يكشنبه, 19 مرداد 1399 :: Sunday, 9 August 2020
 
کد خبر: 83418

تیکه سنگین خداداد عزیزی به کفاشیان

تیکه سنگین خداداد عزیزی به کفاشیان
خداداد عزیزی ، پیشکسوت فوتبال ایران گفت: آقایانی که می‌خواهند دوباره به فدراسیون فوتبال بازگردند کجا بروند که مثل فدراسیون باشد و هر روز عکس و تصویرشان در رسانه‌‎ها باشد؟
پایگاه خبری ریشه

خداداد عزیزی به سوالاتی در ارتباط با وضعیت فوتبال ایران و شرایط فدراسیون فوتبال پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید:

برخی می‌گویند دیگر بیش از اندازه به پرونده شکایت مارک ویلموتس پرداخته می‌شود. نظر شما در این مورد چیست؟

 

    باید این موضوع مهم پیگیری شود. کسانی که این طور حرف می‌زنند، صحبت قشنگی نمی‌کنند. اگر واقعا از ابتدای این اتفاقات، تخلفی صورت گرفته، باید برخورد شود. اصلا اگر در سال‌هایی که آقایان در فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و نهاد‌های وابسته به فوتبال هستند و این تخلفات انجام شده، برخورد می‌شد، کار به اینجا نمی‌کشید. امروز برخی کک‌شان هم نمی‌گزد که چه تخلفاتی صورت گرفته و هیچ راهکاری برای آینده ندارند. این اتفاقات خوب نیست.

بحث در مورد فساد در یک پرونده نیست؛ امروز می‌گویند نه تنها فدراسیون فوتبال بلکه باشگاه‌ها هم دچار فساد اداری و عقدقرارداد‌ها شده‌اند. شما چه نظری دارید؟

    بالاخره باید با تمام فساد‌ها برخورد شود چه باشگاه‌ها و چه فدراسیون، اما به عقیده من این هم نگاه جالبی نیست که بگوییم در شرایطی که برخی باشگاه‌ها فساد و مشکل اقتصادی دارند، فدراسیون فوتبال هم می‌تواند فساد و اشتباه اداری در عقدقرارداد داشته باشد. مرجع اصلی فوتبال کشورمان، فدراسیون است. باید همیشه مار را از قسمت سر کُشت. اتفاقا من بسیار خوشحالم که در مورد برخی پرونده‌ها، تا این حد پیگیری صورت می‌گیرد و باید هم در نهایت برخورد کنند. البته من با شلوغ‌کاری رسانه‌‎ای مخالفم که بگوییم امروز همه رسانه‌ها دنبال پرونده باشند و دو روز دیگر، همه یادشان برود که چه اتفاقی رخ داد.

پیشنهاد شما چیست؟

    همه مسائل مورد بررسی قرار بگیرد و وقتی مقصر اصلی این فساد‌ها مشخص شد، به شدت با آن فرد یا افراد برخورد شود. به عنوان مثال برای من واقعا سوال است چطور برخی امروز محروم می‌شوند و دو روز دیگر می‌توانند به همان پست‌های قبلی برگردند.

مثال شفاف‌تر می‌زنید؟

    همین کفاشیان؛ به من بگویید او چرا محروم شد و گفتند پنج سال حق حضوردر فوتبال را ندارد؟ من اصلا نمی‌دانم چرا در آن زمان، کفاشیان را محروم کردند. یک عده می‌گفتند او دچار فساد اداری شده که البته موضوع اصلی این فساد هم هرگز به صورت شفاف عنوان نشد و به همین خاطر است که می‌گویم دلیل محرومیتش را نمی‌دانم. خیلی خوب، حالا که محروم شده، چرا تعلیق شد؟ چرا دوباره می‌گوید می‌خواهم به فدراسیون برگردم. برای من همیشه این سوال مطرح بود که کفاشیان به عنوان یکی از قهرمانان دوومیدانی، چه کاری در فوتبال دارند که به فدراسیون آمدند. این موضوع از ابتدا ایراد داشت. حالا می‌گویند ایشان تعلیق شده؛ چه شد که محرومش کردند و چه شد که او را بخشیدند. چطور اجازه می‌دهند کسی که فساد کرده، دوباره به پست اصلی خود برگردد؟ من فقط جواب این سوال‌ها را می‌خواهم.

البته خیلی از مدیران بودند که با محرومیت رفتند و خیلی زود بخشیده شده و برگشتند. یعنی کفاشیان نفر اول نیست!

    برای من جالب است که در جایی از قول کفاشیان خواندم که گفته بود اصراری به حضور در فدراسیون فوتبال ندارم، اما برخی اصرار می‌کنند که من به فدراسیون برگردم. من دوست دارم بپرسم این افراد چه کسانی هستند؟ مگر کفاشیان، علی کریمی یا علی دایی است که بگویند اگر این‌ها نباشند، چرخ فوتبال نمی‌چرخد؟ واقعا در این اتفاقات و اظهارنظر‌ها مانده‌ام. وقتی برخوردی نمی‌شود، همین شرایط را می‌بینیم. از طرفی، این آقایان کجا بروند که هر روز عکس و تصویرشان در رسانه‌‎ها باشد؟ سوال دیگر من هم این است که کفاشیان چه کار نکرده‌ای در فوتبال دارد که برای انجام آن، بازگردد؟ من واقعا نمی‌دانم. بهتر است شما خبرنگاران این سوال را از کفاشیان بپرسید. حتما شاید کار‌هایی باقی مانده که باید انجام شود و نیاز به حضور کفاشیان است!

به عنوان یک علاقه‌مند به فوتبال بگویید؛ انتشار این همه خبر تلخ در مورد مسائل مالی فدراسیون فوتبال یا باشگاه‌ها طبیعی است؟

    قطعا نه، چون در جا‌های دیگر، با افراد متخلف برخورد شدیدی صورت می‌گیرد، ولی در ایران، چون برخورد‌ها اصلا اثر تنبیهی ندارد، هر مدیری، هر کاری که دلش خواست را انجام می‌دهد. این همه زد و بند شد، خوردند، بردند، قرارداد‌های بدی بستند و… وقتی این همه اتفاق بد می‌افتد و کسی پیگیری نمی‌کند، مشخص است که فساد‌های بیشتری رقم می‌خورد. بعد وقتی به ته ماجرا رسیدند، بازی «کی بود، کی بود، من نبودم» شروع می‌شود! کسی بعد از این فساد‌ها نمی‌تواند بگوید بالای چشم‌تان ابروست.

شما گفتید باشگاه‌ها شاید بتوانند فساد کنند، اما فدراسیون حق ندارد فساد و اشتباهی داشته باشد. در این مورد بیشتر توضیح می‌دهید؟

    این فساد به این خاطر پیش می‌آید که فوتبال‌مان کاملا دولتی است. همه مدیران و حالا هم برخی سرمربیان از جای دیگری که کاملا دولتی است، مثلا وزارت صنایع و معادن می‌آیند و انتخاب می‌شوند. دیگر دنبال این هم نیستند که مدیرعامل منصب‌شان کارایی و توانایی لازم برای مدیریت را دارد یا نه. تز آن‌ها این است که ۱۰۰ میلیارد تومان بدهند و مدیریت فوتبال را به رفقای‌شان بدهند. همین می‌شود فساد. قرارداد‌های سنگین می‌بندند و کلی بدهی به بار می‌آورند. این می‌شود مدیریت فوتبال دولتی. نظارت هم وجود ندارد و آدم‌های حاضر در فوتبال، همگی با یکدیگر آشنا هستند و دور یک سفره نشسته‌اند، این فساد‌ها پیش می‌آید و میلیارد‌ها تومان بدهی به بار می‌آید. مدیران دولتی هم یکی، دو سال هستند و بعد از آن، به جای دیگری می‌روند، اما بدهی‌ها می‌ماند برای مدیران بعدی و آن‌ها هم بدهی‌های جدید می‌سازند. این شده چرخه مدیریت در فوتبال ایران. هر کسی بیاید، به خودش می‌گوید این سفره پهن شده و چرا ما لقمه بزرگ‌تری برنداریم.

بگذریم؛ اگر امروز شما سرمربی یک تیم لیگ برتری بودید، اجازه می‌دادید تیم‌تان در ادامه لیگ بازی کند؟

    الان در فوتبال ایران نمی‌‎توانند تصمیم درستی بگیرند. تا حرفی می‌زنیم، می‌گویند فوتبال باید ادامه پیدا کند مثل اروپا، اما در این خصوص صحبتی نمی‌کنند که شرایط فوتبال ایران با اروپا کاملا متفاوت است. من نمی‌دانم چرا هر وقت به نفع‌شان است، اروپا را مثال می‌زنند و وقتی به ضررشان باشد، از این مثال‌ها نمی‌زنند. مگر ما کدام یک از سخت‌افزار‌های اروپا را در اختیار داریم که بگوییم، چون اسپانیا، انگلیس و آلمان بازی‌ها را برگزار کرده‌اند، ما هم باید به لیگ برگردیم و ادای آن‌ها را دربیاوریم؟ می‌گویند اگر کسی در مورد شروع لیگ مصاحبه اعتراضی کند، محروم می‌شود، اما بازیکنان و مربیان برای سلامتی‌شان مصاحبه می‌کنند. من از کمیته انضباطی سوال دارم. اگر بازیکنی دچار کرونا شد و جان خود را از دست داد، کمیته انضباطی چه کاری برای خانواده‌اش انجام می‌دهد؟ فدراسیون فوتبال، رئیس برگزاری لیگ و باقی دوستان، چه کاری برای بازیکنانی که از این به بعد، کرونا بگیرند، انجام می‌دهد.

اگر این شرایط باقی بماند، بدون شک به لیگ برتر همین فصل، لیگ فصل بیستم، مسابقات و کمپ‌های تمرینی تیم ملی، لیگ قهرمانان آسیا و به همه چیز لطمه وارد می‌کند. در این مورد چه نظری دارید؟

    خواهش می‌کنم این حرف‌ها را نزنید؛ مگر لیگ ما چه کیفیتی دارد که بخواهیم در موردش تا این حد حساسیت داشته باشیم.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.