چهارشنبه, 22 مرداد 1399 :: Wednesday, 12 August 2020
 
کد خبر: 83919

هذیان گویی‌های پمپئو در نشست شورای امنیت

هذیان گویی‌های پمپئو در نشست شورای امنیت
ظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد پیامدهای تحریم تسلیحاتی ایران نه تنها بی اساس بلکه نمودی از هذیان گویی برای توجیه مواضع خصمانه علیه ایران هستند.
پایگاه خبری ریشه
موضوع پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران، روز سه شنبه، در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل به بحث گذاشته شد و نگرانی آمریکا از لغو تحریم‌ها در این نشست بیان شد.
تحریم‌های تسلیحاتی ایران، بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، مهر ماه سال جاری در چارچوب توافق هسته‌ای ایران لغو می‌شود و آمریکا نیز برای جلوگیری از این اتفاق از چند ماه قبل رایزنی‌ها و تلاش خود را آغاز کرده تا بتواند مانع لغو تحریم‌ها شود.
ایران پس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی خود، قطعا دو اقدام را انجام خواهد داد؛ صدور تسلیحات نظامی ساخت داخل که قابلیت‌های خود را در مقاطع گوناگون نشان داده اند و خرید تسلیحاتی که نیاز کشور است.
 
اگرچه تحریم تسلیحاتی ایران باعث شد استعداد‌ها در زمینه نظامی شکوفایی بیشتری داشته باشد و با وجود تحریم‌های تسلیحاتی، هواپیما‌های جنگنده بمب افکن نیروی هوایی با قطعات ساخت داخل همچنان به پرواز در می‌آید و قدرت عملیاتی بالایی دارد.
حتی ساخت جنگنده بمب افکن در داخل کشور نیز در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه پیشرفت‌های خوبی به دست آمد که نتیجه آن ساخت جنگنده «کوثر»، «قاهر» و دیگر هواپیما‌های نظامی است.
 
نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران برای تأمین نیاز خود به یگان‌های جنگنده بمب افکن، پس از لغو تحریم‌ها برای خرید هواپیمای نظامی وارد مذاکره با طرف‌های مقابل خواهند شد.
 
با این وجود آمریکا به ایران سلاح نخواهد فروخت و از این که ایران از روسیه و حتی چین سلاح و هواپیما خریداری کند، عصبانی است.‌
می‌توان یکی از دلایلی را که آمریکایی‌ها با لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالف هستند، تمایل ایران برای خرید هواپیما از کشورهای خارجی از جمله روسیه و چین دانست.
اما این که «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در نشست مجازی شورای امنیت ادعا کرده که «ایران هواپیما‌های نظامی روسی را پس از پایان تحریم‌ها خریداری خواهد کرد و می‌تواند به برخی کشورها، چون عربستان و هند حمله نماید»، از آن دست دروغ‌هایی است که آمریکایی‌ها بار‌ها برای متهم کردن ایران به کار برده اند.
«پمپئو» حتی در سخنانش ادعا کرده که ایران اگر هواپیما‌های روسیه را خریداری کند می‌تواند به ایتالیا و لهستان نیز حمله کند! چرایی این ادعای واهی، از سوی وی، بازگو نشده و تنها می‌توان گفت که وزیر خارجه آمریکا، هذیان گویی می‌کند.
 
«مایک پمپئو» در بخشی دیگر گفت «ایران همچنین قادر خواهد بود آزادانه به یک منبع تسلیحاتی کنترل نشده تبدیل شود و آنها را به کشور‌هایی مانند ونزوئلا، سوریه و مناطق دورتر افغانستان عرضه کند.»
به نظر می‌رسد در بحث فروش تسلیحات نظامی، آمریکایی‌ها تنها با فکر فروش تسلیحات خود هستند و نمی‌خواهند کشوری چون ایران وارد بازار فروش تجهیزات و تسلیحات نظامی شود.
فروش سلاح‌های ایران به هر کشوری که خواهان آن باشد، بر اساس آن چه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تصریح شده، تحریم‌های تسلیحاتی ایران از مهر ماه سال جاری برچیده شده و ایران می‌تواند سلاح بفروشد و سلاح بخرد و هیچ کشوری حتی آمریکا هم نمی‌تواند مانع شود.
آمریکایی‌ها با فروش میلیارد‌ها دلار سلاح به کشور‌های عربی منطقه، خلیج فارس را انبار مهمات کرده اند؛ نکته‌ای که باید به آن اشاره و تاکید شود، این است که ایران همواره از سوی دشمنان تهدید شده و این رفتار ایجاب می‌کند که ایران خود را در زمینه نظامی قدرتمندتر کرده تا بتواند عامل بازدارنده مقابل تهدیدات دشمنانی چون آمریکا و رژیم صهیونیستی را تقویت کند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.