يكشنبه, 30 خرداد 1400 :: Sunday, 20 June 2021
 
کد خبر: 82642

عطوان: شمارش معکوس برای ازهم گسستگی آمریکا

عطوان: شمارش معکوس برای ازهم گسستگی آمریکا
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر برجسته جهان عرب تاکید کرد که قانون موسوم به "قیصر" آمریکا هرگز نخواهد توانست سوریه و محور مقاومت را مرعوب کند.
پایگاه خبری ریشه

عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر بارز جهان عرب در مقاله ای  به اجرایی شدن قانون مصوب دسامبر گذشته کنگره آمریکا موسوم به "قانون قیصر" و اهداف آن پرداخت و نوشت: هدف از این قانون، ایجاد تنگنای شدید علیه سوریه و وارد کردن بالاترین زیان اقتصادی ممکن به حامیان این کشور به ویژه در لبنان و ایران و روسیه و همه گروهها و شرکت ها و افرادی است که از سوریه حمایت مالی می کنند و با این کشور همکاری تجاری دارند و در روند بازسازی و اصلاح ساختار زیربنایی و تولید نفت و گاز سوریه مشارکت می کنند.

به نوشته عطوان، اساسا تاثیر این قانون بر سوریه محدود خواهد بود زیرا این کشور از دهه ها پیش تحت مجموعه ای از تحریم های آمریکا قرار دارد و موفق شده است با وجود جنگ مداوم هشت ساله علیه ملت سوریه، تاثیر این تحریم ها را محدود و کم کند.

عطوان تاکید کرد: اجرای این قانون تاثیر زیادی روی ایران و مسیر زمینی ارتباطی بین تهران و بیروت از طریق سوریه و عراق نخواهد داشت زیرا ایران از بیش از 30 سال پیش با تحریم های آمریکا روبرو است. اما بعید نیست که قانون قیصر روی لبنان به خاطر وجود برخی طرف های سیاسی در این کشور که از این قانون و اجرای آن استقبال می کنند و در توطئه ویران کردن و گسستن سوریه شریک هستند، تاثیر بگذارد. توطئه علیه سوریه به این خاطر است که از امضای هرگونه توافقنامه سازشی با اشغالگران اسرائیلی مخالفت کرده است و با رد پیشنهادهای دهها میلیارد دلاری، با جدا شدن از هم پیمان خود ایران و پیوستن به ائتلاف آمریکایی مخالف ایران نیز مخالفت کرده است.

این نویسنده تصریح کرد: آمریکا با این قانون به دنبال تسلیم کردن و مهار لبنان به عنوان ضعیف ترین حلقه در راستای رسیدن به سه هدف است. یکی از این اهداف، بستن غیرمستقیم مرزهای سوریه و لبنان با قرار دادن آنها تحت نظارت نیروهای بین المللی به منظور جلوگیری از هرگونه تعامل تجاری یا عملیات قاچاق از طریق این مرزها است که شریان حیاتی سوریه در سایه تحریم ها و محاصره به شمار می رود. دومین هدف، وارد کردن بالاترین فشار ممکن به داخل لبنان برای خلع سلاح مقاومت و به طور مشخص حزب الله از جمله با تشدید فتنه طائفه ای و سوق دادن مخالفان حزب الله به آمدن به خیابانها و برگزاری اعتراضات و تشدید شرایط معیشتی برای افزایش اعتراضات و گسترش دادن آن و وارد کردن ضربه ای بسیار شدید به اقتصاد لبنان و پول این کشور است. سومین هدف، وادار کردن مسئولان لبنانی برای ورود به مذاکراتی به منظور ترسیم مرزهای دریایی با رژیم اسرائیل براساس شروط این رژیم است که باعث می شود تا تل آویو به بیشترین میزان گاز لبنان دست یابد.

عطوان تاکید کرد: فرصت موفقیت این قانون بهتر از قوانین گذشته اش خواه علیه سوریه یا ایران یا لبنان نخواهد بود و چه بسا اجرای آن نتایجی تماما برعکس دهد و آتش را بیشتر شعله ور کند و منافع آمریکا و غرب هدف قرار گیرد.

این نویسنده گفت: تحریم های شدید آمریکا علیه ایران، این کشور را به یک قدرت بزرگ منطقه ای تبدیل کرد که از انواع سلاح های مدرن از موشک و زیردریایی گرفته تا پهپاد ساخت داخل برخوردار است، زیرا محاصره و تحریم اقتصادی مادر اختراع و نوآوری است. شاید سرنگون کردن پهپاد گلوبال هوک آمریکا و ارسال ماهواره نظامی به ارتفاع 442 متری و اعزام پنج نفت کش به ونزوئلا در آمریکای لاتین که حیات خلوت آمریکا به شمار می رود و آمریکا هم از ترس عواقب جرات برخورد با آنها را نکرد، نمونه های از آن چیزی باشد که در بالا بر آن تاکید کردیم.

عطوان با اشاره به قیام مردمی رو به افزایش علیه نژادپرستی در آمریکا درسایه کشته شدن جورج فلوید جوان سیاه پوست نوشت: آمریکای امروز دیگر آن آمریکای قبل از این قیام نیست. آمریکا در دور اول جنگ سرد با چین (نبرد کرونا) شکست خورد. آمریکا تحت رهبری ترامپ از یک شکست داخلی یا خارجی خارج می شود و وارد شکست دیگری می شود. این کشور ابهت خود و چه بسا زمامداری خود را از دست داده است و احتمال دارد که وحدت داخلی خود را از دست بدهد. شمارش معکوس برای گسستن آمریکا به خاطر رویکرد نژادپرستانه آن و رسوا شدن همه دروغ هایش درخصوص برابری و رویای آمریکایی برملا شده است و سحر ساحر دامن خودش را گرفته است.

وی تاکید کرد: سوریه ای که توطئه برای تقسیم کردن و ویران کردن ارکان خودش را خنثی کرد و بیش از 9 سال پایداری و استقامت کرد، قانون قیصر را نیز در هم خواهد شکست زیرا کلمه تسلیم شدن در قانون و ادبیاتش وجود ندارد و هم پیمانانش در لبنان هرگز پرچم تسلیم را بالا نخواهند برد و از سلاح مقاومت دست بر نخواهند داشت و از نفت و گاز خود برای دشمن اسرائیلی چشم پوشی نخواهند کرد و زمان این امر را روشن خواهد کرد.

 

منبع:نامه رای الیوم 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.