سه شنبه, 11 آذر 1399 :: Tuesday, 1 December 2020
 
کد خبر: 84248

پرداخت ۸۰ درصد از مطالبات چایکاران

پرداخت ۸۰ درصد از مطالبات چایکاران
رییس سازمان چای کشور گفت: تا به امروز ۸۰ درصد از مطالبات چایکاران معادل ۲۶۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
پایگاه خبری ریشه

حبیب جهان ساز در خصوص آخرین وضعیت پرداخت مطالبات چایکاران اظهارکرد: تا به امروز جمع پرداختی‌ها به چایکاران به ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده است که ۸۰ درصد مطالبات چایکاران را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: تا به امروز بالغ بر ۷۸ هزار و ۱۲۵ تن برگ سبز چای به ارزش ۳۲۷ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است که حدود ۳۲ درصد از آن برگ سبز درجه دو و حدود ۶۸ درصد آن برگ سبز درجه یک است.

رییس سازمان چای کشور تاکید کرد: چای خشک تولید شده در کشور در سال جاری بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۷۸ تن بوده است که نسبت به سال گذشته با رشد ۱۶ درصدی رو به رو بوده است.

جهانساز با اشاره به خشکسالی و عدم بارشی که در خرداد ماه رخ داد گفت: افزایش عمدتا مربوط به حضور کشاورز در باغات چای و انجام عملیات به زراعی بوده است.

اظهار کرد: مجموعه عملیات به زراعی در سال جاری باعث شده است افزایش تولید نسبت به سال گذشته رخ دهد.

وی با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای تا پایان مهر ماه ادامه دارد افزود: در حال حاضر چین دوم چای سبز در حال انجام است و چین سوم و چهارم تا پایان مهرماه به اتمام می‌رسد.

رییس سازمان چای کشور گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت ۱۳۰ هزار تن برگ سبز چای برداشت شود که معادل ۳۰ هزار تن چای خشک می‌شود که این رقم ۳۰ درصد از نیاز چای کشور را تامین می‌کند و مابقی نیاز چای از بخش واردات تامین خواهد شد.

جهانساز با اشاره به برنامه‌های افزایش تولید چای در کشور اظهار کرد: می‌توان با باغات موجود در کشور تولید چای خشک را به ۴۰ هزار تن افزایش داد که منتظر منابع در این زمینه هستیم که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت با چایکاران بتوانیم در یک بازه زمانی کوتاه باغات رها سازی شده را احیا کنیم و تولید چای کشور را افزایش دهیم.

وی گفت: با منابع موجود پیش بینی می‌شود تولید چای کشور از ۲۵ هزار تن در سال گذشته به ۳۰ هزار تن در سال جاری افزایش یابد که این تولید در سال ۹۷ حدود ۱۱۲ هزار تن برگ سبز چای بوده که تا به امروز با رسیدن به رقم ۱۳۰ هزار تن افزایش قابل توجهی داشته است و پیش بینی می‌شود تا ۱۳۵ هزار تن نیز در سال جاری برگ سبز چای برداشت شود.

رییس سازمان چای کشور گفت: با ادامه روند افزایش تولید برگ سبز چای پیش بینی می‌شود تولید کشور در سال آینده به ۱۴۰ هزار تن افزایش یابد و با تامین بیشتر نیاز داخل از واردات این محصول کاسته شود.

جهانساز در رابطه با قیمت چای درجه یک و درجه دو گفت: هرکیلو برگ سبز درجه یک ۴ هزار و ۶۰۰ تومان و درجه دو ۳ هزار و ۳۰۰ تومان از چایکاران خریداری می‌شود که چای درجه یک حدود ۵۰ درصد و چای درجه دو حدود ۲۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است.

وی بیان کرد: چای ایرانی در عمده فروشی‌ها حدود ۳۸ هزار تا ۴۰ هزار تومان است و در خرده فروشی‌ها هر کیلو چای ایرانی بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان متغیر است همچنین چای شکسته نیز حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رییس سازمان چای کشور تصریح کرد: حدود ۲۰ درصد از تولید چای کشور درجه ممتاز است و مابقی در درجه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرد و با قیمت کمتر به فروش می‌رسد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.