پنجشنبه, 8 خرداد 1399 :: Thursday, 28 May 2020
 
کد خبر: 82058

روز قدس، تجدید‌کننده بحران موجودیت رژیم اشغالگر

 روز قدس، تجدید‌کننده بحران موجودیت رژیم اشغالگر
یک خبرگزاری یمنی اعلام کرد، گرامیداشت روز قدس بخشی از جنگ روانی علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی و تأکید بر عدم مشروعیت آن است و با یادآوردی بحران موجودیت این رژیم باعث نگرانی هر ساله آن می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

امام خمینی (قدس سره) در مرداد ۱۳۵۸ آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان را روز قدس نامگذاری کرد و گفت «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود».

امام خمینی فرمود: «من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنیم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‌تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند».

خبرگزاری «الصحافه الیمنیه» (وکاله الصحافه الیمنیه) در گزارشی در همین باره نوشت، تعیین روز قدس به «گامی راهبردی» برای حفظ امت اسلام و مقدسات ملت‌ها تبدیل شد. شاید در ابتدا به دلیل نزاع‌های سیاسی و نظامی موجود، ملت‌ها به اهمیت این گزینه‌ راهبردی پی نبرده بودند اما امروز این اهمیت را دریافته‌اند.

در ادامه گزارش مذکور (منتشره در ژوئن ۲۰۱۸) به توضیح دلایلی که بر اهمیت این روز تأکید می‌کند، پرداخته شده و آمده است:

اول: روز جهانی قدس تعیین شد تا با اقدامی متفاوت از قبل، مسیر مسأله فلسطین ، گرفتن حقوق و مبارزه ملت فلسطین نه تنها در سطح منطقه‌ای بلکه در سطح بین‌المللی تصحیح شود.

دوم: می‌توان این گزینه که امام خمینی آن را بخشی از تفکر سیاسی خود قرار داده بود گزینه‌ای راهبردی در ارتباط با مسایل ملت‌های منطقه دانست. همانطور که این مسأله را به موضوعی جهانی تبدیل کرد بویژه آنکه چارچوب آن با چارچوب مفهوم آزادی نه تنها به معنای اسلامی بلکه بر اساس تمام معانی مورد توافق هماهنگ است.

سوم: چارچوبی که امام خمینی مسأله فلسطین را در آن قرار داد، باعث شد این مناسبت فرصتی برای تقویت وحدت امت اسلام و جوامع اسلامی شد.

اما از موارد گفته شده می‌توان به نتایج زیر رسید:

اول: می‌توان جایگاه مهمی را که مسأله فلسطین در تفکر ملت‌های منطقه از زمان اشغالگری اسرائیل به خود اختصاص داده ، مشاهده کرد. این باعث شده امت اسلامی به هدف توطئه‌های غربی تبدیل شود ، توطئه‌هایی که در تغییر جایگاه فلسطین در تفکر ملت‌های عربی و اسلامی موفق نبوده است.

دوم: ابتکار امام خمینی در اعلام روز جهانی قدس و ضرورت احیای آن در معرفی رژیم اسرائیل به عنوان دشمن مشترک تمام ملت‌های منطقه سهیم بود و این باعث شد برخی طرف‌ها تلاش کنند این واقعیت را تغییر دهند که تا کنون موفق نشده‌اند.

سوم: می‌توان روز قدس را بخشی از جنگ روانی امت اسلام علیه رژیم اشغالگر اسرائیلی دانست. امت با گرامیداشت این روز بر عدم مشروعیت رژیم اسرائیل و از سوی دیگرد، مشروعیت مسأله فلسطین تأکید می‌کنندا و این باعث می‌شود نگرانی اسرائیل درباره «بحران موجودیت» هر سال در این مناسبت تجدید شود.

چهارم: گرامیداشت روز قدس در تمام جهان باعث شد مسأله فلسطین به مسأله‌ای جهانی تبدیل شودو مرزهای جغرافیایی فلسطین را پشت سر بگذارد. این باعث شد رژیم اسرائیل نقاط قدرتی را که دائما در نزاع بر آن تکیه داشته و بر پایه سیاست تجزیه، فتنه‌انگیزی و تشدید فرقه‌ای گرایی بود، از دست بدهد. در پی این موضوع بسیاری از سازمان‌های بشردوستانه غربی با مسأله فلسطنی اعلام همبستگی کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.