پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 82976

آیت الله رییسی: ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد

آیت الله رییسی: ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد
آیت الله رییسی که در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت دستگاه قضایی استان فارس، در راس یک هیات قضایی به استان فارس سفر کرد.
پایگاه خبری ریشه

آیت الله رییسی که در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت دستگاه قضایی استان فارس، در راس یک هیات قضایی به استان فارس سفر کرد.

1

 

1

 

باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود/ تاکید بر توسعه نهاد‌های داوری عشایری
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۱۲:۱۴

رییس قوه قضاییه در ادامه سفر به استان فارس با عشایر این استان دیدار کرد.

یت الله رییسی در  دیدار با عشایر استان فارس با بیان اینکه بدون تردید عشایر سرمایه‌های ارزشمند بی بدیل در این کشور هستند، گفت: هر جا عشایر در این کشور حضور دارند، امتیاز فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تولیدی و سرمایه‌های ارزشمندی هستند که باید نسبت به این سرمایه عظیم خداوند را شاکر بود.
 
وی با اشاره به صفات عشایر از جمله ایمان، صداقت، ایستادگی و مقاومت و موثر بودن در حفظ کشور و انقلاب و ارز‌ش‌ها، تصریح کرد: دیروز در مقابل انگلیسی ها، تاریخ این کشور حضور و مقاومت و ایستادگی و رشادت عشایر را ثبت کرده است و در ۸ سال دفاع مقدس، ۲۵۰۰ شهید عشایری داشته‌ایم.
 
آیت الله رییسی
 
رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه عشایر بیشترین نقش را در تولید کشور ایفا می‌کنند، گفت: عشایر هم در مبارزه، مقاومت، ایستادگی و خستگی ناپذیری امتحان خوبی را پس داده و کارنامه درخشانی دارند و هم در عرصه تولید ایفای نقش می‌کنند.
 
آیت الله رییسی با بیان اینکه باید تولید عشایر مورد حمایت همه بخش‌ها قرار گیرد، افزود: باید به صورت قانونمند از عشایر حمایت شود.
 
وی به موضوعاتی از قبیل بیمه عشایر اشاره و تاکید کرد: باید بیمه عشایر توسعه پیدا کند و با پشتوانه‌های مالی، اعتباری، بیمه‌ای و امنیتی باید این جریان مولد و مخلص نسبت به انقلاب و نظام و ارزش‌ها که در میدان عمل و اجرا پیشتاز است، مورد حمایت قضایی و مالی و اعتباری قرار گیرد.
 
رییس قوه قضاییه توسعه نهاد‌های داوری عشایری را مورد تایید و اهتمام قرار داد.
 
آیت الله رییسی عنوان کرد: ما موافقیم که هرچه اختلافات و مسائل در درون عشایر پیش می‌آید، بتواند با ریش سفیدی، کدخدامنشی و آنچه که ریشه در فرهنگ اسلامی و ملی عشایر دارد، حل شود و این موضوع مورد استقبال ماست.
 
رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت عشایر برای حل مسائل عشایری اظهار کرد: با ظرفیت عشایری می‌توان مسائل عشایر را حل کرد و توسعه نهاد داوری را رییس کل دادگستری استان فارس دنبال کند تا این موضوع در جای جای زندگی عشایری دیده شود و مسائل عشایری در درون عشایر حل شود و کمتر به دادگستری آید.
وی با بیان اینکه مراتع، ظرفیت کشور محسوب می‌شوند، گفت: عشایر بلد هستند که هم از مرتع به خوبی استفاده کنند و هم مرتع را به خوبی حفاظت کرده و هم آن را برای آیندگان حفظ نمایند.
 
آیت الله رییسی تاکید کرد: این مراتع به عنوان ذخایر باید حفظ شود و از هرگونه تعرض و تصرف در امان باشد. باید از هرگونه دست اندازی و تصرف مراتع که بخواهد زندگی عشایری را تهدید کند، جلوگیری شود و ما در این قضیه معتقدیم که دادگستری، مسئولان اجرایی و سازمان محیط زیست و سازمان مراتع و جنگل‌ها باید کمک کنند تا مراتع از تصرف متصرفان حفظ شود.
 
رییس دستگاه قضایی در ادامه گفت: تعدی به مراتع به معنای تعدی به ذخایر کشور و ذخایری است که دست عشایر است و از آن نسل به نسل استفاده می‌کنند.
 
آیت الله رییسی با بیان اینکه مراتع باید حفظ شود، گفت: امنیت مرتع، عشایر و ذخایر در کشور باید حتما تضمین شود و این کاملا سخن درست و به جایی است که باید پیگیری و اقدام گردد.
 
آیت الله رییسی
 
رییس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود و در خصوص ابلاغ‌های الکترونیک اذعان کرد: ترتیبی داده شود که در استان فارس و همه استان‌های عشایرنشین که دسترسی به ابزار دیجیتال امکانپذیر نیست، به نحوی ابلاغ صورت گیرد که حقوق افراد ضایع نگردد.
 
رییس قوه قضاییه تاکید کرد: باید ساز و کاری ایجاد شود که در این استان و در هر جایی که عشایر زندگی می‌کنند، چون زندگی آن ها، زندگی تولیدی است و در منطقه‌ای که می‌روند برای این است که تولید را افزایش دهند، نباید بخاطر رفتن و کوچ کردن حقی از این‌ها به هیچ وجه ضایع شود.
 
وی افزود: در جایی که دسترسی دیجیتال نیست باید زمینه‌ای فراهم کرد تا ابلاغ‌ها به موقع به دست افراد برسد و به هیچ عنوان روش ابلاغ نباید تضییع حق آنان شود و این کار به روش‌هایی باید انجام شود تا منجر به حفظ حقوق عشایر به هر نحو شود.
 
وی در ادامه در خصوص سخنان یکی از حاضرین در حوزه تعلیم و تربیت، گفت: ۱۰، ۱۱ مورد را اشاره کردند که نمی‌خواهیم در این جلسه بحث کنیم؛ اما خواهشم این است که کارگروهی بعد از این جلسه حتما تشکیل شود که با حضور بخش‌های مختلف اعم از آقای استاندار، رییس کل دادگستری و سازمان‌های مربوطه باشد و آن مواردی را که در استان بشود با ساز وکار‌های استانی حل کرد، حتما این کار را انجام دهند.
 
آیت الله رییسی ادامه داد: در خصوص آن مواردی که به مرکز ربط دارد، موارد را منتقل کنند و ما حتما پیگیری می‌کنیم. مدیرکل بازرسی نیز در این جلسات شرکت کند تا آن مواردی که لازم است از سوی سازمان بازرسی پیگیری شود نیز مورد پیگیری قرار گیرد.
 
رییس دستگاه قضایی تصریح کرد: در حوزه تعلیم و تربیت نکات خوبی را گفتند. آماری که عزیزان ما می‌دهند، آمار ارزشمندی است. آقای استاندار اشاره کردند که الان بیش از ۷۰ درصد از قضات، وکلا، مدیران دستگاه‌های اجرایی و پزشکان فوق تخصص از عشایر هستند.
 
وی با اشاره به فرمایشات امام خمینی (ره) در مورد عشایر عنوان کرد: اینکه ۷۰ درصد از فرهیختگان ما امروز از عشایر ما در این استان هستند، این همان ذخیره‌ای است که امام (ره) فرمودند و باید تلاش کرد تا این ذخیره بتواند هم امروزِ ما و هم آیندگان ما را تامین کند.
 
آیت الله رییسی در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع وسایل ارتباطات جمعی و رسانه ملی عنوان کرد: این سخنی که اشاره کردند، سخن حقی است و من از رسانه ملی و عزیزانمان در تلویزیون می‌خواهم که حتما در تقویت ایستگاه‌ها تلاش کنند تا عشایر بتوانند از رسانه ملی استفاده کنند و این، هم حق عشایر و هم وظیفه ماست.
 
وی در خصوص طرح هادی که توسط یکی از حاضرین مطرح شد نیز گفت: یکی از عزیزان برای بنده نوشتند که بنیاد مسکن برای این امر اعلام آمادگی کرده است. بنده خواهش دارم در آن کارگروه که آقای استاندار تشکیل می‌دهند و رییس کل محترم دادگستری هم حضور دارد، از بنیاد مسکن نیز دعوت شود.
 
آیت الله رییسی اذعان کرد: درست است که به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا کار‌هایی انجام شده، اما، چون آقایان نکاتی را که در این جلسه می‌فرمایند، باید خروجی داشته باشد و معلوم شود که این نکات و گره‌ها به دست مسئولان مربوطه که خودشان نیز بحمدالله در این رابطه انگیزه دارند، پیگیری میشود تا انشاءالله شاهد اقداماتی در این رابطه باشیم.
 
آیت الله رییسی با اشاره به مسائل قضایی خانواده‌های عشایر بیان کرد: خانواده‌های عشایری در زمره اصیل‌ترین خانواده‌ها هستند و مسائل زنان و خانواده در عشایر چارچوب‌های مربوط به خود را دارد که در تحکیم نظام خانواده در عشایر موثر است و میتواند برای بخش‌های دیگر در کشور جنبه الگویی پیدا کند. جهات دینی و مذهبی و معنوی و هم جهات مولد و موثر بودن در جامعه در زندگی عشایر رعایت می‌شود.
وی افزود: در جوامع شهری اغلب مردم مصرف کننده هستند؛ باید ببینیم چه کسی تولیدکننده و موثر است و چه کسانی پرچمدار ارزش‌ها هستند و دفاع از حریم انسانیت می‌کنند. امروز می‌بینید که کسانی که مدعی حقوق بشر هستند، چگونه به دست آن‌ها اولیات حقوق انسان لگدمال می‌شود. امروز مدعیان حقوق انسان بزرگترین ناقضان حقوق بشر و انسان هستند. می‌بینید چگونه پایشان را بر گلوی انسان‌ها می‌گذارند و نمی‌گذارند نفس بکشند. این‌ها خودشان را کشور توسعه یافته و مدافع حقوق انسان می‌دانند. امروز فریاد عالم از بی عدالتی نظام استکبار و حکومت آمریکایی‌ها وغربی‌ها بلند شده است.
رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در زندگی عشایری معنویت، اخلاق، مروت، گذشت و ایثار هست که باید روز به روز تقویت شود.
 
آیت الله رییسی
وی افزود: بنده با این نظر موافقم که مراودات ما با کشور‌ها و همسایگان ظرفیتی برای مسائل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی ایجاد کند. این همان چیزی است که رهبری از ما و کسانی که فرهنگ کشور را دوست دارند، می‌خواهند. داشته‌های ما فراوان است و باید به آن‌ها دل بست. کسانی که دل به بیگانه بسته‌اند، سخت در خطا هستند و روز به روز خطای آن‌ها بیشتر معلوم می‌شود.
آیت الله رییسی گفت: برخی فکر می‌کنند که سرمایه فقط ابزار تولید است؛ در کنار ابزار تولید به اخلاق نیاز داریم و اگر اخلاق نباشد، همین وضعیت مغرب زمین به وجود می‌آید. ممکن است بگویند فلان کشور توسعه یافته است، اما مسائل اخلاقی در آن ذبح می‌شود و باید توسعه یافتگی در همه امور وجود داشته باشد.
رئیس قوه قضاییه افزود: نسبت به مشاوره‌های خانوادگی هم سخن درستی مطرح شد.
وی درباره تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها دردادگستری اظهار کرد: تاکید داریم که حتی‌الامکان پرونده به دادگستری نیاید و با کدخدامنشی و داوری و بزرگان عشایر مسائل حل شود؛ اما اگر به هر دلیلی مشکلی حل نشد و به دادگستری آمد، تسریع در رسیدگی در دادگستری مورد تاکید ماست.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: هرچه می‌گذرد به این سخن حق رهبری بیشتر می‌رسیم که فرمودند من آینده این کشور را بسیار درخشان و امید بخش می‌بینم. آن حکیم فرزانه به درستی آینده را می‌بینند. در شرایط فعلی علیرغم تهدیدات دشمن در منطقه دست توفق و برتری برای کشور و جبهه انقلاب اسلامی است و در منطقه هم اعتراف می‌کنند که دست برتر از آن جبهه انقلاب اسلامی با محوریت ایران اسلامی است. دست برتر را شهدا، حاج قاسم سلیمانی و عزیزان جانفشان که بی نام و نشان جان عزیزشان را اهدا کردند، به ارمغان اوردند و این‌ها اقتدار ایجاد کردند و تولید قدرت نمودند.
وی بیان کرد: از همه عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم که انشاءالله مواردی که مطرح شد، دنبال شود. یکی از مسائل احداث و توسعه مدارس شبانه روزی ویژه فرزندان عشایر و روستا‌های محروم بود که نکته بسیار خوبی است. همچنین آب رسانی به عشایر در قالب حفر چاه در مسیر و آب رسانی‌های سیار برای شرب و دام از نکاتی است که مورد اهتمام می‌باشد.
رئیس دستگاه قضا افزود: موضوع بیمه عشایری هم مطرح شد و حفظ مراتع نیز باید هم توسط عزیزان و هم دستگاه‌های مربوطه انجام شود. انشاءالله آنچه شنیدیم و آنچه گفتیم برای رضای خداوند متعال باشد و خداوند سایه رهبری را بر سر ما مستدام بدارد و عشایر را به عنوان ذخائر انقلاب برای ما حفظ کند. انشاءالله همت، مردانگی، فتوت، ایثار، ایمان، صبر و بردباری روز به روز در ملت و عشایر افزون شود و خداوند به بنده طلبه توفیق بدهد که بتوانم به عنوان سرباز نظام و رهبری، خدمتگزار مردم و عشایر باشم. مواردی که در جلسه عرض شد، استاندار و رییس کل دادگستری دنبال خواهند کرد که انشاءالله در سفر بعدی به استان فارس، شاهد این باشیم که یا همه این موارد یا بخش عمده‌ای از آن‌ها حل شده باشد.
رییس قوه قضاییه در دیدار قضات و کارکنان دادگستری استان فارس: ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۰۹:۲۴

آیت الله رییسی در ابتدای سفر استانی به فارس، با قضات و کارکنان دادگستری این استان دیدار کرد.

آیت الله رییسی پس از استماع اظهارات حاضرین در جلسه، ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته در استان فارس به ویژه از سوی قضات و کارکنان دادگستری این استان، اظهار کرد: امروز برای همه ما افتخار بزرگ، خدمتگزاری خالصانه به مردم و گره گشایی از کار آن‌ها است.
 
وی گزارشات ارائه شده از سوی مسئولان قضایی استان دایر بر کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری و تسریع در
رسیدگی را در خور تقدیر دانست و بر حفظ وضعیت موجود و افزایش کیفیت، تاکید کرد.
 
دیدار رییس قوه قضاییه با قضات استان فارس
 
رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه بنای ما در رسیدگی‌ها این است که مجموعه اقدامات صورت گرفته به مردم آرامش دهد، گفت: قانونمداری، توجه به نظارت‌های قانونی و ضد ارزش بودن نظارت گریزی هرچه بیشتر تثبیت شود، آرامش مردم در این رابطه افزون خواهد شد.
 
باید به درخواست‎‌های مردم و گره گشایی از زندگی آن‌ها توجه کنیم
 
آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: توجه به مردم، مردمی بودن و باور داشتن مردم یکی از نکات بسیار مهم برای همه است و باید به آنچه لازمه مردمداری است و همچنین درخواست‎‌های مردم و گره گشایی از زندگی آن‌ها توجه کنیم.
 
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در تامین امنیت استان و تقدیر در این زمینه، افزود: اقدامات صورت گرفته برای کاهش جرایم خشن و افزایش ضریب‎‌های امنیتی نکته قابل توجهی است.
 
رییس قوه قضاییه با تاکید نسبت به سلامت دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته و ارتقاءِ این سلامت، تصریح کرد: گزارش دادستان انتظامی قضات در جلسه اخیر شورای عالی قوه قضاییه حاکی از آن بود که یک درصد تخلف در مجموعه قضایی داریم؛ ولی باید گفت که آن یک درصد هم برای ما زیاد است. بنای دستگاه قضایی برخورد با همه تخلفات خصوصا در درون خودش است.
 
آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: اینکه امروز به پرونده‌هایی رسیدگی می‌کنیم که این پرونده‌ها به نحوی مربوط به درون دستگاه قضایی است، ناشی از اراده و تصمیم قضات و کارکنان دستگاه قضایی است که امروز مدعی هرگونه ناسلامتی هستند.
 
وی با طرح این سئوال که چرا مجموعه پاک، سالم و پرتلاش همکاران ما با چند حرکت نامناسب، مورد انتقاد قرار گیرد، گفت: امروز حامیان مقابله با فساد و مسئولین مبارزه با مفاسد در درون دستگاه قضایی کارکنان سالم و مخلص ما هستند و از قاطبه قضات و کارکنان دستگاه قضایی به دلیل تلاش شبانه روزی همراه با سلامت نفس صمیمانه تشکر می‌کنم.
 
ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد
 
رییس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر امروز در رسانه‌ها پرونده‌هایی مطرح می‌شود از مواردی است که مدعی آن کارکنان و قضات دستگاه قضایی هستند با این نگرش که دستگاه قضایی همچنان باید سالم بماند.
 
آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد، تصریح کرد: این ناسلامتی برای همه جا بد و برای دستگاه قضایی بدتر است. سلامت برای همه جا یک اصل است و برای دستگاه قضایی به عنوان یک ارزش بالاتر است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.
 
وی با اشاره به حفظ کرامت قاضی، کارکنان و مرتبطان دستگاه قضایی، ارباب رجوع، متهم و زندانی افزود: برخورد با یک متخلف و یک متجاسر و یک مجرم هم باید صبغه حفظ کرامت داشته باشد.
 
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه کرامت باید همواره در سلوک و رفتار همکاران دستگاه قضایی جلوه داشته باشد به بیان روایتی از امیرالمومنین (ع) در این زمینه پرداخت.
 
آیت الله رییسی با اشاره به این روایت اساس کار قضات را دینداری، نگهدارنده آن‌ها را تقوای الهی، زینت آن‌ها را ادب و دژ محکم آبروی قضات را بردباری دانست و گفت: حلم در دستگاه قضایی امر بسیار مهمی است و بردبار بودن در مقابل هجمه‌ها، ناشایسته‌ها، نفوذها، فتنه‌ها و کجی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و نباید فریاد کسی ما را از جاده عدالت خارج کند.
 
وی تاکید کرد: فضاسازی‌ها، نباید مجموعه دستگاه قضایی، رسیدگی‌ها، تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای دستگاه قضایی کشف حقیقت، حق خواهی و حق گرایی و ایستادگی در مسیر حق مهم است.
 
آیت الله رییسی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: حفظ منابع طبیعی در همه جا بسیار حائز اهمیت است. باید از تعرض به منابع طبیعی پیشگیری شود و به هیچ عنوان نباید به زمین خواران اجازه داد تا سراغ ذخایز و سرمایه‌های ملی بروند و باید دست آن‌ها را کوتاه کرد.
 
وی ادامه داد: کاری که شما می‌کنید باید همه سازمان‌ها به ویژه سازمان‌هایی که مسئول حفظ منابع و ذخایر ملی هستند، با همت دنبال کنند و نسبت به انشعابات غیرمجاز هم همینطور است.
 
باید از بروز تخلف در مقدمه کار جلوگیری شود تا نوبت به دستگاه قضایی نرسد
 
رییس قوه قضاییه افزود: باید از بروز تخلف در مقدمه کار جلوگیری شود تا نوبت به دستگاه قضایی نرسد. انشعابات غیرمجاز اگر در مقدمه کار توسط وزارت نیرو دنبال شود، نوبت به دستگاه قضایی نمی‌رسد. اگر در مقدمات کار امر غیرمجازی انجام شد، باید توسط دستگاه‌های اجرایی دنبال شود و مورد تاکید ماست که اینگونه عمل شود.
 
رییس قوه قضاییه در ارتباط با سیل شیراز خاطرنشان کرد: پرونده سیل شیراز به دادگاه رفت و با افرادی که قصور کرده بودند، برخورد شد؛ اما کار درستی که بتواند زمینه پیشگیری از وقوع این حوادث را فراهم کند، لایروبی بود تا حادثه مهمی نداشته باشیم. ترک فعل‌ها باید دنبال شود و شخصی که در زمان مسئولیت خودش کاری را که باید انجام می‌داده، انجام نداده، باید پیگیری شود و اگر ترک فعل او موجب خسارت شده، باید دنبال شود.
 
توسعه داوری و میانجیگری یکی از برنامه‌های دستگاه قضایی است
 
آیت الله رییسی بیان کرد: در تمام کشور از توسعه داوری، میانجیگری و اقدامات شورای حل اختلاف که می‌تواند صلح و سازش را قبل از اینکه پرونده‌ای بخواهد وارد دستگاه قضایی شود، محقق کند، حتما استقبال می‌کنیم. یکی از برنامه‌های این دوره، توسعه داوری و میانجیگری است و توسعه این قضیه می‌تواند به کاهش پرونده‌ها کمک کند. 
 
رییس قوه قضاییه افرود: لایحه شورای حل اختلاف را اصلاح کردیم و وزیر دادگستری قول داده که این لایحه در اسرع وقت در دولت مطرح شود و به مجلس برود که هم وضعیت کارمندان روشن شود و هم صلاحیت‌های قانونی شورای حل اختلاف مشخص گردد و انشاءالله وضعیت شورای حل اختلاف ظرف چند ماه آینده کاملا مشخص شود.
 
وی با اشاره به ضرورت تمرکز زدایی بیان کرد: ما با تمرکززدایی موافق هستیم و هر مسئولیتی که در استان بتوان آن را انجام داد، موافقیم که به مرکز کشیده نشود. همچنین درباره مشکلات معیشتی و رفاهی و ساختمان‌ها و ابزار و تجهیزات نیز معاون برنامه ریزی به جای جای استان سرکشی کرده و مسائل بررسی شده و در جلسه عصر که با حضور مسئولان عالی استان برگزار می‌شود، همه موارد بررسی شده با حضور روسای  کلیه سازمان‌ها و رییس کل دادگستری و امام جمعه و استاندار مطرح خواهد شد و تا جایی که بتوانیم برای برخی از موارد در استان فکری اندیشیده و مابقی موارد را در مرکز دنبال می‌کنیم.
 
 
آیت الله رییسی در ادامه عنوان کرد: موضوع بحث ما بیان گزارش مرکز و گزارش استانی برای رفع مشکلاتی است که در این رابطه باید صورت گیرد.
 
رییس قوه قضاییه درباره همکاران زندان‌ها و گزارشی که ارائه شد، گفت:  از زحمتی که همکاران در رابطه با زندان‌ها طی این مدت داشته اند، خبر دارم. دادن مرخصی‌ها کار آسانی نبود؛ اما این سختی را تحمل کردند و حتی بعضا به دلیل اینکه همکاران ما باید کار را در آن اوضاع انجام می‌دادند، خودشان در زندان و هم در دادگستری‌ها به کرونا مبتلا شدند.
 
وی ادامه داد: این افراد سعی می‌کردند که وظیفه سازمانی خود را انجام دهند که جا دارد هم برای بیماران دعا کنم و هم برای همکارانی که بحمدالله شفا پیدا کردند، از خداوند متعال تداوم سلامت آن‌ها را مسالت کنم.
 
آیت الله رییسی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به فرمایشات روز چهاردهم خرداد مقام معظم رهبری در تبیین شخصیت امام (ره)، با تاکید بر لزوم تحول خواهی و تحول گرایی اذعان کرد: ماموران، امت، مسئولان و مدیران باید در تحول گرایی و تحول خواهی حتما به امام امت(ره) و رهبری معظم انقلاب تاسی و در حوزه خود تحول ایجاد کنند.
 
آیت الله رییسی تصریح کرد: افراد باید وضع موجود و وضع مطلوب را ببینند و برای نزدیک شدن وضع موجود به وضع مطلوب تلاش کنند و این معنای تحول است.
 
رییس دستگاه قضایی در ادامه گفت: افراد باید ببینند تفاوت بین وضع موجود و وضع مطلوب چیست و انتظار مردم از دادگستری تراز انقلاب اسلامی و سازمان اداری کشور چیست.
 
ناسلامتی، رشوه، فساد، کجی ها و پارتی بازی‌ها در نظام اداری کشور نباید باشد
 
وی افزود: آنچه که در بستر گام دوم باید اتفاق بیفتد، تحولی است که باید نظام اداری کشور را نظام تراز انقلاب اسلامی کند.
 
آیت الله رییسی تاکید کرد: مطلقا ناسلامتی، رشوه، فساد، کجی ها و پارتی بازی‌ها در نظام اداری کشور نباید باشد و مدیران و مسئولان ما نسبت به هر گونه ناسلامتی در نظام اداری کشور باید حساس باشند.
 
دیدار رییس قوه قضاییه با قضات استان فارس
 
رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم توجه به مشکلات مردم عنوان کرد: مدیران و مسئولان باید نسبت به حل مشکلات مردم به ویژه مشکلات معیشتی آن‌ها حساس باشند.
 
رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به لزوم توجه به موضوع اقتصاد و فرهنگ گفت: استان فارس، استان فرهنگ دوست و شعر و ادب است و استانی است که رفتار‌های آن می‌تواند برای کشور الگو باشد. در اینجا ذخایر ارزشمند شعر و ادب وجود دارد و بزرگانی از علما را داریم.
 
وی با اشاره به جایگاه فرهنگ بیان کرد: حقیقتا مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی باید نسبت به مسائل فرهنگی حساس باشند؛ چرا که فرهنگ می‌تواند ملیت، اسلامیت و تمدن و مدنیت را برای جامعه ما به عنوان یک ذخیره ارزشمند حفظ کند.
 
آیت الله رییسی افزود: این موضوع می‌تواند زمینه بسیاری از هنجار‌ها و رفع ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی باشد. اگر مراقبت نکنیم، آسیب‌های اجتماعی به جرم تبدیل خواهد شد و وقتی به جرم تبدیل شد، دستگاه قضایی باید با آن برخورد کند.
 
تلاش در جهت به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی
 
رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم تلاش در جهت به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی گفت: تمام دست اندرکاران فرهنگی، اقتصادی، پولی و مالی کشور تلاششان این باشد که ناهنجاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نداشته باشیم. ما در حوزه پیشگیری حرفمان این است: وقتی با ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی درست برخورد نشود، به جرم، فساد اقتصادی و اجتماعی تبدیل خواهد شد که در دادسرا و دادگاه می‌آید و باید با آن برخورد شود.
 
وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از وقوع جرم عنوان کرد: تاکید دارم همه دستگاه‌های مسئول، الگوساز و فرهنگساز در این رابطه تلاش کنند و نگذارند که مساله تبدیل به یک ناهنجاری، آسیب و سپس تبدیل به یک جرم شود و نوبت به دستگاه قضایی برسد.
 

 

آیت الله رییسی که در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت دستگاه قضایی استان فارس، در راس یک هیات قضایی وارد این استان شد، در بدو ورود به فرودگاه شیراز در تشریح برنامه‌های این سفر استانی با بیان اینکه حضور در استان‌ها یکی از برنامه‌های جدی دستگاه قضا است، اظهار کرد: قرار بود آخر بهمن و اوایل اسفند خدمت مردم و مدیران استان فارس باشیم ولی به دلیل شرایط بهداشتی و لزوم رعایت این شرایط، سفر با حدود سه ماه تاخیر انجام شد.

تشریح برنامه‌های سفر رییس قوه قضاییه به استان فارس

 
وی افزود: در این سفر هم به دلیل ضرورت رعایت شرایط بهداشتی، توفیق نداریم خدمت همه مردم در جای جای استان فارس برسیم و لذا دیدارها محدود خواهد بود.
 
رییس قوه قضاییه با اشاره به برگزاری نشست با قضات و کارکنان دادگستری استان فارس و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در این استان، ادامه داد: برای بررسی وضعیت استان فارس، هیات‌هایی از قبل اعزام و مسایل مورد بررسی قرار گرفته است و در این جلسات برای کاهش مشکلات این حوزه قضایی تلاش خواهیم کرد.
 
آیت الله رییسی از برگزاری نشست با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس، استاندار و مدیران استانی و تولیت آستان مقدس حرم شاهچراغ (ع) خبر داد و گفت: بررسی موانع تولید و راهکارهای جهش تولید در این جلسات مورد توجه است، چراکه استان فارس یکی از قطب‌های صنعتی است و مشکلات این حوزه در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
سفر
 
وی با بیان اینکه استان فارس گسترده ترین حوزه قضایی کشور است، ابراز امیدواری کرد که بخشی از مسایل و مشکلات این استان در سفر استانی و بخشی نیز در تهران دنبال شود.
رییس قوه قضاییه وارد شیراز شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۰۸:۱۵
آیت الله رییسی رئیس قوه قضاییه در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت دستگاه قضایی استان فارس، در راس یک هیات قضایی وارد این استان شد.
 
حضور در جلسه شورای اداری و قضایی و دیدار با قضات و‌کارکنان دادگستری استان فارس از جمله برنامه‌های این سفر است.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.