شنبه, 25 مرداد 1399 :: Saturday, 15 August 2020
 
کد خبر: 84046

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آلمان درباره سوریه را وتو کردند

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آلمان درباره سوریه را وتو کردند
کشورهای غربی عضو شورای امنیت به دنبال تصویب قطعنامه‌ای بودند تا بدون هماهنگی با دولت سوریه، آنچه کمک انسانی می‌نامند را به هرکجا که بخواهند بفرستند اما چین و روسیه آن را وتو کردند.
پایگاه خبری ریشه

مدت‌ها است که اعضای غربی شورای امنیت به دنبال راهی برای تصویب این قطعنامه هستند اما روسیه به شدت با آن مخالف است و تاکید دارد هر اقدامی باید با هماهنگی دولت سوریه انجام شود تا در مبارزه با تروریسم اختلالی ایجاد نشود.

گزارش‌های مختلفی مطرح است که کشورهای غربی به بهانه کمک‌های انسانی به تروریست‌ها و معارضان مسلح سوری مورد حمایت خود، آذوقه می‌رسانند.
نمایندگان آلمان و بلژیک که مبتکر این قطعنامه بودند از وتوی دو کشور شرقی به شدت ابراز تاسف کردند.

در بیانیه مشترک آلمان و بلژیک آمده است ما برای تهیه این پیش نویس قطعنامه بسیار کوشیدیم تا خواسته دبیرکل سازمان ملل را اجرایی سازیم و آرزوی کسانی که هر روز برای کمک به  مردان، زنان وکودکان نیازمند سوریه تلاش می‌کنند را برآورده کنیم.

آلمان و بلژیک با این ادعا که اکثریت شورای امنیت موافق این رویکرد بودند اما ۲ عضو دایم این شورا آن را وتو کردند و از این رو تمدید ماموریت این خط حیاتی میسر نشد.

با این حال این ۲ کشور اروپایی مدعی شده‌اند مردم سوریه روی آنها حساب کرده‌اند از این رو از پای نخواهند نشست و از همه اعضای شورا می‌خواهند به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.