جمعه, 20 تير 1399 :: Friday, 10 July 2020
 
کد خبر: 82457

آمریکا غرق در وحشی گری

آمریکا غرق در وحشی گری
اعتراضات به خاطر قتل یک سیاهپوست بالا گرفته است. پلیس آمریکا سالانه ۱۰۰۰ نفر را به قتل می‌رساند که بیشتر سیاه پوستند.
پایگاه خبری ریشه

 «جرج فلوید» ۴۰ ساله شهروند بی‌دفاع سیاه پوست دوشنبه هفته گذشته توسط یک پلیس نژادپرست مقابل چشمان مردم به طرز بی‌رحمانه‌ای به قتل رسید. در فیلم منتشر شده از این جنایت «فلوید» بارها از مامور پلیس می‌خواهد که زانوی خود را از گلوی وی بردارد و فریاد می‌زند که «نمی‌توانم نفس بکشم» و التماس می‌کند او را نکشد. اما گوش شنوایی نیست و فلوید تنها به این دلیل که یک سیاه پوست است و جان سیاهان در آمریکا ارزشی ندارد کشته می‌شود. واشنگتن پست در گزارشی، بیانیه پلیس در این ارتباط با عنوان «مرگ یک مرد بر اثر حادثه پزشکی حین تعامل با پلیس» را خنده‌دار توصیف کرده است.به نوشته این روزنامه، شش سال پیش «اریک گارنر»، جوان سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر فشردگی گردن و قفسه سینه در حالی که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» به دست پلیس آمریکا به قتل رسید. در سال‌های گذشته، «مایکل براون»، «والتر اسکات»، «تامیر رایس» و چندین سیاه‌پوست دیگر نیز بر اثر خشونت پلیس آمریکا جان باخته‌اند.

 

 

سیاهان در جامعه آمریکا که دولتش خود را پرچمدار دموکراسی و حقوق بشر در جهان می‌داند. شهروند درجه دو محسوب می‌شوند. سالانه پلیس آمریکا ۱۰۰۰ نفر را می‌کشد که بیشترین آنها سیاه پوست هستند. آمارها نشان می‌دهدکه آمریکا بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار زندانی دارد و ۴میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز به قید وثیقه آزاد هستند بیشتر آنها نیز سیاه پوست هستند.

 

 

کشتار سیاهان توسط ماموران سفید پوست پلیس آمریکا چند سالی است که اعتراضات گسترده‌ای را در جامعه سیاهان آمریکا برانگیخته است و هر از چندگاهی با انتشار تصاویر یا فیلم‌های ویدئویی مربوط به این کشتارها مردم در شهرهای مختلف آمریکا از فرگوسن گرفته تا نیویورک به خیابان‌ها می‌ریزند و خواستار پایان نژادپرستی در این کشور مدعی آزادی و حقوق بشر می‌شوند اما ظاهراً گوش شنوایی وجود ندارد. این بار داستان تکراری کشتار هدفمند سیاهان توسط پلیس نژادپرست آمریکا در شهر «مینیاپولیس» در ایالت «مینه سوتای» این کشور به صحنه رفته است.

 

 

screenshot_2020-05-30_amrykh_grq_dr_whshy_gry.png

 

 

 

 

 

آمریکا بر پایه نژادپرستی

 

 

قتل اخیر "جورج فلوید" یک جوان سیاه پوست به دست پلیس آمریکا بار دیگر رفتار نژادپرستانه و خشونت آمیز نیرو‌های پلیس این کشور را به تصویر کشید.

 

 

تصاویر شوکه کننده رفتار خشونت آمیز افسران آمریکایی در بازداشت این جوان سیاه پوست نشان می‌دهد که افسر آمریکایی زانوی خود را بر روی گردن جوان سیاه پوست آنقدر فشار می‎دهد که جوان جان خود را از دست می‎دهد.

 

 

انتشار فیلم کشته شدن سیاه پوست آمریکایی از سوی پلیس این کشور موج شدیدی از اعتراض‌ها و محکومیت‌ها را در آمریکا و سراسر جهان به همراه داشت. قتل این جوان سیاه پوست به دست پلیس سفید پوست در آمریکا بار دیگر بحث ها درباره نژاد پرستی در این کشور را داغ کرده است.

 

 

"یورگن مارتچوکات"، از تاریخدانان آمریکایی که سال هاست درباره تاریخچه خشونت در آمریکای شمالی کار می کند در گفتگویی با "اس ار اف" سوئیس می گوید که نظم در آمریکا بر پایه سفید پوستی و نژاد پرستی بنا نهاده شده است.

 

 

وی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که در آمریکا زندگی یک سیاهپوست کم تر از زندگی یک سفید پوست ارزش دارد و به نظر من این استبداد و زیاده خواهی های حاکم در جامعه آمریکا را تنها با این دلیل می توان توجیه کرد.

 

 

وی درادامه این مطلب گفت: به نظر می رسد که دوران ریاست جمهوری اوباما هم به این مسئله در آمریکا دامن زد. اوباما در بسیاری از محافل سفیدپوستان این را مورد تاکید قرار می داد که سیاهپوستان باید به جایگاه واقعی خود منتقل شوند. اما ما در تاریخ دیده ایم که نقطه اوج خشونت اغلب بعد از موفقیت های جنبش های حقوق شهروندی مثلا بعد از لغو برده داری صورت گرفته است.

 

 

این تاریخدان آمریکایی در ادامه درباره این مسئله که سیاهپوستان در جامعه آمریکا بیشتر از سفید پوستان به کرونا مبتلا می شوند نیز گفت: به طور کلی سیاه بودن در جامعه آمریکا به معنای فقیر بودن و منابع کم تری در اختیار داشتن است. بعد از دوران برده داری این شکل آمریکایی آپارتاید به وجود آمده است. این شرایطی را ایجاد کرد که در آن آمریکایی های آفریقایی تبار به ندرت در سیستم های حقوقی و سیاسی حضور داشتند و بسیار مورد تبعیض قرار می گرفتند. این روند مدت طولانی ادامه داشته است.

 

 

screenshot_2020-05-30_amrykh_grq_dr_whshy_gry1.png

 

 

 

 

 

اوضاع ناآرام در آمریکا همزمان با ادامه اعتراضات

 

 

آتش خشم معترضان به این جنایت از سه شنبه گذشته در شهر مینیاپولیس فوران کرده و مردم با حضور در خیابان‌های این شهر خواستار اجرای عدالت و محاکمه پلیس قاتل شدند. رسانه‌های خبری دیروز تصاویری از حمله معترضان خشمگین در شهر مینیاپولیس به مراکز پلیس را منتشر کردند. در تصاویر منتشر شده، معترضان با یورش به مراکز پلیس آنها را به آتش کشیده‌اند. شدت آشوب‌ها و تخریب‌ها در این شهر به حدی بود که رسانه‌ها اعلام کردند مینیاپولیس به یک شهر جنگ زده تبدیل شده و اوضاع از کنترل پلیس خارج شده است.

 

 

معترضان به خشونت‌های پلیس آمریکا علیه سیاهان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته بود: «زندگی سیاهان هم اهمیت دارد» و «کشتار سیاهان را متوقف کنید».

 

 

همچنین در ایالت مینه سوتا به چند مقر پلیس حمله شد. برخی خودروهای پلیس هم مورد حمله معترضان قرارگرفتند. در لس آنجلس نیز یورش معترضان به دو خودروی پلیس در بزرگراه ۱۱۰ که از مرکز لس آنجلس می‌گذرد حواشی زیادی برانگیخت. از سوی دیگر همزمان با اعتراضات در آمریکا، یکی از شهروندان این کشور شب گذشته در نزدیکی محل تظاهرات علیه قتل جوان سیاهپوست در مینیاپولیس، جان خود را از دست داد.

 

 

گفته شده جسد نیمه جان فرد قربانی در نزدیکی محل اعتراضات و در پیاده رو پیدا شده است. علت قتل این معترض، شلیک گلوله عنوان شده و پلیس آمریکا نیز اعلام کرده که موضوع را بررسی می‌کند.

 

 

هنوز مشخص نیست که این فرد بر اثر شلیک چه کسی جان خود را از دست داده اما از آنجا که محل قتل او همزمان با اعتراضات و در نزدیکی محل اعتراضات بوده است، تردیدها را نسبت به عملکرد نیروهای پلیس آمریکا افزایش داده است.

 

 

 

 

 

دستور شلیک مستقیم

 

 

با گسترش شورش در مینیاپولیس‌، تصرف پاسگاه پلیس و خروج شهر از کنترل نیروهای امنیتی ترامپ رسماً دستور اعزام نیروهای گارد ملی و شلیک مستقیم به معترضان را صادر کرد. دونالد ترامپ، با عصبانیت از حوادث دو روز گذشته مینیاپولیس تهدید کرد در صورتی که شهردار این شهر نتواند این غائله را ختم کند، گارد ملی را به آنجا خواهد فرستاد و به سوی معترضان تیراندازی خواهد کرد.ترامپ در همین رابطه دیروز با لحنی تند در حساب توئیتری خود نوشت: من نمی‌توانم عقب بایستم و آنچه در شهرآمریکایی بزرگمان «مینیاپولیس» در حال رخ دادن است را تماشا کنم. این حوادث نمایانگر نبود کامل مدیریت است. یا «جیکوب فری» شهردار رادیکال چپگرای بسیار ضعیف، تلاش می‌کند تا این شهر را تحت کنترل خود درآورد و یا من گارد ملی را به آنجا خواهم فرستاد تا کار را به شکلی درست به انجام برساند».

 

 

دونالد ترامپ در توئیت دیگری ضمن توهین به معترضان آمریکایی و نمک‌پاشیدن به روی زخم کسانی که علیه خشونت پلیس با رنگین‌پوستان این کشور تظاهرات کردند، نوشت: «این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من اجازه نمی‌دهم این اتفاق رخ دهد». ترامپ سپس به تهدید معترضان روی آورده و گفت: «با تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام مسیر با اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را به دست می‌گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع شود، شلیک هم شروع می‌شود». دونالد ترامپ، عصر چهارشنبه نیز در پیامی توئیتری نوشت: به درخواست من، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری تحقیقات درباره مرگ بسیار تاسف‌آور و غم‌انگیز جورج فلوید در مینه‌سوتا را آغاز کرده‌اند. من خواسته‌ام تا انجام این تحقیقات تسریع شود و عمیقا از تمام کارهای انجام شده توسط ماموران محلی اجرای قانون قدردانی کنم. با خانواده و دوستان جورج همدردی می‌کنم. عدالت اجرا خواهد شد»! بر اساس گزارش‌ها دقایقی پس از تهدید دونالد ترامپ به شلیک به معترضان، کاربران شبکه‌های اجتماعی آمریکا تصاویر و فیلم‌هایی از شلیک مستقیم پلیس و نیروهای امنیتی به سمت معترضان در شهر «لوییویلِ» ایالت کنتاکی منتشر کردند.بنا بر گزارش‌ها، تاکنون دست‌کم ۷ نفر از معترضان هدف شلیک گلوله قرار گرفته‌اند.

 

 

 

 

 

گسترش اعتراضات علیه پلیس آمریکا

 

 

غیر از مینیاپولیس، نیویورک، کنتاکی و لس آنجلس مرکز ایالت کالیفرنیا نیز شاهد اعتراضات گسترده مردمی به کشتار هدفمند سیاهان بود و مردم به مراکز پلیس و خودروهای پلیس حمله کرده و پرچم آمریکا را نیز در لس آنجلس به آتش کشیدند. در شهر نیویورک معترضان به خیابان‌های اطراف میدان یونیون در جنوب منهتن ریختند و دست کم ۴۰ نفر از سوی نیروهای پلیس دستگیر شدند. در شهر لوئیسویل ایالت کنتاکی که یک زن سیاهپوست بعد از حمله نیروهای پلیس به خانه‌اش در آنجا به قتل رسید نیز تظاهرات رخ داد. در این شهر افسران پلیس با باتوم و تجهیزات ضد شورش مشغول به گشت‌زنی شدند و همزمان معترضان نیز علیه آنها شعار می‌دادند. در تصاویر پخش شده از اعتراضات این شهر یک افسر پلیس با تفنگ پینت بال در حال شلیک کردن به سمت معترضان است و برخی معترضان نیز ظاهراً به دلیل استنشاق گازی در هوا حالشان بد شده است.در اوکلند کالیفرنیا نیز ده‌ها معترض برای مدت کوتاهی یک تقاطع را در این شهر اشغال کردند.

 

 

screenshot_2020-05-30_amrykh_grq_dr_whshy_gry2.png

 

 

 سازمان ملل: آمریکا قتل سیاه‌پوستان توسط پلیس را پایان دهد

 

 

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه قتل یک سیاه‌پوست غیرمسلح توسط افسر پلیس سفیدپوست آمریکایی را محکوم کرد. 

 

 

«میشل» باچله کشته شدن «جورج فلوید» 46 ساله، هنگامی که در بازداشت پلیس بوده را «جدیدترین مورد از فهرست طویل قتل‌ آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار» توسط پلیس ایالات متحده توصیف کرده و از واشنگتن خواست به چنین خشونت‌هایی پایان دهد. باچله در این بیانیه که روی وب‌سایت سازمان ملل قرار گرفته گفت: «این جدیدترین مورد از فهرست طویل قتل آمریکایی‌های آفریقایی تبار به دست افسران پلیس آمریکا و عموم جامعه است.»

 

 

وی سپس با نام بردن از دیگر افراد سیاه‌پوستی که در حوادثی مشابه «جورج فلوید» توسط افسران پلیس به قتل رسیده‌اند گفت: «متأسفم که مجبورم نام جورج فلوید را در کنار برینا تیلور، اریک گارنر، مایکل براون و بسیاری دیگر از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار قرار دهم که طی سالیان گذشته به دست پلیس کشته شده‌اند.»

 

 

این مقام سازمان ملل از «احماود آربری» و «تریون مارتین» هم به عنوان دیگر آمریکایی‌های سیاه‌پوستی یاد کرده که قربانی خشونت‌های نژادپرستانه از سوی عموم جامعه شده‌اند. در بخشی از بیانیه میشل باچله آمده است: «مسئولان آمریکایی باید گام‌هایی جدی برای متوقف کردن این قتل‌ها برداشته و از اجرای عدالت در هنگام وقوع چنین حوادثی اطمینان حاصل کنند.»

 

 

این بیانیه در حالی صادر شده که آمریکا طی روزهای گذشته صحنه اعتراض به این حادثه نژادپرستانه بوده‌اند. شبکه خبری سی‌ان‌ان ساعاتی قبل‌تر گزارش داد اعتراضات اکنون از «مینیاپولیس» به سایر شهرهای بزرگ آمریکا سرایت کرده است. جورج فلوید ساکن میناپولیس بود و در همین شهر به قتل رسید.

 

 

چهار افسر پلیس که تشخیص داده شده در قتل فلوید دست داشته‌اند اخراج شده‌اند اما خانواده فلوید گفته‌اند خواستار آن هستند که افسران خاطی به مشارکت در قتل متهم شوند.

 

 

 

 

 

 واکنش ستاره‌های NBA به وحشی گری پلیس آمریکا

 

 

در این بین ستاره‌های لیگ بسکتبال NBA نیز در شبکه های اجتماعی اعتراض خود را نشان داده‌اند. لبران جیمز ستاره تیم بسکتبال لیکرز با انتشار تصویری از این جنایت و پلیس نوشته است، آیا شما متوجه این کار می‌شوید؟

 

 

همچنین استفن کری، ستاره تیم گلدن استیت نوشت: من می‌بینم که بسیاری از مردم با هم صحبت کرده و سعی می‌کنند بیان کنند که چقدر از این حالت خسته و عصبانی هستند. بسیار خوب، این همان واقعیتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. جورج فلوید خانواده دارد. او شایسته مرگ نیست.  جورج درخواست کمک کرد، اما  نادیده گرفته شد، متاسفانه زندگی سیاه پوستان برای آن‌ها اهمیتی ندارد.  جورج به آهستگی و هدفمند جان خود را از دست داد و به قتل رسید.

 

 

 

 

 

آمریکا در حال انفجار

 

 

آمریکا در حال انفجار است و ترامپ گویا فقط می تواند توییت بزند! او با اشاره به آشوب اخیر نوشت: "کشور ما کاملا در حال از هم گسستگی است و با رهبری و مدیریت در واشنگتن انتظار این دست از آشوب و غارت را در جاهای دیگر آمریکا نیز باید داشته باشیم".  مجله ‌ آلمانی اشپیگل ماه گذشته، مجسمه آزادی را در بستر بیماری تصویر کرده و نوشت "مدیریت فاجعه‌آمیز، آمریکا را به مرکز کرونا که با سقوط اقتصادی بی‌سابقه روبه‌رو است، تبدیل کرد. آیا شاهد انفجار ابرقدرت هستیم؟".

 

 

اعتراضات به خاطر قتل یک سیاهپوست بالا گرفته. پلیس آمریکا سالانه ۱۰۰۰ نفر را به قتل می‌رساند که بیشتر سیاه پوستند. بیکاری، گرسنگی و بدهکاری غیر قابل تحمل را باید به علت بر افروختگی عمومی در ایالات متحده اضافه کرد. آشوب در مینه سوتا در حالی شعله ور شده، که آمار قربانیان آمریکایی کرونا از صد هزار نفر فراتر رفته و شمار بیکار شدگان، از مرز چهل میلیون نفر گذشته است. در کمتر از سه ماه، یک نفر از هر چهار آمریکایی بیکار شده. فقط در هفته گذشته، 2/1 میلیون نفر دیگر، شغل خود را از دست دادند. به گزارش سی ان ان، حتی در دوران پس از جنگ جهانی دوم که ماشین صنعتی متوقف شد، چنین بیکاری یی در آمریکا رخ نداد.

 

 

 ترامپ چهار سال قبل توانست بر توسن پر قدرت شبکه های اجتماعی سوار شود و بر غول های رسانه ای دموکرات ها غلبه کند اما حالا هم او می گوید با ید برای بازگرداندن آرامش به آمریکا، توییتر را ببندیم.امپراتوری آمریکا از همان جا در حال ضربه خوردن است که می خواست به دیگران ضربه بزند. توییتر که سال 88، معبر شبیخون سازمان سیا و برپایی آشوب در ایران بود، اکنون به عنوان ابزار آشوب در آمریکا عمل می کند. جهان این گونه است. مکر می کنید و مکر می بینید. چاه می کنید و ممکن است خودتان در آن سقوط کنید.

 

 

ترامپ در حالی آمریکا را به نقطه انفجار رساند که چهار سال قبل، نارضایتی از بی عدالتی ها را علیه دموکرات ها سامان داد و سپس، به واسطه دوشیدن رژیم هایی مانند عربستان، توانست رونق نسبی در اقتصاد ایجاد کند. آمریکا به دیگ در حال انفجار می ماند. آمریکا در حال خود خوری است و شاید این خود خوری تا سرحد مرگ هم پیش برود.

 

 

بیست سال قبل در حالی که قرن تازه و هزاره میلادی جدید آغاز می شد، آمریکایی ها ادعا کردند لیبرال- دموکراسی، پایان تاریخ و قله تمدن بشر است. اما فواره تمدن غرب به رهبری آمریکا، با سرعتی سرسام آور در حال سقوط است. آن که زیر زانوی نخوت پلیس آمریکا خفه شد، دعاوی تمدنی ابرقدرت قرن بود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.