چهارشنبه, 18 تير 1399 :: Wednesday, 8 July 2020
 
کد خبر: 82298

فریادهای فریادشیران درباره فساد در فوتبال

فریادهای فریادشیران درباره فساد در فوتبال
بازرس کانون مربیان فوتبال ایران گفت: مربیان منشوری مثل موش زاد و ولد می‌کنند و وزارت اطلاعات باید با این افراد برخورد کند و ترحمی نداشته باشد.
پایگاه خبری ریشه

در خصوص وضعیت فوتبال پایه و مشکلاتی که در این سطح وجود دارد، اظهار داشت: فوتبال پایه ما وضعیت اسفناکی دارد. هر سال در این حوزه مشکلات را می‌گوییم اما اتفاقی نمی‌افتد و هیچ عکس‌العملی از سوی فدراسیون و نهادهای نظارتی دیده نمی‌شود. نمی‌گویم خسته شدیم چرا که ما همچنان حرف‌مان را می‌زنیم. تاوان آن هم این است که برخی مدیران و مسئولان ناراحت می‌شوند و به خاطر همین من با تجربه کار در باشگاه‌هایی مانند استقلال، نفت و ... بیکارم یا محمد مایلی‌کهن که نزدیک به 17-18 سال است این حرف‌ها را می‌زند. او بارها در مورد فساد، دوپینگ، تبانی، زد و بند و ... روشنگری کرده اما فایده‌ای ندارد.

صداوسیما به مربیانی که سابقه تبانی و زدوبند دارند، فضا می‌دهد

فریادشیران تصریح کرد: عزم و اراده‌ای وجود ندارد که به صورت هدفمند سراغ کسانی که فوتبال کشور را به این وضع رسانده‌اند، بروند. هیچ برخوردی نمی‌شود و تازه صداوسیما به مربیان معروف و منشوری که سابقه تبانی، زدوبند، امتیاز خریدن و انواع و اقسام تخلف داشته‌اند فضا می‌دهد. حتی یکی از این افراد که پرچم‌دار این کار است و شاگردان زیادی مانند خودش تولید کرده، در رسانه ملی و در برنامه پربیننده، کارهایی که در کمیته اخلاق در دوره علیپور برای ریشه‌کن کردن فساد فوتبال شده بود را به تمسخر می‌گیرد. من، سیامک رحیم‌پور و وحید امیری کارشناسان این کمیته در حوزه تخلفات و تبانی بودیم اما تمام آن کارها را مسخره می‌کند. واقعاً برای تلویزیون جای تأسف دارد که این آدم حتی در برنامه اجتماعی هم 45 دقیقه صحبت می‌کند!

در رسانه ملی مبارزه با فساد را به سخره گرفتند

مربی فوتبال پایه ایران اضافه کرد: مجری برنامه ورزشی با خنده می‌گوید شما به منشوری معروف هستید و در این مورد صحبت کنید که کمیته اخلاق و کمیته صیانت را به طرز توهین‌آمیزی مسخره می‌کنند. عوامل آن برنامه و خود شخص مجری هم می‌دانند این آقا مشکلات زیادی را برای فوتبال ایجاد کرده اما به راحتی، در رسانه ملی کارهای خوبی که در رابطه با مبارزه با فساد انجام شده را به سخره می‌گیرد و حتی به عده‌ای توهین می‌کند. به آدم‌هایی که در آن مقطع بدون چشم‌داشت مالی کار کرده‌‌اند. ما خودمان 3-4 سال فعالیت کردیم و کارهای خیلی خوبی هم به کمک پلیس امنیت، پلیس فتا، اطلاعات-امنیت ناجا و حتی سپاه و حراست وزارت ورزش و فدراسیون انجام شد. در دور دوم کفاشیان که ما بودیم، خیلی‌ها را دستگیر کردند. متأسفانه عده‌ای قلم‌فروش هم بودند که در کار دلالی و زدوبند فعالیت داشتند و الان هم هستند. با آنها برخورد خوبی شد اما بعد از آن اتفاقی نیفتاد.

فریادشیران در مورد اینکه چرا این مسئله با وجود برخوردهایی که صورت گرفته ریشه‌کن نمی‌شود، به سوءاستفاده آنها از افراد مشهور اشاره کرد و اظهار داشت: این افراد لابی دارند و با بعضی مسئولین رده بالا ارتباط دارند. حتی برخی از مداحان هم به‌نوعی باعث شدند که یک مربی منشوری متخلف بخشیده شود. اینها در مقطعی، به یکی از باشگاه‌ها می‌رفتند و با این مربی منشوری فوتبال بازی می‌کردند. آنها هم از همین موضوع سوءاستفاده کردند و آن را به عنوان خبر منتشر کردند که فلان مربی منشوری با مداحان فوتبال بازی می‌کند.

چرا درخواست سلطانی‌فر از وزارت اطلاعات در یکسال آخر دولت مطرح شد؟

بازرس کانون مربیان افزود: یکی از مدیران باشگاه‌های معروف که نامش جزو 110 نفری بود که قرار بود اعلام رسمی بشوند با واسطه نزد علیپور و عزیزمحمدی رفت و گفت من گرفتارم و خانواده‌ام دچار مشکل می‌شوند. او را بخشیدند اما باز هم همان آقا کلی مشکل برای فوتبال‌مان درست کرد و کلی بدهی بالا آورد. من عزمی را نمی‌بینم. وزیر ورزش کار خوبی کرده و به وزارت اطلاعات نامه نوشته که بیایند و به موضوع دلالی و تبانی ورود کنند. من این کار را تأیید و از وزیر ورزش تشکر می‌کنم اما چرا این نامه باید رسانه‌ای شود؟ چرا اینقدر دیر اقدام شد؟ کار خیلی خوبی است و در سیستم مدیریت ورزش ما سابقه نداشته اما چرا دیر و  در یک سال پایانی دولت این اتفاق افتاد؟

نامه به وزارت اطلاعات نباید رسانه‌ای می‌شد

وی ادامه داد: این کار، کار اطلاعاتی است و می‌توانستیم این را خبری نکنیم و نامه محرمانه داده می‌شد. الان آن افراد با آگاهی بیشتری از خودشان مراقبت می‌کنند. اگر قبلاً نوربالا حرکت می‌کردند و ترس و واهمه‌ای از نهادهای نظارتی نداشتند، الان آگاهی‌شان بیشتر شده و با احتیاط بیشتری جلسه می‌گذارند و پیام می‌دهند و با بازیکنان، مربیان، داوران و دیگر عوامل دخیل در مستطیل سبز تماس می‌گیرند. در واقع اکنون نورپایین حرکت می‌کنند تا فردا توسط سربازان گمنام دستگیر نشوند.

نامشان مربی و معلم است اما فقط به دنیال پول بیشتر هستند

فریادشیران با اشاره به وضعیت فوتبال پایه ایران، گفت: اگر می‌خواهیم بچه‌های مردم بیشتر رو به فوتبال بیاورند، باید در همه رده‌ها فضایی را ایجاد کنیم که بیایند و لذت ببرند. الان در آکادمی های فوتبال از جنوبی‌ترین مناطق تهران تا شمالی‌ترین مناطق آن و همچنین در کل کشور آدم‌هایی هستند که نام‌شان را مربی و معلم گذاشتند اما فقط به دنبال پول بیشتر هستند و مطمئن باشید کارهای غیراخلاقی هم در این رده‌ها انجام می‌شود. رده‌های پایه در فوتبال مانند فونداسیون یک ساختمان هستند. اگر مصالح خوب نداشته باشیم و از تکنولوژی روز ساختمان‌سازی بهره‌ای نبریم که زلزله هم کاری نتواند بکند، ساختمان محکم و قوی و خوبی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: پدر و مادرها مایلند به هر طریقی فرزند‌شان فوتبالیست شود. این عادت شده، به من هم خیلی در طول سال مخصوصاً در همین ایام که شروع کار مدارس فوتبال و تیم‌های پایه است زنگ می‌زنند. ممکن است پدری تاجر باشد، فرش فروش یاکارخانه‌دار باشد یا لوازم صوتی و تصویری یا شرکت داشته باشد و یا در کار مبلمان و ... باشد. وضع مالی او خوب است و می‌گوید به بچه ما کمک کنید و ما در خدمت شما هستیم. حالا این "ما در خدمت هستیم" چه معنی برای مربی پیدا می‌کند؟ آن کسی که سالم است، به بچه‌ مردم آموزش می‌دهد تا پله پله رشد کند و اگر استعدادی داشته باشد در کنار باشگاه و آن کادر فنی خودش را از نظر اخلاقی و فنی ارتقا بدهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.