پنجشنبه, 8 آبان 1399 :: Thursday, 29 October 2020
 
کد خبر: 83007

وزارت خارجه پیگیر جنایت امریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی است

وزارت خارجه پیگیر جنایت امریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی است
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه گفت: وزارت امور خارجه پیگیر جنایت امریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی است.
پایگاه خبری ریشه

محسن بهاروند معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه اظهار داشت: وزارت امور خارجه پیگیر جنایت امریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی است.

وی گفت: رسیدگی به یک جرم ابتدا در محاکم داخلی و سپس بین المللی انجام می‌شود برای همین نهادهای مختلف با هم هماهنگ هستند مثل قوه قضائیه، سپاه پاسداران به عنوان نهاد ذینفع، دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات و سایر نهادها در حال تکمیل تحقیقات قضائی مربوط به ترور شهید قاسم سلیمانی هستند.

بهاروند افزود: این تحقیقات جزئیات زیادی دارد و ممکن است با همکاری دستگاه‌های مرتبط به عراق و سوریه سفری داشته باشیم تا تحقیقاتمان کامل شود و پس از اتمام تحقیقات، اقدامات بین المللی خود را شروع خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه از همان ساعات اولیه‌ای که سردار سلیمانی به شهادت رسیدند در وزارتخانه با حضور معاونان جلسه‌ای تشکیل شد گفت: از طریق ارسال نامه به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد اقدامات و اعتراضات دیپلماتیک انجام شده و در حال پیگیری است و تحقیقات ما در وزارت امور خارجه در حال تکمیل است و پس از آن اقدامات بین المللی انجام خواهد شد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: تحقیق قضائی باید دقیق باشد و نباید برای آن محدوده زمانی گذاشت.
ضرورت تشکیل دادگاه‌های ویژه پرونده‌های ورزشی

بهاروند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت امور خارجه درباره روند رسیدگی به برخی پرونده‌های ورزشی و ادامه پیگیری در محاکم بین المللی از جمله قراردادهای ورزشی با بازیکنان یا مربیان خارجی و ارسال پرونده سوپر جام استقلال و پرسپولیس به محاکم بین المللی ورود و نظارتی دارد گفت: به شکل کلی از دیدگاه حقوق بین المللی قاعده‌ای به معنی عبور از محاکم داخلی وجود دارد.

وی افزود: یعنی تا زمانی که از دادگاه داخلی احقاق حق نکرده‌اید و یا در دادگاه داخلی شکایت شما را قبول و رسیدگی نمی‌کنند می‌توانید به دادگاه بین المللی شکایت کنید لذا اگر کسی بدون مراجعه به دادگاه داخلی به محاکم بین المللی مراجعه مستقیم داشته باشد این کار قانونی نیست.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر خارجه به جامعه ورزشی کشور پیشنهاد کرد محاکم قضائی ورزش را به نحوی که استاندارد و قانع کننده باشد در کشور ایجاد کنند تا ورزشکاری مجبور نشود به دادگاه بین المللی مراجعه کند.

محسن بهاروند همچنین درباره دادگاه لاهه و موضوع تحریم‌های آمریکا با اشاره به اینکه مبنای صلاحیت پیمان مودت بود گفت: دیوان دادگستری لاهه به عنوان بالاترین مرجع قضائی بین المللی، تحریم‌های امریکا را در برخی حوزه‌ها اصولاً غیر قانونی می‌داند و از آن خواسته و می‌خواهد برخی از تحریم‌هایش را براساس قانون لغو کند.

وی تاکید کرد: متأسفانه بخش‌هایی از دولت امریکا فعلاً به قواعد بین المللی پایبندی ندارد و مشکل یکجانبه گرایی امریکا است.

بهاروند ادامه داد: با تشکیل سازمان ملل متحد همه کشورها پایبندی خود را به آن اعلام کردند، اما دولت امریکا همیشه تزی به نام استثناگری امریکا داشته و با یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن اصول و ارزش‌های بین المللی متأسفانه به تعهدات خود عمل نکرده است بطور نمونه اگر امریکا ادعا کند موارد بهداشتی و قضائی تحریم نیست این ادعای غلط و پوچی است چرا که وقتی شما تبادلات پولی و بانکی ندارید و نمی‌توانید چیزی را پرداخت کنید چه فرقی می‌کند تحریم باشید یا نباشید.

معاون وزیر امور خارجه افزود: به هر حال ما کشوری هستیم که همیشه از بحران‌ها توانسته ایم عبور کنیم و می‌توان گفت مردم ما با بقیه جهان متفاوت هستند و در حالت بحران توانسته ایم خودمان را به جلو ببریم و در حال حاضر به نحوی داریم این کار را انجام می‌دهیم، اما این چیزی از مسئولیت امریکا به خاطر نادیده گرفتن قواعد و اصول کم نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.