چهارشنبه, 26 خرداد 1400 :: Wednesday, 16 June 2021
 
کد خبر: 82801

ایران به‌زودی در تولید روغن‌های صنعتی هواپیما خودکفا می‌شود

ایران به‌زودی در تولید روغن‌های صنعتی هواپیما خودکفا می‌شود
مقام مسئول بنیاد مستضعفان گفت: راه‌اندازی خط تولید روغن ترانس ۱ و ۲ و همچنین روغن هواپیماهای سبک، کشور را از واردات این روغن‌ها بی‌نیاز خواهد کرد.
پایگاه خبری ریشه

جواد اوجیبا اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای در مجموعه نفت بهران اظهار کرد: نفت بهران یکی از 4 شرکت دارای پالایشگاه روغن در ایران است که بیشترین حجم روغن مورد نیاز خودروهای بنزینی، دیزلی، کشتی، هواپیما و صنایع مختلف را تأمین می‌کند.

وی با بیان اینکه نفت بهران انواعی از مرغوبترین روغن‌های موتور و صنعتی در کشور را تولید می‌کند، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید انواع محصولات در این مجموعه حدود 460 میلیون لیتر است و با توجه به طرح‌های توسعه‌ای در این مجموعه، به‌زودی میزان تولید روغن در آن حدود 40 تا 50 میلیون لیتر افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید این مجموعه به بیش از 500 میلیون لیتر خواهد رسید.

مدیرعامل هلدینگ انرژی‌گستر سینا وابسته به بنیاد مستضعفان اضافه کرد: در این طرح‌های توسعه‌ای، مجموعه بهران برای نخستین بار با تولید انواع روغن ترانس، مطابق با مشخصات موردتأیید و بِروزشده وزارت نیرو، کشور را از واردات این محصول بی‌نیاز خواهد کرد، این در حالی است که تا امروز تأییدیه‌های فنی لازم برای تولید این محصولات اخذ شده و خط تولید این روغن‌ها با ظرفیت بیش از 3 میلیون لیتر راه‌اندازی شده است.

اوجی با ابراز اینکه تولید روغن‌های ویژه هواپیماهای سبک در قالب پروژه «بهران اوج» انجام خواهد شد افزود: در سال جاری با توجه به اخذ تأییدیه‌های فنی لازم، اولین محصول از این گروه به بازار عرضه شده است و به‌زودی با تکمیل سبد محصولات هوایی، ایران از واردات انواع روغن هواپیمایی عمومی بی‌نیاز می‌شود.

به‌گفته وی در زمان حاضر تولیدات بهران به اکثر کشورهای همسایه صادر می‌شود و بیشترین صادرات آن به ترکیه، عراق، اقلیم کردستان، سوریه و عمان در حال انجام است.
اوجی در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان تا امروز برای طرح‌های توسعه‌ای در مجموعه نفت بهران، بیش از 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و در این طرح‌های توسعه‌ای، بین 40 تا 50 میلیون لیتر به ظرفیت تولیدات این مجموعه اضافه شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.