سه شنبه, 11 آذر 1399 :: Tuesday, 1 December 2020
 
کد خبر: 83885

۲۵ درصد آب در شبکه توزیع اتلاف می‌شود

۲۵ درصد آب در شبکه توزیع اتلاف می‌شود
کارشناس آب از اتلاف ۲۵ درصدی آب در شبکه توزیع خبر داد و گفت: عمر شبکه توزیع آب در تهران به ۹۰ سال پیش برمی گردد و بسیاری از قسمت‌های آن دچار فرسودگی شده است.
پایگاه خبری ریشه
هدایت فهمی با اشاره به مصرف آب در کشور اظهار کرد: مصرف آب شرب به چندین عامل بستگی دارد و همه ساله به طور میانگین در فصل گرما میزان مصرف با افزایش محسوسی همراه بوده، حال به این شرایط بیماری کرونا نیز اضافه شده است.
کارشناس حوزه آب تصریح کرد: با شیوع بیماری کرونا میزان مصرف آب به منظور رعایت نکات بهداشتی نزدیک به دو برابر افزایش یافته و به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب در روز رسیده است.
وی افزود: رفتار مصرف کنندگان در شرایط پیک مصرف آب به دلیل کم کاری در ارائه الگوی صحیح مصرف و ارتقای آگاهی عمومی از سوی مسئولان ذی ربط برای مدیریت مصرف باعث ادامه روند صعودی مصرف آب شده است.
به گفته وی؛ تامین آب شرب هزینه‌های گزافی را به همراه دارد و با افزایش مصرف میزان فشار به شبکه توزیع بیشتر و این موضوع در کیفیت آب تاثیرگذار خواهد بود.
فهمی تصریح کرد: ادامه فشار به مخازن سد‌ها با بالا رفتن مصرف منجر به افزایش استفاده از آب‌های زیر زمینی می‌شود که ضمن تاثیر بر کیفیت آب باعث بالا رفتن میزان نیترات آب و در پی آن ایجاد مشکل برای مصرف کنندگان می‌شود.
به گفته وی؛ با توجه به کمبود منابع آبی کشور افزایش مصرف آب می‌تواند منجر به تنش‌ها و بحران‌های اجتماعی شود در این خصوص نیاز است مردم و مسئولان با تشریک مساعی نسبت به رعایت الگوی مدیریت مصرف اقدام کنند.
وی با اشاره به میزان اتلاف آب در شبکه توزیع عنوان کرد: ۲۵ درصد از آب موجود در شبکه توزیع تلف می‌شود که که بخشی از آن مربوط به نشت از شبکه توزیع و استفاده برخی از سازمان‌ها از آب بدون پرداخت هزینه آن و دستکاری کنتور‌های آب را شامل می‌شود که اصطلاحا به آن آب بدون درآمد گفته می‌شود.
این کارشناس حوزه آب بیان کرد: عمر شبکه توزیع آب در تهران به ۹۰ سال پیش برمی گردد و بسیاری از قسمت‌های آن دچار فرسودگی شده و برای کاهش یک  درصد از تلفات شبکه نیاز به ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری است که با توجه به شرایط اقتصادی تامین آن میسر نیست.
وی ادامه داد: برداشت آب از آبخوان‌های استان تهران تناسبی با نرخ تجدید این منابع ندارد و این موضع می‌تواند در آینده مشکلات فراوانی را ایجاد کند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.