شنبه, 25 مرداد 1399 :: Saturday, 15 August 2020
 
کد خبر: 84254

آشوب در قلب اسراییل

آشوب در قلب اسراییل
چند هزار نفر از ساکنان با تجمع در میدان اصلی تل‌آویو، ضمن اعتراض به پرونده‌های فساد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، او را مقصر وخامت شیوع کرونا و وضعیت اقتصادی در فلسطین اشغالی دانستند.
پایگاه خبری ریشه

  اعتراضات به وجود آمده در تل آویو در کنار بحران کرونا و اختلافات موجود در عرصه سیاست داخلی رژیم صهیونیستی آینده نامشخصی را برای نتانیاهو و کابینه هفت رنگ وی به دنبال خواهد داشت.

 

واکنش نامناسب کابینه راست‌گرای رژیم صهیونیستی به نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» در مقابله با شیوع گسترده ویروس «کووید۱۹» و موج دوم آن که رکوردهای جدیدی را در شمار ابتلای روزانه به جای گذاشته، باعث تظاهرات دوباره جمع گسترده‌ای از ساکنان تل‌آویو شد.

 

به نوشته روزنامه «هاآرتص»، شامگاه شنبه (به وقت محلی) حدود ۱۰ هزار از ساکنان تل‌آویو با تجمع در میدان رابین، نتانیاهو و کابینه‌اش را مقصر اصلی وخیم شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی در فلسطین اشغالی معرفی کردند.

 

بر این اساس، تظاهرات‌کنندگان ضمن مسدود کردن خیابان‌های اصلی منتهی به میدان رابین، پلاکاردهایی با نوشته‌های «ارتشاء، کلاهبرداری و خیانت در امانت» (اشاره به پرونده‌های فساد نتانیاهو) و «جُرم‌وزیر» (Crime Minister به جای کلمه نخست‌وزیر Prime Minister) حمل کرده و شعارهایی برای مبارزه با فساد وی سر دادند.

 

این چندمین آخر هفته پیاپی در تل‌آویو بود که ساکنان آن با تجمع در مرکز شهر، اعتراضات خود را به سیاست‌های مختلف نتانیاهو از جمله طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، افزایش اختیارات نیروهای امنیتی به بهانه مقابله با ویروس کرونا و تقابل وی با دستگاه قضایی در پرونده‌های فساد نشان می‌دهند.

 

پیش از این نیز تعداد زیادی از ساکنان فلسطین اشغالی با تجمع در خیابان‌ها و معابر اصلی شهرهای مختلف از جمله تل‌آویو و قدس اشغالی، خواستار استعفای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شده بودند.

 

پلیس رژیم صهیونیستی سه پرونده در خصوص فساد دولتی و مالی علیه نخست وزیر خود تشکیل داده و طی سه سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است.

 

آغاز تظاهرات از تل آویو

 

آنگونه که رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند، آغاز اعتراضات از مناطق تجاری مرکزی تل‌آویو بود و تقریبا تمامی مناطق مرکزی تل آویو را در بر گرفت. در این تظاهرات ده‌ها هزار نفر حضور داشتند. اما شبیه همین اعتراضات در قدس نیز اتفاق افتاد و صهیونیست‌های ساکن این شهر، در اعتراض به وضعیت اقتصادی موجود به خیابان‌ها ریختند. با کشانده شدن این اعتراضات به شهر قدس، به نظر می‌رسد پایانی را نتوان برای این اعتراضات متصور بود و تا زمانی نامعلوم ادامه خواهد یافت.

 

دلیل اعتراض

 

براساس آنچه رسانه‌های رژیم صهیونیستی منتشر کرده‌اند دلیل این اعتراضات، اعتراض به وضعیت اقتصادی به وجود آمده در مقطع کنونی است که در اثر تمهیدات صورت گرفته از سوی کابینه رژیم صهیونیستی برای مقابله با کرونا، به وجود آمده‌اند. صهیونیست‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی می‌گویند با تمهیداتی که کابینه نتانیاهو برای جلوگیری از شیوع کرونا به کار گرفته، بسیاری از کارگران و مشاغل، حرفه و شغل خود را از دست داده‌اند. آنها خواستار از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی برای حل مشکلات اقتصادی خود و کارگران و مشاغلی هستند که بر اثر تمهیدات به کارگرفته در بحران کرونا تقریباً بیکار شده‌اند.

 

خواسته دیگر معترضان این است که دولت رژیم صهیونیستی به کسانی که در بحران به وجود آمده بیکار شده، یا آسیب های اقتصادی دیده اند کمک کند.

 

ادامه بحران

 

با دستگیری‌های انجام شده، به نظر می‌رسد خون معترضان به جوش آمده و قصد دارند این اعتراضات را تا آزادی افراد دستگیر شده و تحقق خواسته‌های اقتصادیشان ادامه دهند. به نظر می‌رسد با این وضعیت این اعتراضات به دیگر شهرهای سرزمین‌های اشغالی نیز سرایت کند و برای کابینه نتانیاهو بحران جدیدی را در میان بحران کرونا به وجود آورد.

 

بحران کرونا و کابینه نتانیاهو

 

بسیاری از محافل سیاسی داخلی رژیم صهیونیستی نسبت به نوع عملکرد کابینه نتانیاهو در مقابله با بحران کرونا انتقاد دارند. آنها معتقدند وی راهبرد مشخصی برای مبارزه با کرونا ندارد. این مسئله به داخل جامعه صهیونیستی نیز سرایت کرده، با گره خوردن با مشکلات اقتصادی به مجموعه‌ای از اعتراضات تبدیل شده است. برخی تحلیل گران داخل رژیم صهیونیستی نوع تعامل نتانیاهو با بحران کرونا را پایان عمر سیاسی وی تعریف می کنند. چرا که معتقدند وی عملکرد مطلوبی نداشته و در ادامه این مسئله باعث ادامه اعتراضات و سقوط وی خواهد شد.

 

بحران گسست رژیم صهیونیستی

 

 

 

امروز شیوه نامه های مبارزه با ویروس کرونا به یک معضل حاکمیتی تبدیل شده است، شیوع ویروس کرونا عواقب اجتماعی بسیار گسترده ای دارد و حتما هم همینگونه است ، اما بحران بین جامعه تندرو و ساختار حاکم به شکل ناامید کننده ای وخیم است و هر روز خشم علیه ساختار حاکم بیشتر و بیشتر می شود.

 

تعامل بین دو طرف امروز در آستانه یک تقابل قرار گرفته است ، به گفته بیزاییل ساموتریچ یکی از اعضای کنست(پارلمان) نزدیک به جامعه حردیم ، مشت آهنین علیه این جامعه می تواند به خصومت بیشتر بینجامد و باید به سرعت متوقف شود.

 

این امر صرفا مربوط به ساختار حاکم نیست بلکه به اعتراف "زامان" اقشار مختلف جامعه هم با یکدیگر این تقابل را دارند و شیوع کرونا هم که بیشتر در مناطق این جامعه گسترش پیدا کرده نیز بر دامنه نفرت و خصومت با آن افزوده است.

 

تضاد جامعه حریدیم با ساختار حاکمیت هم بعد اعلام مناطق قرنطینه شده که تقریبا فقط مناطق محل سکونت آنها را شامل می شود هم افزایش پیدا کرده است.

 

این اختلاف به حدی رسیده است که برخی از خاخام های یهودی این طایفه قرنطینه شدن مناطق خود را به دلیل نفرتی تفسیر می کنند که علیه این جامعه وجود دارد.

 

به اعتقاد کارشناسان این اختلافات به تدریج در حال تقویت بحران گسستی است که می تواند به تهدیدی برای ادامه حیات ساختار صهیونیستی تبدیل شود.

 

 

 

اعتراضاتی که در رژیم صهیونیستی از روز شنبه در اعتراض به مشکلات اقتصادی برآمده از کرونا آغاز شد، تا کنون ادامه دارد و به نظر می‌رسد به زودی خاتمه نیابد. این اعتراضات می‌تواند با وجود مشکلات اقتصادی رژیم صهیونیستی به بمبی برای کابینه جدید رژیم صهیونیستی بدل شود و موجب شود آینده‌ای نامشخص در انتظار رژیم صهیونیستی باشد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.