دوشنبه, 10 آذر 1399 :: Monday, 30 November 2020
 
کد خبر: 83744

پیگیری لیگ در دوران پسا کرونا

پیگیری لیگ در دوران پسا کرونا
شیوع کرونا در جهان، آغازی بر پایان ورزش های مختلف بود! به تعطیلی کشانده شدن فوتبال یکی از عواقب اپیدمی این بیماری مسری و عجیب و غریب به شمار می رود. حالا پس از گذشت حدود 4 ماه از تعطیلی فوتبال در نقاط مختلف جهان، کم کم استوک فوتبالیست ها، رنگ و بوی چمن را به خود می گیرد.
پایگاه خبری ریشه

آخرین مسابقه فوتبال در سطح اول جهان که با حضور تماشاگر در آنفیلد برگزار شد بیش از 4 ماه می گذرد، مصاف لیورپول و اتلتیکو مادرید، عملا اخرین مسابقه ای بود که در سطح اول فوتبال جهان با حضور تماشاگران برگزار شد. این مسابقه حتی شاید اخرین مسابقه ای باشد که در این فصل لیگ قهرمانان اروپا هیاهوی هواداران را به خود دیده و بعید به نظر می رسد که بازهم صدای فریاد کسی را از روی سکو وقتی که بازیکنان گلی به ثمر میرسانند بشنویم.

حالا کم کم همه لیگ های اروپایی مسابقات داخلی خود را از سر گرفته اند و با رعایت پروتکل های بهداشتی بازهم هیجان فوتبال در اروپا به اوج خود رسیده است. اما نقطه اشتراک همه لیگ های سطح اول اروپایی عدم حضور تماشاگران در ورزشگاه هاست؛ در برخی مسابقات اما از ماکت هواداران برای خالی نبودن ورزشگاه استفاده می شود! استقاده از صدای مردم حاضر در ورزشگاه ها، در زمان پخش تلویزیونی هم یکی دیگر از ترفند های استفاده شده برای پر کردن جای خالی عاشقان فوتبال است.

چرخ لیگ برتر ایران نیز از یکشنبه شب مجددا خواهد چرخید و رقابت های جام خلیج فارس به روزهای قبل ازکرونا باز می گردد؛ در راه برگزاری دوباره لیگ تشتت ارای بسیاری وجود داشت. مالکان برخی تیم ها با نامه نوشتن و امضا جمع کردن از دیگر تیم ها به دنبال تعطیلی لیگ و عدم برگزاری آن بودند؛ که در این میان مالک تیم های تراکتور سازی، ماشین سازی و شهرخودرو از جمله افرادی بودند که تاکید بیشتری بر تعطیلی لیگ داشتند و حتی تهدید به کناره گیری لیگ نیز کردند!

حمیداوی مالک شهرخودرو در گفتگو با ایلنا گفته بود: طی صحبت‌هایی که داشتیم قرار شد امروز جواب ما را بدهند، اگر فدارسیون با درخواست ما مبنی بر لغو مسابقات لیگ برتر موافق نکند من از سمت خود در باشگاه شهر خودرو استعفا خواهم داد.

اما عملنا نه کناره گیری از لیگ اتفاق افتاد و نه کسی در اعتراض به برگزاری آن استعفا نوشت!

 اما به هر شکل بنا به دلایل فراوان از جمله ضرر و زیان های زیاد اقتصادی باشگاه ها و تاکیدات فیفا، فدراسیون فوتبال کشورمان تصمیم به پیگیری رقابت های لیگ های مختلف گرفت.

در برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان، روسیه و ... قوانین سخت گیرانه ای برای رعایت فاصله اجتماعی قبل، حین و پس از بازی در نظر گرفته شده، از جمله آنکه هیچ بازیکنی حق خوشحالی کردن با سایر بازیکنان پس از به ثمر رساندن گل را ندارد!

در ایران نیز قبل از شروع لیگ، آیین نامه جدید برای رعایت فاصله اجتماعی در زمان برگزاری مسابقات لیگ های مختلف ابلاغ شده است که برخی از این موارد را درذیل آورده ایم:

- تیم‌ها مجاز به استفاده از حداکثر پنج تعویض در زمان ۹۰ دقیقه‌ای قانونی مسابقه هستند. البته این تعویض فارغ از فرصت تعویض در بین دو نیمه، حداکثر طی سه توقف در طول زمان بازی انجام می‌شود. همچنین اگر دو تیم به صورت همزمان قصد انجام تعویض داشته باشند، فرصت تعویض برای هر دو تیم محاسبه می‌شود.

- به منظور کمک به پیشگیری از آسیب‌دیدگی بازیکنان و فارغ از شرایط آب‌وهوایی تعداد دو توقف حداکثر سه دقیقه‌ای در طول مسابقه (در محدوده زمانی دقایق ۳۰ و ۷۵ بازی با اعلام داور مسابقه) ایجاد می‌شود.

- کلیه بازیکنان به غیر از زمان گرم کردن و در جریان مسابقه (۱۱ بازیکن اصلی) و همچنین کلیه اعضای کادر فنی تیم موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک و دستکش هستند. البته سرمربی تیم در جریان مسابقه از این امر مستثنی است.

- خارج کردن آب نوشیده شده یا انداختن آب دهان بر روی زمین ممنوع است.

- صحبت، مجادله یا هرگونه ارتباط کلامی با داور، سایر بازیکنان و کادرفنی در جریان مسابقه به خصوص از فاصله نزدیک ممنوع است.

- ورود تیم‌ها از نظر مکانی و زمانی به ورزشگاه باید به صورت مجزا انجام شود و در صورت ورود همزمان آن‌ها، ابتدا تیم مهمان و سپس تیم میزبان وارد رختکن می‌شود.

 - در صورت وجود امکنات تعداد رختکن بیشتری در اختیار تیم‌ها قرار گیرد. در صورت وجود تنها یک رختکن برای یک تیم، باید در ابتدا ۱۱ بازیکن اصلی به همراه دروازه‌بان ذخیره در دو گروه شش نفره مجزا وارد رختکن شوند و پس از خروج بازیکنان از رختکن به منظور گرم کردن (۵۰ دقیقه مانده به زمان بازی) بقیه بازیکنان ذخیره (۸ نفر) وارد رختکن خواهند شد.

- قرار دادن اسفنج یا کفپوش ضدعفونی در محل ورودی به زمین مسابقه جهت ضدعفونی کفش‌ها و تغییر ظرفیت نیمکت ذخیره‌ها به واسطه رعایت فاصله اجتماعی ۱.۵ متری. بدیهی است در صورت نیاز به صندلی بیشتر، صندلی‌ها متناسب با طراحی ورزشگاه در فضای پشت نیمکت‌ها یا روی سکوها (در صورت دسترسی مستقیم و آسان) نصب شود.

همچنین در این پروتکل بهداشتی مواردی مانند مجاز نبودن بازیکنان به حمل نماد، بنر یا پرچم، مجاز نبودن به گرفتن عکس تیمی و برگزاری مراسم ابتدایی بازی روی دایره میانی زمین وجود دارد.

با وجود همه این ها، در اولین دیدار لیگی پسا کرونا که بین تیم های استقلال و فولاد در اهواز برگزار شد شاهد آن بودیم که بسیاری از بازیکنان عملا فاصله اجتماعی را جدی نگرفته و حتی مربیان دو تیم علی الخصوص استقلال بدون ماسک و دستکش روی نیمکت حاضر شده و حتی در دقایقی از بازی دچار تنش و درگیری فیزیکی نیز شدند!

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.