سه شنبه, 11 آذر 1399 :: Tuesday, 1 December 2020
 
کد خبر: 83952

ریاکاری کاخ سفید در تحریم دادگاه لاهه و نقض قوانین بین المللی

ریاکاری کاخ سفید در تحریم دادگاه لاهه و نقض قوانین بین المللی
تحریم دادگاه لاهه از سوی دولت آمریکا بار دیگر ریاکاری دونالد ترامپ را نشان داد چرا که او خود ناقض قوانین بین المللی است.
پایگاه خبری ریشه

پایگاه نیوزکلیک در گزارشی به موضوع اقدام دولت آمریکا در تحریم دادگاه لاهه پرداخته و می گوید «لفاظی و انتقاد رییس جمهور آمریکا، دورویی و ریاکاری سیاست‌های کاخ سفید را آشکار کرد؛ این در حالی است که ترامپ در مورد اجرای قوانین بین المللی تنها حرافی کرده و با گستاخی عمل می‌کند.»

در همین حال دولت انگلیس به کشور‌های دیگر از جمله فرانسه و آلمان ملحق شد تا مخالفت خود را با حکم اجرایی رییس جمهور آمریکا مبنی بر تحریم دیوان بین المللی دادگستری که به انجام تحقیقات در مورد جنایات جنگی مربوط به ارتش و نیرو‌های نظامی آمریکا در جنگ ۱۹ ساله افغانستان اقدام کرده، ابراز کند.

نیوزکلیک می گوید مقام‌های اجرایی این دادگاه بین المللی باید بتوانند کار خود را بدون آنکه از تحریم‌ها اقتصادی ترسی داشته باشند، به طور مستقل و بی طرفانه انجام بدهند.

فرمان اجرایی دونالد ترامپ، در مورد تحریم دادگاه لاهه چندین محتوا را شامل می‌شود؛ اینکه تحقیقات این دادگاه بدون رضایت واشنگتن صورت گرفته، دوم آنکه انجام تحقیقات درباره تهدید به نقض حاکمیت ملی آمریکا بوده، سوم آنکه بروکراسی دادگاه بین المللی غیر قابل ارزیابی و ناکارآمد بوده و چندین مورد دیگر را علیه دادگاه بین المللی مطرح کرد.

این در حالی است که تمامی مطالب و موضوعاتی که علیه دادگاه لاهه بیان شده با درنظر گرفتن سیاست‌های داخلی آمریکا به ویژه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که اقدام دولت آمریکا چیزی فراتر از ترس آمریکا از تحقیقات دادگاه لاهه است که در آن محققان این دادگاه به شواهد غیر قابل انکاری که شمار بسیاری از موارد جنایت جنگی وجود دارد، اشاره می‌کنند، مواردی که سربازان آمریکایی در افغانستان مرتکب جنایت جنگی شدند.

مجله سیاست خارجی نیز اخیرا در گزارشی نوشت هم زمان با آماده شدن ارتش آمریکا برای خروج از خاک افغانستان، هزاران قتل و کشتار صورت گرفته در این کشور، بدون تحقیق مانده و واشنگتن از صحبت کردن در مورد آنها سر بازمی زند.

همچنین کاملا مشهود است روش‌هایی که سازمان اطلاعات آمریکا علیه زندانیان افغانستانی به کار برده است بسیار وحشیانه بوده و قتل‌های غیر قانونی به دست پرسنل نظامی آمریکا و پیمانکاران پنتاگون، به طور گسترده مستند شده و حتی سران ارشد افغانستان، آنها را محکوم کردند. این گزارش در بخش دیگری می گوید فرمان اجرایی دونالد ترامپ به مدرکی دال بر استاندارد‌های دوگانه آمریکا تبدیل شده است.

در نهایت شورای حقوق بشر سازمان ملل، یونسکو، دادگاه لاهه و سازمان بهدشات جهانی بر این باورند که آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ، همانند فیل سرکشی است که در نظام بین المللی حرکت می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.