شنبه, 25 مرداد 1399 :: Saturday, 15 August 2020
 
کد خبر: 83972

دست رد اعضای شورای امنیت بر درخواست آمریکا؛ راه دشوار واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

دست رد اعضای شورای امنیت بر درخواست آمریکا؛ راه دشوار واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
همزمان با نزدیک شدن به موعد پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران، واشنگتن تلاش خود را برای تمدید این تحریم‌ها به کار گرفته اما با موانع بسیاری در این زمینه مواجه است.
پایگاه خبری ریشه

بر اساس توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ذیل این توافق، تحریم تسلیحاتی ایران در روز ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) به پایان می‌رسد.

طی ماه‌های اخیر و همزمان با نزدیک شدن به زمان پایان این تحریم‎ها، مقام‎های کاخ سفید اتهام زنی علیه ایران و تلاش برای تمدید این تحریم‌ها را آغاز کردند.

از جمله این اقدام‌ها می‌توان به اقدام کاخ سفید برای تهیه استدلالی حقوقی اشاره کرد که بر اساس آن واشنگتن ادعا می‌کند هنوز عضوی از برجام است.

واشنگتن در نظر دارد در صورتی که شورای امنیت با تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه پیشنهادی آمریکا موافقت نکند با ارائه باصطلاح استدلال حقوقی مبنی بر ادامه عضویتش در توافق هسته‌ای ایران به رغم خروج یکجانبه از آن در سال ۲۰۱۸، مکانیسم موسوم به حل اختلاف در توافق هسته‌ای را فعال و تمامی تحریم‌های سازمان ملل را علیه تهران بازگرداند.

مشروعیت این استدلال از زمان طرح تاکنون از سوی شمار زیادی از کارشناسان و متخصصان به چالش کشیده شده است.
 
ضمن اینکه تردید‌های عمده‌ای درباره همراهی حتی متحدان واشنگتن با «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، در این زمینه به وجود آمده است.

مقام‎های روسیه در واکنش به این طرح آمریکا، در چندین نوبت ضمن تاکید بر مخالفت خود، اعلام کردند که «این استدلال واشنگتن مضحک و بر خلاف قوانین بین المللی است.»

پکن نیز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده است؛ هیئت نمایندگی چین پیشتر در سازمان ملل تاکید کرد که آمریکا عضوی از برجام نیست و «وانگ یی»، وزیر خارجه چین نیز اعلام کرد که آمریکا عضوی از برجام نیست و نمی‌تواند تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور را درخواست کند.

پیش بینی‌ها و برآورد کارشناسان حاکی از آن است که واشنگتن برای پیشبرد این طرح خود در شورای امنیت با چالش‌های قانونی بسیاری مواجه خواهد بود؛ روسیه و چین به عنوان ۲ عضو دائم شورای امنیت مخالفت خود را صریحا اعلام کرده اند و ۳ کشور اروپایی فرانسه و انگلیس و آلمان نیز تمایلی به تبعیت از آمریکا در این زمینه ندارند.

پیشرفت برای آمریکا در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود؛ چراکه اروپایی‌ها تمایل دارند به توافق هسته‌ای پایبند بمانند و روسیه و چین نیز به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که حق وتو نیز دارند، با این اقدام مخالف هستند.

به نظر می‌رسد این طرح و در پی شکست تلاش‌های آمریکا برای متقاعد کردن اعضای شورای امنیت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که در طول نشست مجازی دوم آشکارتر شد، تنها دستاویز آمریکا برای نیل به هدف ضد ایرانی اش است.

نشست دوم شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، شامگاه سه شنبه گذشته به صورت مجازی برگزار شد؛ نتیجه این نشست برای آمریکا چیزی جز انزوای بیشتر و از دست رفتن بیشتر اعتبار نداشت.

«محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه کشورمان، در این نشست، تسلیم جامعه جهانی به درخواست آمریکا را به دلیل ترس از یک نفر، بازگشت به قانون جنگل خواند.

 
البته باید به بی میلی متحدان اروپایی آمریکا به ویژه طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای ایران که تاکید عمده‌ای بر تلاش برای ادامه حیات توافق هسته‌ای داشته و آمریکا را به دلیل خروج یکجانبه از این توافق مورد انتقاد قرار دادند، توجه ویزه‌ای داشت.
 
نماینده‌های دو کشور روسیه و چین نیز مجددا به شکلی صریح مخالفت خود را با قطعنامه پیشنهادی آمریکا اعلام کردند.
 
«واسیلی نبنزیا»، در اظهارات خود با اشاره کنایه آمیز به تحولات و ناآرامی‌های اخیر در آمریکا، رویکرد به اصطلاح «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران را مورد انتقاد قرار داد و بر پایبندی مسکو به توافق هسته‌ای و مخالفت با نمدید تحریم‌های تسلیحاتی تاکید کرد.
 
«ژانگ جون»، نماینده چین در سازمان ملل نیز ضمن اشاره به مشکلات موجود، واشنگتن را به دلیل خروج از توافق هسته‌ای بوده است.
 
وی در ادامه از واشنگتن خواست به چارچوب این توافق بازگردد و دست از سیاست‌های ضد ایرانی خود بردارد.

نگاهی به سیر تحولات نشان می‌دهد که شکست تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و کسب نتیجه‌ای مثبت برای درج در کارنامه سیاست خارجی ناکام ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، اگرچه سبب پایان یافتن اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران نمی‌شود، اما موفق به تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران نشده و انزوای این کشور را تشدید می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.