شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 82360

پرداخت وام ۲ میلیونی به کارگران روزمزد در هاله‌ای از ابهام

پرداخت وام ۲ میلیونی به کارگران روزمزد در هاله‌ای از ابهام
درحالی حدود سه ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد که وعده دولت برای پرداخت وام ۲ میلیون تومانی به کارگرانی که شغل ثابت ندارند و از کرونا آسیب دیده اند، هنوز در هاله ای از بهام قرار دارد.
پایگاه خبری ریشه

محمد شریعتمداری, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 16 اردیبهشت ماه, در جلسه دیدار معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرایط جدید ایجاد شده در کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: نمی توان از نقش فوق العاده جامعه کارگری به عنوان ستون فقرات تولید در کشور چشم پوشی کرد؛ کسانی که در این ایام در کنار مجاهدان راه سلامت با استحکام و ایستادگی خود در معادن و صنایع کوچک و بزرگ در حوزه های مختلف خطوط تولید را حفظ کردند.

وی از برنامه این وزارتخانه برای اعطای وام یک میلیون و 500 هزار تا 2میلیون تومانی به حدود دو میلیون نفر از صاحبان مشاغلی مانند دستفروشان و رانندگان موتورسیکلت که دارای شرایط کار ثابت نیستند، خبر داد.

 در حال حاضر حدود 3ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد و کارگرانی که درآمد ثابت نداشته اند, برای زندگی با مشکلات متعددی روبرو شده اند, به اعتقاد کارشناسان بازار کار و نمایندگان کارگران, قشر زحمت کش کارگری بیشترین آسیب را درزمان کرونا دیدند, چرا که نه تنها پس اندازی برای امرار معاش نداشتند بلکه با صفر شدن درآمدشان, با مشکلات متعددی در اجاره بها,تأمین هزینه های زندگی وامرار معاش روبرو شدند,کارگران فصلی و ساختمانی؛ دستفروشان, رانندگان و... شامل این قشر می شدند.

 بنابراین ضرورت داشت که دولت اگر قرار است حمایتی از این کارگران داشته باشد؛ روند پرداخت را با سرعت بیشتری دنبال کند, شاید این تسهیلات برای بخشی کوچکی از هزینه های آنها راهگشا باشد. 

 در حالی از اولین روزهای تصمیم دولت برای حمایت از مردم؛ وعده وام دو میلیونی به برخی مشاغل داده شد که هنوز زمان پرداخت آن مشخص نیست. 

* ابهام در زمان واریز تسهیلات2 میلیونی

حسین میرزایی, سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا در چند روز گذشته گفت: زمان پرداخت تسهیلات 2 میلیون تومانی به افرادی که شغل ثابت ندارند مشخص نیست. دولت برای حمایت از آسیب‌دیدگان شیوع بیماری کرونا و همچنین مشکلات اقتصادی، بسته حمایتی کرونا را درنظر گرفت. پرداخت وام یک میلیون تومانی به تمام خانوارهای یارانه‌بگیر از محل منابع یارانه‌ها یکی از این اقدامات بود. علاوه بر آن مقرر شد که از بین این خانوارها، برای 4میلیون نفر که شغل ثابتی ندارند تسهیلات1.5 تا 2 میلیون تومانی واریز شود. این چهار میلیون نفر شامل دستفروشان، رانندگان، کارگران ساختمانی و فصلی می‌شود که لیست کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، رانندگان و دستفروشان توسط وزارت کشور و کارگران فصلی توسط اتاق اصناف ارسال می‌شود.

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا درباره زمان واریز این تسهیلات اعلام کرد که هفته گذشته چند جلسه درباره زمان واریز این تسهیلات و تعیین سازوکار لازم برای اعتراض افراد برگزار شد اما به جمع‌بندی نرسیدیم. پس از ارائه لیست توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه، وزارت ارتباطات برای سرپرستان خانوار پیامک ارسال می‌کند که شما مشمول هستید.

 وی درباره سازوکار پرداخت این وام گفت: سازوکار پرداخت وام یک تا دو میلیونی به گروه‌های شغلی، ظاهراً به این‌گونه خواهد بود که اسامی مشمولان این وام که پرداخت‌های یک میلیونی وام یارانه‌بگیران برای آنها انجام شده، مابقی تا سطح دو میلیون تومان به حسابشان شارژ خواهد شد؛ به‌طوری که برای خانوار یک تا دو نفره 500 هزار تومان دیگر و برای خانوار سه نفره و بالاتر یک میلیون تومان دیگر اضافه پرداخت می‌شود، براین اساس خانوار یک و دو نفره یک میلیون و 500 هزار تومان و سه نفره و بالاتر در مجموع 2 میلیون تومان دریافتی خواهند داشت.

میرزایی گفت: نحوه بازپرداخت این وام همچون وام یک میلیونی از یارانه افراد کسر می‌شود و اقساط آن از تیر برداشته می‌شود. وام بدون بهره بوده و فقط با 4 درصد کارمزد وام است همچنین مبلغ اقساط به خانواده‌های‌ تک نفره که یک میلیون تومان پرداخت می‌شود، 35هزار و 100 تومان است که از یارانه آنها کسر می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.