سه شنبه, 12 مرداد 1400 :: Tuesday, 3 August 2021
 
کد خبر: 84297

کرونا نسخه نتانیاهو را می‎پیچد؟

چشمانداز آینده سیاسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو در پی شیوع بیماری کرونا بیش از هر زمان دیگری مبهم و تار شده است.
پایگاه خبری ریشه

ئتلاف دو حزب «لیکود» و «آبی و سفید» برای تشکیل کابینه در پی برگزاری سه دور انتخابات ناموفق سراسری در طول یک سال، برای برخی از تحلیلگران و ناظران خوش بین تحولات بین المللی، نقطه پایانی بر بحران سیاسی در اراضی اشغالی بود که آتش اعتراض‌ها و چالش‌های متعدد اجتماعی و اقتصادی را به شدت شعله ور کرده بود اما شیوع بیماری «کرونا»، به خوبی شکنندگی ائتلاف مذکور  به آینده سیاسی رژیم صهیونیستی را آشکار کرد.

نقش کاتالیزوری شیوع بیماری کرونا در اراضی اشغالی را باید در بررسی تحولات سیاسی رژیم صهیونیستی مدنظر داشت.

این بیماری تاکنون ۳۶۲ نفر از ساکنان اراضی اشغالی را به کام مرگ فرستاده و ۳۸ هزار و ۶۷۰ نفر دیگر را مبتلا کرده است اما این آمار فقط بخش نمایان کوه یخ شناور در آب این بحران بهداشتی است.

بحران های رژیم صهیونیستی در پی شیوع کرونا 
بحران‌ها و چالش‌های دیگر رژیم صهیونیستی را که در پی شیوع کرونا در اراضی اشغالی تشدید شد، می‌توان در تحولات اخیر در عرصه‌های مختلف این رژیم دید که عبارتند از:

- فروپاشی زیرساخت‌های بهداشتی که نگرانی مقام‌های صهیونیست را در مورد موج دوم این بیماری تشدید کرده است.

زیرساخت‌های بهداشتی رژیم صهیونیستی هم اکنون با مشکلات و کمبود‌های زیادی مواجه شده که سبب شد کابینه، اقدامات محدودیتی را مجددا اعمال کند.

- بحران اقتصادی که از زمان بحران کابینه در اراضی اشغالی در دسامبر ۲۰۱۸ خود را بیش از هر زمانی نمایان ساخته بود، اکنون و در پی شیوع کرونا و تعطیلی‌های متعاقب آن به مرز ایجاد بحران در عرصه اجتماعی نیز رسیده است.

- بحران‌های اجتماعی متعدد ناشی از کرونا که در اراضی اشغالی بی سابقه نبودند، بخش دیگری از مشکلات و چالش‌های جدی این رژیم است؛ افزایش خشونت خانگی را باید مهم‌ترین جلوه این بحران دانست.

- بحران طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی که به عنوان یکی از مهم‌ترین بند‌های توافق «بنیامین نتانیاهو» و «بنی گانتز»، نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی برای ایجاد ائتلاف بود، با مخالفت‌های داخلی و خارجی به حالت تعلیق درآمد.

- افزایش درگیری‌ها و اختلاف نظر‌ها در میام مقام‌های کابینه و تعمیق شکاف میان دو حزب طرف ائتلاف

- عدم اجماع برای تصویب بودجه

مجموعه این تحولات سبب شده تا جایگاه کابینه نتانیاهو و آینده سیاسی او و رژیم صهیونیستی بار دیگر در ابهام عمیقی فرو برود.

براساس نظرسنجی کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی، حدود ۶۱ درصد صهیونیست‌ها از عملکرد کابینه نتانیاهو راضی نیستند.

این در حالی است که اراضی اشغالی در روز‌ها و هفته‌های اخیر شاهد برگزاری اعتراض‌های سراسری علیه نتانیاهو بود.

کرونا به قربانی اصلی خود در اراضی اشغالی نزدیک شد

نتانیاهو که باید در روز ۱۹ جولای (۲۹ تیر) در دادگاه به اتهام‌های متعددی که در قالب پرونده‌های فساد اقتصادی به او وارد شده پاسخ بدهد، با بحران‌های متعددی روبرو است.

ناتوانی کابینه نتانیاهو از طراحی و اجرای برنامه‌ای استراتژیک به منظور حل و فصل بحران اقتصادی و معضل بیکاری گسترده در اراضی اشغالی، موضوعی است که زیر فرش هیچ تلاش تبلیغاتی قابل پنهان کردن نیست؛ حتی اگر آن فرش، الحاق کرانه باختری باشد.

در حال حاضر ۸۰۰ هزار نفر از ساکنان اراضی اشغالی بیکارند؛ این میزان به معنای بیکاری یک نفر از ۵ نفر از ساکنان اراضی اشغالی است؛ ضمن اینکه به رغم وعده‌های مکرر، تقریبا نیمی از بودجه در نظر گرفته شده برای حل مشکل اقتصادی مشاغل مختلف در پیچ و خم‌های بوروکراسی اراضی اشغالی ناپدید شد.

کمبود‌ها در زمینه بهداشتی نیز از دیگر عواملی هستند که آینده کابینه رژیم صهیونیستی و نتانیاهو را تار می‌کنند؛ علاوه بر کمبود تجهیزات پزشکی و درمانی، تامین فضای امن برای کارکنان و افراد شاغل در کسب و کار‌های مختلف، ناامیدی از بهبود شرایط اقتصادی را تشدید کرده است.

این شرایط در حالی در جریان است که نتانیاهو به تشکیل عجیب‌ترین کابینه تاریخ مجعول رژیم صهیونیستی دست زده است.

به نظر می‌رسد در حالی که نتانیاهو به جای تلاش در جهت حل و فصل مشکلات به بازداشت مخالفان مشغول است، کرونا به قربانی اصلی خود در اراضی اشغالی نزدیک می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.