پنجشنبه, 12 تير 1399 :: Thursday, 2 July 2020
 
کد خبر: 83730

تلاش آمریکا برای ایجاد جنگ داخلی در عراق

تلاش آمریکا برای ایجاد جنگ داخلی در عراق
 آمریکا در هفته‌های اخیر و در پی مواجهه با تشدید مخالفت‌ها با ادامه حضور نیروهای این کشور در عراق، سناریو‌های ایجاد جنگ داخلی را اجرایی می‌کند.
پایگاه خبری ریشه
ساده لوحانه خواهد بود اگر نقش آمریکا را در برنامه ریزی برای حمله به پایگاه گردان‎های حزب الله از سوی نیرو‌های دولتی عراق نادیده بگیریم؛ گردان‎های حزب الله عراق از نیرو‌های وابسته و زیر مجموعه «حشدالشعبی» است.
همین نیرو‌ها بودند که با سازماندهی خود توانستند عراق را از خطر وجود گروه‌های تروریستی نجات دهند؛ آن هم در شرایطی که عراق نیروی رسمی یا ارتش قوی نداشت تا بتواند مقابل هجوم تروریست‌های تکفیری مقاومت کند و مانع اشغال عراق شود.
مهم‌ترین مشکل اساسی عراق، حضور نیرو‌های آمریکا در خاک این کشور است، آمریکایی‌ها به خود اجازه می‌دهند در همه امور عراق دخالت کنند.
 
عراق با چند صدایی و تفرقه نمی‌تواند به اوضاع داخلی خود سر و سامان بدهد؛ چرا که علاوه بر وجود چنین گروه‌ها وجریان هایی، دولت‌های ضعیف و تأثیرپذیر از آمریکا، عامل مهمی است که عراق باید برای آن راه حلی پیدا کند.
حمله به پایگاه گردان‎های حزب الله عراق، از سوی نیرو‌های رسمی این کشور به بهانه اطلاع از اقدام به حمله تروریستی اعلام شده است.
 
گفته می‌شود که نیرو‌های عمل کننده علیه گردان‎های حزب الله عراق، از آن دسته نیرو‌هایی بودند که از سوی آمریکایی‌ها آموزش دیده اند، یگان عمل کننده، نیروی ضد تروریست آموزش دیده از سوی نیرو‌های مستقر در عراق است.
عراق همچنان درگیر جنگ با نیرو‌های تروریستی داعش است و این معضل همچنان باقی است؛ عراق، باید خود را برای مقابله با گروه‌های تروریستی آماده نگه دارد؛ اگر جنگ داخلی در عراق میان گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و نظامی شکل بگیرد، که با توجه به شرایط حاکم در این کشور دور از انتظار هم نیست، این اتفاق مطلوب آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی‌هاست.
خطر جنگ داخلی میان جریان‌ها موجود، بسیار خطرناک‌تر از حضور داعش در عراق است؛ چرا که گستردگی جنگ‌های داخلی باعث ضعف حاکمیتی در عراق خواهد شد و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در این کشور با حمایت‌های آمریکا و دیگر رژیم‌های همپیمان او تقویت خواهند شد؛ تقویت آنها و ضعف گروه‌های نظامی مردمی که به جریان‌های عراق وابستگی دارند، کار این کشور را یکسره خواهد کرد.
اگر اقداماتی همچون بازداشت نیرو‌های مردمی که در ماجرای  گردان‎های حزب الله اتفاق افتاد، ادامه داشته باشد، احتمال اینکه اینگونه رفتار‌ها فتنه بزرگی را در عراق بسازد، دور از ذهن نیست.
برخورد‌های دولت عراق با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و نظامی در عراق باعث جنگ داخلی می‌شود و این همان اتفاقی است که آمریکا خواهان آن است؛ دولت تازه کار «الکاظمی»، باید هوشیارتر و هوشمندتر باشد تا بتواند مقابل فتنه‌های احتمالی در عراق را بگیرد.
«مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، به تازگی در دیدار جمعی از سیاسیون و روزنامه نگاران عراق گفت «نباید اجازه دهیم مداخله‌های خارجی، تمامیت ارضی یا بافت اجتماعی عراق را تهدید کند؛ اجازه نخواهیم داد طرف‌های خارجی در عراق دست به ماجراجویی بزنند؛ آینده عراق مهم‌تر از هر چیزی است؛ عراق کشور حاشیه‌ای نیست و ماجراجویی در خاک این کشور غیرقابل قبول است.»
اگرچه «الکاظمی» اشاره‌ای به طرف مقابل که روی سخن او است، نکرده، اما باید توجه داشته باشد که چه کشوری عراق را اشغال کرده و حتی با پافشاری مجلس، مردم، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی هم حاضر به خارج شدن از عراق نیست.
عراق از سوی آمریکایی‌ها از زمان سرنگونی رژیم صدام در اشغال است و همین اشغالگری است که باعث شده تا این کشور روی آسایش و آرامش را نبیند.
عراق مستحق پیشرفت، امنیت و صلح است و این اتفاق جز به دست مردم و دولت این کشور برقرار نخواهد شد.
نیرو‌های ویژه ضدتروریسم عراق، «سی تی اس»، را نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۰۳ پس از اشغال این کشور ایجاد کردند که روابط نزدیکی با نیرو‌های آمریکایی مستقر در عراق دارند.
نیرو‌های ویژه ضد تروریستی آموزش دیده از سوی آمریکا، زمانی که داعش به عراق حمله کرده بود، در کجای نبرد علیه تروریست‌های تکفیری وهابی قرار داشتند؟!
اصل ماجرا حضور نیرو‌های خارجی و دخالت‌های مستقیم آمریکا در امور داخلی عراق است و تا زمانی که خاک عراق پایگاه آمریکایی‌ها باشد، تصور آسایش و آرامش در این کشور محال است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.