سه شنبه, 28 دى 1400 :: Tuesday, 18 January 2022
 
کد خبر: 82890

افتضاحی که قرارداد ویلموتس به بار آورد

افتضاحی که قرارداد ویلموتس به بار آورد
رونمایی از قرارداد عجیب مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال که در برنامه ورزشگاه شبکه پنج سیما رقم خورد، همه را شوکه کرد. یادمان نرفته که مهدی تاج، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در روزهایی که بحث جدایی  ویلموتس مطرح شده بود، چگونه از این قرارداد دفاع کرد.
پایگاه خبری ریشه

 

بارانی که بالای شهر ایستاده بود، عاقبت بارید. مهدی تاج، بعد از چند ماه افشاگری سرانجام قبول کرد رقم هنگفتی با مارک ویلموتس قرارداد بسته‌اند، اما انگار همچنان رقم درست را نمی‌گوید. او که مدام تأکید داشت رقم محرمانه است و اگر بگویند ویلموتس ناراحت می‌شود، در آخرین مصاحبه خود گفت: «قرارداد ویلموتس ۲میلیون و ۲۰۰هزار دلار بود. ۳۰ برنامه تلویزیونی و رادیویی پخش شده و در آن‌ها گفته‌اند که چرا مبلغ قرارداد ویلموتس را نمی‌گویید. مبالغی مثل ۸میلیون دلار و ۶میلیون دلار را گفتند که درست نیست.»

 

البته تاج برای متهم کردن رسانه‌ها اصلاً به این موضوع اشاره نکرد که اگر رسانه‌ای نوشته ۸میلیون یا ۶میلیون، منظورش برای ۴ سال بوده است! از نظر رسانه‌ها تاج حداقل این‌قدر با قیمت مربیان خارجی آشنا بوده که دیگر بابت ویلموتس ۸ یا ۶میلیون دلار به ویلموتس ندهند. به بهانه اعتراف نصفه و نیمه تاج مرور می‌کنیم بخشی از اظهارات او و بعضی مسئولان دیگر را درباره رقم قرارداد ویلموتس.

 

 

 

مبالغ هنگفتی که به جیب ویلموتس رفت!

 

از زمان حضور مارک ویلموتس در راس کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران تا امروز همیشه بحث‌های زیادی درباره مبلغ و بندهای قرارداد او در رسانه‌ها مطرح شده است. تا ایندکه در یک برنامه تلویزیونی ابعاد جدیدی از قرارداد درخشان فدراسیون با مرد بلژیکی مشخص شد. بر اساس این قرارداد، اگر ویلموتس تا یک ژوئن ۲۰۲۰ سرمربی تیم ملی می‌ماند نزدیک به ۸ میلیون یورو از فدراسیون دریافت می‌کرد. البته با وجود شکایت او از فدراسیون ممکن است حتی با وجود رفتنش این مبلغ را دریافت کند. ویلموتس تا همین الان هم ۲ میلیون یورو از فدراسیون دریافت کرده است.

 

این پول برای سرمربی‌ای که همین الان هم بیکار است مبلغ بالایی محسوب می‌شود. حالا اگر مبلغ دریافتی او را بر تعداد روزهایی که همراه تیم ملی بوده است تقسیم کنیم عمق فاجعه مشخص می‌شود.

 

ویلموتس روز ۷ خرداد ماه سال ۹۸ به ایران آمد تا تیم ملی را برای دو مسابقه با سوریه و کره‌جنوبی آماده کند. او بعد از کسب پیروزی برابر سوریه و تساوی برابر کره روز دوم تیر به مرخصی رفت. بعد از گذشت چند روز او دوباره در تاریخ ۱۵ تیر به ایران آمد تا تیم ملی را برای دیدار با تیم ملی امید آماده کند. او بعد از این مسابقه از تاریخ ۲۴ تیر ایران را ترک کرد و ۸ شهریور برای برگزاری نشست با مربیان لیگ برتری و همچنین اردوی تیم ملی در راه جام جهانی به ایران برگشت. او بعد از بازگشت از هنگ کنگ به همراه تیم ملی، تا تاریخ ۲۲ شهریور و برای تماشای دیدار گل گهر و پارس جنوبی جم در ایران بود اما به مدت یک هفته دوباره ایران را ترک کرد و ۳۱ شهریور برای تماشای داربی مجددا به ایران برگشت. بعد از داربی هم دوباره ایران را ترک کرد و در تاریخ ۱۲ مهر برای تماشای دیدار تیم‌های تراکتور و پارس جنوبی و همچنین برگزاری اردوی تیم ملی برای دیدار برابر کامبوج و بحرین به ایران برگشت.

 

تیم ملی، کامبوج را با شکستی پر گل بدرقه کرد اما در تاریخ ۲۳ مهر به بحرین باخت. بعد از این شکست ویلموتس ایران را ترک کرد و بعد از کلی ماجرا و حرف و حدیث با دریافت مبلغی از قراردادش راضی شد تا در تاریخ ۱۸ آبان و چند روز مانده به بازی حساس با عراق به ایران برگردد. ویلموتس ۲۳ آبان و بعد از شکست برابر عراق برای همیشه ایران را ترک و در نهایت برای گرفتن باقی‌مانده مطالباتش از فدراسیون فوتبال شکایت کرد.

 

اگر همه روزهایی را که ویلموتس چه در ایران و چه در کشورهای دیگر تیم ملی را همراهی کرده است، حساب کنیم به عدد ۶۶ می‌رسیم. تا این‌جای کار ویلموتس از فدراسیون ۲ میلیون یورو دریافت کرده است که می‌شود تقریبا روزی ۳۰ هزار یورو. با در نظر گرفتن قیمت وقت یورو معادل ۱۶ هزار تومان، ویلموتس به ازای هر روزی که به همراه تیم ملی بوده حدود ۴۸۰ میلیون تومان دریافت کرده است. این مبلغ جدا از پاداش‌هایی است که از فدراسیون گرفته است.

 

حالا و با گذشت شش ماه، قرارداد ویلموتس رسانه‌ای شده و به خوبی می‌دانیم دستمزد سالانه این مربی بلژیکی، 2 میلیون و 250 هزار یورو و بیش از 2 میلیون و 500 هزار دلار است. فعلاً غرامت سه ماهه به مبلغ 570 هزار یورو و حدود 700 هزار دلار هم پرداخت شده که البته ادعای مارک ویلموتس به مراتب بیش از این ارقام است. حال که به گفته فدراسیون فوتبال قرارداد سه میلیون دلار نیست و البته برخلاف گفته رئیس پیشین فدراسیون پایین‌تر از دو میلیون یورو هم نیست، آیا فدراسیون به خاطر خلاف واقع‌گویی و نگفتن حقیقت در روز روشن، حاضر به پوزش و عذرخواهی است؟

 

 

 

ضد و نقیض گویی تاج درباره قرارداد ویلموتس

 

«استقلال فدراسیون فوتبال به نفع فوتبال کشور است. به عنوان مثال درباره سرمربی تیم ملی اینطور نیست که وزارت ورزش نظر بدهد. فدراسیون در حال تصمیم‌گیری و طراحی است و خودش هم اعلام می‌کند». این بخشی از جملات مهدی تاج رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مجمع اسفند ماه سال ۱۳۹۷ و چند ماه قبل از انتخاب مارک ویلموتس بلژیکی به عنوان سرمربی تیم ملی است، اظهاراتی که البته در قیاس با صحبت‌های منتشر شده در روز ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد.

 

بهتر است به چند هفته قبل بازگردیم، زمانی که مهدی تاج در صفحه شخصی خودش در فضای مجازی با انتشار پستی در خصوص موفقیت‌های کارلوس کی‌روش دوران موفق و درخشان همچنین روزهای شیرین اقتدار و افتخار را یادآوری کرد تا باز هم به صورت غیر مستقیم خودش را از ماجرای برکناری کی‌روش کنار بکشد و در این بخش هم توپ را به زمین وزارت ورزش بیندازد. تعریف رئیس فدراسیون چند روز پس از انتقادهای تند کی‌روش از او بود. حالا هم که فشار نتایج ضعیف ویلموتس و قرارداد تاسف‌برانگیز این مربی بلژیکی روی تاج و یارانش بیشتر شده برای فرار از این فشار بهترین راه این است که وزارت ورزش مقابل جامعه خشمگین فوتبال قرار بگیرد و مسئولان وقت فدراسیون فوتبال در پس این بازی‌های رسانه‌ای پنهان شوند.

 

مهدی تاج رئیس فدراسیونِ مستقلی که قرار بود تا وقتی هست حافظ استقلال فدراسیون فوتبال باشد و قرار بود وزارت ورزش در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی نظری ندهد روز گذشته مقابل دوربین سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده ویلموتس یکی از سه گزینه‌ای بوده که به توصیه وزیر ورزش و جوانان انتخاب شده است. همچنین فدراسیون فوتبال که قرار بود اجازه دخالت به وزارت ورزش ندهد بند مربوط به پرداخت ۳ ماه خسارت به مربی بلژیکی را به پیشنهاد وزیر ورزش در قرارداد گنجانده که اگر اینگونه نبود باید پول کل قرارداد را می‌داد و در نهایت هم با دستور ستاد بحران به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور ۹ وزیر، ۲ میلیون یورو به ویلموتس از طریق شرکت شستا پرداخت شد!

 

تاج حدود یک سال پیش و در روز ۱۹ خرداد در نشست خبری، گفته بود: «دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و اجازه دهد فوتبال عادی پیش برود، یعنی به گونه‌ای عمل شود که درباره پخش فوتبال صحبت کنند. اگر قرار است دخالتی صورت بگیرد، پولش را پرداخت کنند.» او کمتر از چند ماه پس از این موضوع برای پرداخت پول ویلموتس دست به دامان دولت شد تا با نامه معاون اول رئیس جمهور مشکل  پول این مربی پرداخت شود. شاید از نظر رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، معاون اول رئیس جمهور، جزو دولتی‌ها محسوب نمی‌شود. احتمالا دولت یا یکی از اعضای آن در هنگام انتخابات فدراسیون فوتبال نیز نقشی ندارد و لابی هم با آنها صورت نمی‌گیرد.

 

 

 

کلاه گشادی که بر سر فوتبال ایران رفت

 

با این شرایط تکلیف استقلال فدراسیون فوتبال در زمان ریاست مهدی تاج روشن است اما سؤال اصلی این است که اگر وزارت ورزش رأی به برکناری کی‌روش داده و ویلموتس را انتخاب کرده، بندهای قرارداد سرمربی بلژیکی را پیشنهاد یا حتی تنظیم و در نهایت پول قرارداد ویلموتس را هم پرداخت کرده، نقش تاج و همکاران پرشمار او، رئیس سازمان تیم‌های ملی عریض و طویل فدراسیون، کمیته فنی، کمیته حقوقی و سایر بخش‌های فدراسیون در سرنوشت تیم ملی در این دو سال چه بوده و اساساً در ساختمان فدراسیون فوتبال چه می‌کردید؟ شاید از نظر آنها دولت فقط باید پول بدهد اما نباید دخالت کند و نظر بدهد.

 

ویلموتس بر اساس هر رابطه ای که وارد فوتبال ایران شد، نشان داد گزینه ای با صلاحیت برای ما نبود؛ آنهایی هم که با حضور ویلموتس، توهم «نجابت رفتاری و اخلاقی» او را زده بودند و افراد ساده دل، حماقتی همچون «فوتبال هجومی» را در سر می پروراندند حالا وارد مخمصه ای به نام رای نهایی فیفا شده اند.

 

فوتبال ایران در فیفا پرونده های بیشماری دارد که اعتبار ما را در سازمان جهانی فوتبال، مخدوش کرده است؛ گویا پرونده وحشتناک ویلموتس در راس هرم تمام شاهکارهایی است که در طول تاریخ فوتبال ما رقم خورده است!

 

هیچ کس دقیقا نمی داند ویلموتس به سفارش چه کسی وارد فوتبال ایران شد و قراردادش توسط چه کسانی با این فضاحت بسته شد. ویلموتس بابت 66 روز کار بی حاصل با غیبت های مکرر و نتایج مفتضحانه، اگر برنده این دعوای حقوقی شود، چنان کلاه گل و گشادی سر فوتبال ایران رفته که آن سرش ناپیداست. فقط منتظریم مسولان مربوطه که وعده کنکاش بی تعارف در این زمینه را داده اند به خاطر حیثیت فوتبال کشور و حق طبیعی مردم که دانستن و آگاهی است، بیش از این زمان را تلف نکنند و حقایق را بگویند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.