شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 82496

تشکیل شورای هماهنگی مخالفان برای کنارزدن «بن‌سلمان»

تشکیل شورای هماهنگی مخالفان برای کنارزدن «بن‌سلمان»
یک فعال عربستانی از برنامه‌ای برای تشکیل شورای هماهنگی مخالفان برای کنارزدن محمد بن سلمان از ولیعهدی خبر داد.
پایگاه خبری ریشه

«عبدالرحمن السهیمی» فعال عربستانی گفت که تشکیل یک شورای هماهنگی از مخالفان رژیم سعودی متشکل از 18 نفر از جمله سه نفر از اعضای خاندان سعودی برای کنار زدن محمد بن سلمان از ولیعهدی درحال طراحی است.

وی همزمان از سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی خواست تا به نقشه برخی از مسئولان سعودی برای ضربه زدن به قطر توجه کند.

السهیمی در فایل ویدئویی در سایت یوتیوپ گفت: این شورا خواهان تحصن یا نافرمانی مدنی یا به‌دست گرفتن سلاح نخواهد شد و فعالیتش محدود به نامه‌نگاری با کشورهای جهان و نهادهای رسمی و دولتی خواهد بود.

وی افزود: با پارلمان‌های اسلامی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و نیز اعضای کنگره آمریکا و اعضای پارلمان اروپا گفت‌وگو شده است.

السهیمی تصریح کرد که آنها در مسیر حمایت از احمد بن عبدالعزیز آل‌سعود برای ولایتعهدی بر مبنای اینکه عربستان یک کشور نهادی و مشروطه سلطنتی با پارلمانی منتخب باشد، حرکت می‌کنند.

این فعال گفت: ما از ملک سلمان می‌خواهیم که فرزندش را از همه مناصب از جمله ولیعهدی کنار بگذارد و احمد بن عبدالعزیز را ولیعهد کند.

وی تصریح کرد: 17 کشور اسلامی رویکرد ما را تأیید می‌کنند اما منتظریم که سرآغاز با ملک سلمان باشد.

وی اضافه کرد: اگر ملک سلمان می‌خواهد حکومت را برای فرزندش به‌ارث بگذارد، باید بگویم که ما برده او نیستیم زیرا این یک کشور است و نه یک بازی.

این فعال عربستانی گفت: احساس می‌کنیم که کشور در وضعیت خطرناکی قرار دارد زیرا حکومت با توجه به جنگ‌های بی‌فایده‌اش در یمن و حمایت از گروههای مسلح در عراق و سوریه و هزینه‌های میلیاردی ناشی از آن، شهروندان را از نظر معیشتی در تنگنا قرار داده است.

وی افزود: ولیعهد سعودی عربستان و روابط آن با سایر کشورها را ویران و علما و آزادگان و دهها فلسطینی و همه مخالفانش و حتی بستگانش را بازداشت کرده است. او برخی از علما و مخالفان را حذف فیزیکی کرده است.

السهیمی از زندگی کردن حدود 900 هزار شهروند عربستانی در خارج از این کشور گفت و از اعضای خاندان حاکم و همه مخالفان خارج‌نشین خواست متحد شوند و یک شورای هماهنگی بین خودشان تشکیل دهند.

وی همچنین از تحرکات قبایل داخل عربستان علیه سیاست محمد بن سلمان خبر داد.

السهیمی به اقدامات دستگاه تبلیغاتی و تیم سایبری سعودی در تعرض به برخی ملت‌های عرب و خدشه وارد کردن به وجهه آنها خبر داد و در عین حال تأکید کرد که ملت عربستان از آنچه در اطرافش می‌گذرد، آگاه است.

وی درباره مقدسات اسلامی گفت: شهرهای مکه و مدینه مختص فقط 30 میلیون سعودی نیست بلکه به همه امت اسلامی تعلق دارد و رسانه‌های سعودی به قدس به‌عنوان یک مسئله اسلامی نگاه نمی‌کنند.

السهیمی گفت: قیمومیت محمد بن سلمان قاتل بر این مقدسات نه‌فقط از جانب شهروندان عربستان بلکه از جانب همه مسلمانان جهان مردود و غیرقابل قبول است.

وی درباره سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت در عربستان گفت: 70 درصد این سامانه‌ها برای حفاظت از کاخ‌های محمد بن سلمان است.

این فعال عربستانی درباره پروژه بلندپروازانه "نیوم" محمد بن سلمان در سواحل دریای سرخ گفت: این پروژه برای خدمت به اسرائیل طراحی شده است زیرا دسترسی اسرائیل به سایر اراضی عربستان و بازگشت به "قلعه‌های آنها در خیبر و مدینه منوره" را میسر می‌کند.

السهیمی از نقشه برخی مسئولان عربستان برای ضربه زدن به قطر از طریق وقوع انفجارهایی چند ماه قبل از جام جهانی فوتبال خبر داد تا از این طریق میزبانی از قطر گرفته شود.

وی به‌نقل از یکی از نمایندگان رژیم سعودی گفت که جام جهانی در قطر در سال 2022 میلادی برگزار نخواهد شد و وقتی از او درباره علت آن سؤال کردند گفت که جلوگیری از برگزاری آن تنها به چند دستگاه خودروی بمب‌گذاری‌شده در کشور کوچک قطر نیاز دارد.

این فعال عربستانی درباره به قتل رسیدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه گفت که وی نام همدستی را که با جسد خاشقجی سروکار داشته است، در اختیار دارد و آن را به سازمان ملل خواهد داد.

وی متذکر شد: نام این فرد به هیچ وجه در پرونده‌های مربوط به خاشقجی در ترکیه و عربستان ذکر نشده است.

السهیمی با اشاره به پرونده خاشقجی گفت: نهادهای قضایی و دینی عربستان سیاسی شده‌اند و در خدمت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هستند.

 

منبع :شبکه تلویزیونی قطر

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.