چهارشنبه, 18 تير 1399 :: Wednesday, 8 July 2020
 
کد خبر: 82597

راهکارهای کاهش استرس در زمان امتحانات

راهکارهای کاهش استرس در زمان امتحانات
یک مشاور تحصیلی به ارائه راهکارهایی برای کاهش استرس در زمان امتحانات پرداخت.
پایگاه خبری ریشه

انسیه قائدی بیان کرد: اضطراب امتحان نوعی اشتغال ذهنی است  که فرد در آن دچار خود کم انگاری و تردید در مورد توانایی هایش می‌شود.

وی ادامه داد: اضطراب باعث ارزیابی منفی و و حواس پرتی می‌شود و واکنش‌های جسمانی نا مطلوبی را برای فرد به همراه دارد.

این مشاور تحصیلی عصبی بودن، بی قراری، احساس خستگی، سرگیجه، تکرر ادرار، افزایش ضربان قلب، بی حالی، تنگی نفس، تعریق، لرزش، بی خوابی، دلهره، سردرد، بی اشتهایی و دلشوره را از علائم اضطراب دانست و گفت: دانش آموزان نباید یادگیری تمام مفاهیم درسی را به شب امتحان موکول کنند، بلکه باید در طول سال تحصیلی و در زمان مناسب به مطالعه مفاهیم درسی بپردازند تا شب امتحان با خیالی آسوده تنها درس‌ها را مرور کنند.

وی با اشاره به اینکه درس خواندن در ساعات متوالی سبب خستگی و کاهش یادگیری می‌شود، افزود: دانش آموزان باید بعد از هرساعت درس خواندن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنند.

این مشاور تحصیلی ضمن تاکید به نقش برنامه ریزی و خلاصه نویسی در افزایش یادگیری و کاهش اضطراب بیان کرد: دعا، نیایش، تمرکز فکر، انجام انواع ورزش‌های بدنی، و پرداختن به فعالیت‌های هنری تاثیر بسزایی در افزایش آرامش و اعتماد به نفس دارد.

قائدی متذکر شد: دانش آموزان باید شب قبل امتحان استراحت کافی داشته باشند و پیش از شروع امتحان در حوزه امتحانی حاضر شوند و وسایل مورد نیاز امتحان را از قبل آماده کنند.

وی در خصوص کاهش استرس در زمان برگزاری امتحان توصیه کرد: پس از دریافت برگه امتحانی ضمن توجه و عمل به راهنما‌ها و دستورالعمل‌ها سوال‌ها را به طور اجمالی مرور کنید و با توجه به ازرش هر سوال زمان مناسبی را به آن اختصاص دهید.

این مشاور تحصیلی ادامه داد: در صورت بروز اضطراب سر جلسه امتحان چشم‌ها را ببندید و نفس عمیق بکشید، ابتدا کمی مکث کنید و تا به خوبی به مفهوم سوالات پی ببرید.

وی متذکر شد: هیچ گاه روی برگه سوالات خم نشوید، چرا که این کار سبب فشار به قفسه سینه و خستگی می‌شود.

قائدی گفت: بهتر است دانش آموزان در تحویل برگه امتحانی عجله نکنند و پس از پایان هر آزمون دیگر به آن نیندیشند و با پی بردن به نقاط ضعف و تلاش برای رفع آنها، برای امتحان بعدی آماده شوند، چرا که عدم موفقیت در یک آزمون به معنای شکست در همه امتحانات نیست.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.