سه شنبه, 8 مهر 1399 :: Tuesday, 29 September 2020
 
کد خبر: 81612

قاتل خاموش جان ۱۳۹ را در استان تهران گرفت

قاتل خاموش جان ۱۳۹ را در استان تهران گرفت
۱۳۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال گذشته و در استان تهران، جان خود را از دست دادند.
پایگاه خبری ریشه

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی استان تهران، در سال گذشته، 136 مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شد.

این رقم در مقایسه با سال 97 با تعداد فوت 168 نفر، 19 درصد کاهش یافته است. از تعداد فوتی‌های ناشی از مسمومیت با این گاز در سال گذشته  در استان تهران 105 نفر مرد و 31 نفر زن بوده‌اند.

گاز CO گازی سمی است که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید؛ رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش نیز می‌نامند.

گاز CO پس از ورود به سیستم تنفسی، بلافاصله با گلبولهای قرمز وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد، نخستین عوارض این مسأله در ابتدا سوزش چشمها و پس از سپری شدن زمانی بین یک تا دو ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونوکسید موجود در مکان، فرد احساس خواب‌آلودگی و خستگی مفرط می‌کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود، اگر فرد سعی در ایستادن داشته باشد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب‌آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماریهای قلبی ـ ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.