چهارشنبه, 22 مرداد 1399 :: Wednesday, 12 August 2020
 
کد خبر: 83993

فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند

فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: باید تلاش کنیم که از حقوق فردی و اجتماعی مردم دفاع جدی داشته باشیم و دسترسی آن‌ها به عدالت را نزدیکتر و آسان‌تر و کم هزینه‌تر کنیم.
پایگاه خبری ریشه

مانیتورینگ حقوق بشر، درست زمانی که امانول مکرون، سیاست سلبی و سخت گیرانه کشورهایی مانند یونان و مجارستان در قبال پناهجویان را محکوم کرده و خود را مدافع حقوق پناهجویان و مهاجرین قلمداد می‌کند، رخدادهای تلخی در کمپ پناهجویان مستقر در فرانسه رخ می‌دهد. اسناد و شواهد مربوط به شکنجه، ضرب و شتم و سوء رفتار عامدانه مسئولین کمپ‌ها و پلیس علیه پناهجویان در  فرانسه به گونه‌ای است که حتی دادگاه حقوق بشر اروپا نیز نتوانسته است این بار منکر آن‌ها شود!

محکومیت دولت فرانسه در دادگاه استراسبورگ

اخیرا پنج پناهجو، از دولت فرانسه به دلیل رفتارش با پناهجویان شکایت کرده‌اند. دادگاه حقوق بشر اروپا به این شکایت رسیدگی و فرانسه را محکوم به پرداخت غرامت کرده است. دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل رفتار تحقیرکننده با پناهجویان محکوم کرده است. به گزارش  روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه، این نهاد اتحادیه اروپا با اشاره به شکایت چند مهاجر اعلام کرد، آن‌ها در خیابان‌ها می‌خوابند، دسترسی به تأسیسات بهداشتی ندارند، هیچ راهی برای امرار معاش ندارند و همواره در ترس به‌سر می‌برند که مبادا مورد حمله و سرقت واقع شوند.

فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند/ در کمپ‌های پناهجویان در فرانسه چه می‌گذرد؟

دادگاه حقوق بشر اروپا مستقر در استراسبورگ روز پنج‌‌شنبه ۱۲ تیر (دوم ژوئیه) اعلام کرد، در رسیدگی به این پرونده روشن شد دولت فرانسه در برخورد با این پناهجویان به منزلت آن‌ها احترام کافی نگذاشته است.

پناهجویانی که در خیابان رها شده‌اند

چنانچه شبکه آلمانی دویچه وله اعلام کرده است، دادگاه شمار ابتدایی شاکیان را پنج پناهجوی مرد خوانده و می‌گوید، جست‌وجویش برای پیدا کردن یکی از شاکیان به جایی نرسیده است. سرانجام دادگاه شکایت سه شاکی را برحق شناخت و فرانسه را محکوم به پرداخت بین ۱۰ هزار تا حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ یورو به هر کدام از آن‌ها کرد. شاکیان دولت فرانسه را متهم کرده‌اند برای ماه‌ها از تأمین مالی آن‌ها طفره رفته و هیچ گونه حمایتی از آن‌ها نکرده است. دادگاه حقوق بشر اروپا می‌گوید، شاکیان در جریان رسیدگی به تقاضای پناهندگی خود باید در چادرهایی در خیابان زندگی می‌کردند.

دادگاه اعلام کرد: «دادگاه به این نتیجه رسیده مقام‌های فرانسوی به وظایف خود در قبال متقاضیان پناهندگی طبق قوانین داخلی این کشور عمل نکرده‌اند».

پناهجویانی که زیر پل زندگی می‌کنند!

مقامات فرانسوی، طی سال‌های گذشته و اخیر همواره برخورد سلبی و سختی را با مهاجرین و پناهجویان داشته‌اند. این روند بین سال‌های 2007 تا 2012 میلادی و در دوران ریاست جمهوری نیکولاسارکوزی به نقطه اوج خود رسید. اگرچه پناهجویان تصور می‌کردند حضور حزب سوسیالیست فرانسه و فرانسوا اولاند در راس معادلات سیاسی و اجرایی کاخ الیزه می‌تواند از رنج و مشقت آن‌ها تا حدودی کاسته و منجر به ایجاد وضعیتی با ثبات‌تر برای آنها شود، اما از سال 2012 تا 2017 میلادی نیز رفتارهای سلبی دولت فرانسه با پناهجویان تشدید شد. با فرا رسیدن  سال 2014 میلادی و با افزایش حضور پناهجویان در اروپا، دولت فرانسه جریان‌های افراطی، ضد مهاجرت و نژادپرست را آزاد گذاشت تا هر گونه اقدامی را علیه مهاجرین در این کشور صورت دهند. به عبارت بهتر، جریان‌های نژادپرست و ملی گرایان افراطی در فرانسه بدون کمترین دغدغه‌ها، به حملات و رفتارهای خشونت آمیز خود علیه زنان، مردان و حتی کودکان پناهجو ادامه می‌دادند. در حال حاضر و  در پاریس نیز می‌توان اردوگاه مهاجران چادرنشین را در حاشیه شهر، زیر پل‌ها یا در کناره اتوبان‌ها مشاهده کرد. این مهاجران به کمک‌های سازمان‌های امدادی به حیات حداقلی و سخت خود ادامه می‌دهند. در این اردوگاه‌ها اغلب بیش از هزار نفر زندگی می‌کنند. چادرها دائما توسط پلیس برچیده شده و اندکی بعد دوباره توسط مهاجران برپا می‌شود. منتقدان عملکرد پلیس فرانسه معتقدند دولت و پلیس این کشور قصد دارند هزینه حضور پناهجویان در فرانسه را افزایش داده و از این طریق، آن‌ها را وادار به خروج اجباری کنند.

فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند/ در کمپ‌های پناهجویان در فرانسه چه می‌گذرد؟

آینده مبهم و تاریک برای پناهجویان در فرانسه

به نظر می‌رسد عزم و اراده‌ای از سوی دولت فرانسه، برای تامین حقوق اولیه پناهجویانی که راهی این کشور شده‌اند وجود ندارد. مراکز آماری و معتبر رسمی (از جمله وزارت کشور فرانسه) منابع رسمی، اذعان کرده‌اند طی سال‌های 2019 و 2020 میلادی، اقدامات نژاد پرستانه و بیگانه ستیزی در فرانسه نسبت به قبل بیش از 130 درصد افزایش داشته است. آیا این افرایش تصاعدی و غیر قابل توجیه، می‌تواند در سایه بی اطلاعی مقامات امنیتی و سیاسی در فرانسه رخ داده باشد؟!

به عنوان مثال، آمارهای رسمی وزارت کشور فرانسه  در سال 2019 میلادی نشان می‌دهد اقدامات نژاد پرستانه و بیگانه ستیزی با 1142 مورد، افزایش زیادی داشته و بسیاری از پناهجویان، در وضعیت بسیار سختی قرار گرفته‌اند. این در حالی است که در سال 2018، 496 مورد اقدام نژاد پرستانه در کشور گزارش شده بود. در این میان، مسلمانان مهاجر و پناهجو، بیش از دیگران در معرض آسیب پلیس و نژادپرستان در فرانسه قرار دارند. رادیو فرانسه در یکی از گزارش‌های خود اذعان کرده است: رفتار تبعیض آمیز علیه مسلمانان ساکن فرانسه گسترش پیدا کرده است.  در فرانسه از هر 10 مسلمان، بیش از چهار نفر آنها اعلام کردند در طول زندگی قربانی تبعیض دینی (از سوی جریان‌های افراطی و نژادپرست) شده‌اند.

آینده‌ای که تیره‌تر می‌شود

برخی تحلیلگران مسائل اجتماعی در اروپا معتقدند آینده پناهجویان در این قاره و متعاقبا در کشورهایی مانند فرانسه بدتر از وضعیت فعلی خواهد بود. در این میان، حضور احتمالی جریان‌های ملی گرا و افراطی در قدرت که با شعار اخراج بسیاری از مهاجرین و سخت گیری بر پناهجویان بر سر کار خواهند آمد، اوضاع را بدتر خواهد کرد. ماری لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه که اصلی ترین رقیب احتمالی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری آینده محسوب می‌شود، از طرفداران سخت گیری بیشتر بر مهاجرین و پناهجویان است. ضمن آنکه مکرون نیز در صورت پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، اصلاحی در رویکرد و روش سخت گیرانه دولت خود در قبال پناهجویان صورت نخواهد داد و از پلیس خواهد خواست تا هزینه‌های روانی، اجتماعی و امنیتی مربوط به حضور پناهجویان در این کشور را افزایش دهد. در این صورت، شاهد بروز بحران اجتماعی و حقوق بشری عمیق‌تری نسبت به وضعیت فعلی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.