیت" برای ادامه حیات و پویایی ملت‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ این نکته بیانگر یک واقعیت پنهان است که کاهش جمعیت کشورها می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد، کشورهای غربی به این نکته پی برده‌اند و برای افزایش جمعیت کشور خود تلاش می‌کنند.

به خاطر اهمیت این موضوع، در کشور ما نیز به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، 30 اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری، به عنوان "روز ملی جمعیت" در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است. 

شخصیت‌ها و کاربران توئیتری در روز شنبه، 21 تیر ماه، به مناسبت روز جهانی جمعیّت، درباره وضعیت جمعیت ایران صحبت‌ها و نکات قابل تأملی ارائه کردند؛ در ادامه به برخی از مطالب منتشره در فضای توئیتری کشورمان در روز جهانی جمعیت پرداخته شده است:

ــ دکترقاضی‌زاده هاشمی، نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در حساب توئیتری خود نوشت:

"سازمان ثبت احوال گزارش 98 را منتشر کرده که متاسفانه تعداد تولد و ازدواج این سال نسبت به سال 97 به ترتیب 13.5 و 4 درصد کاهش داشته؛ در دوران کرونا کاهش به شدت بیشتری خواهیم داشت؛ دولت لازم است از وظایف خطیر خود درباب جمعیت شانه خالی نکند و برای جبران آثار مخرب این واقعه، سیاست‌های موثر جمعیتی اتخاذ کند."

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

محمد امین پازوکی در واکنش به مطلب قاضی‌زاده هاشمی نوشت:

"جالبه بدونید قانون تسهیل ازدواج سال 84 تصویب شده و از اون لحظه تا امروز نه اجرا شده و نه مجلس، دولت رو بخاطر عدم اجراش بازخواست کرده! از اون جالب‌تر اینکه آقای قاضی‌زاده حدود 12 ساله که تو مجلسه و تازه یاد این حرفا افتاده؛ آقای نماینده مجلس تا الان کجا بودی و چه کردی؟ پاسخگو باش."

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

امید توشه با تأیید این مطلب نوشته:

"در سال 98 تعداد تولد نسبت به سال پیش از آن 13.5 درصد کاهش داشته."

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

ــ حساب کاربری با نام "رابین شور" ذیل یک توئیت از دنبال‌کننده‌های خود درخواست کرده بود درباره پیامدهای تک‌فرزندی بنویسند.

این توئیت با واکنش‌های جالب افراد حاضر در توئیتر رو به رو شد.

سارا قدیانلو نوشت:

"- تک فرزندی چیه؟

+ تنها گذاشتن فرزند در آینده بدون پشت و پناه..."

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

احسان شریف‌نیا نوشت:

"- تک فرزندی چیه؟

+ خودخواهی پدر و مادر برای راحت زندگی کردن..."

کاربری با نام امیر نوشت:

"- تک فرزندی چیه؟

+ نسل کشی شیک و مدرن"

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

و عباس حاج هاشمی نوشت:

"- تک فرزندی چیه؟

+ محروم کردن نسل از داشتن عمه، عمو، خاله و دایی!!! محروم کردن نسل از داشتن پشتوانه و دلسوز"

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

ــ همینطور کاربران دیگری به موارد دیگری مثل سهم بودجه جمعیت در وزارت بهداشت اشاره کردند؛ "محمد احسانی کیا" نوشت:

" به مناسبت روز جهانی جمعیت باید بگم، با وجود اینکه کشورهای اروپایی، آمریکا، روسیه و حتی چین سیاست‌های افزایش جمعیت رو دنبال می‌کنن، در ایران با وجود بحرانی به مراتب شدیدتر از سایر کشورها، سهم بودجه جمعیت در وزارت بهداشت سال به سال کمتر میشه و الان سهمش زیر 1 درصده."

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

اکانت "آدم" هم در این رابطه متذکر شد:

"به مناسبت روز جهانی جمعیت بد نیست در جریان باشید به گزارش سازمان ملل تا کمتر از 30 سال دیگه جمعیت پیر کشور 4 برابر(!!) و میانگین سنی کشور از حدود 30 به 45 سال می‌رسه و نیروی فعال کشور نصف میشه!!!"

کاهش جمعیت , توییتر | توئیتر , فرزندآوری ,

متاسفانه کشورمان در حوزه "جمعیت" با اوضاع بحرانی رو به روست و براساس پیش‌بینی‌ها تا حدود 30 سال آینده رشد جمعیت کشور متوقف شده و بعد از آن روندی کاهشی را طی خواهد کرد! از اوایل دهه‌ی 70 تاکنون فرزندآوری در ایران به طور غیرطبیعی، سیری کاهشی را طی کرده است و مطابق با آمار و پیش‌بینی‌های بین‌المللی و جمعیت‌شناسان داخلی و خارجی، ایران در آینده با بحران سالمندی جمعیت رو به رو خواهد شد که چنین امری مشکلات بسیاری برای جامعه و کشور به بار خواهد آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.