دوشنبه, 23 تير 1399 :: Monday, 13 July 2020
 
کد خبر: 81568

تخت‌روانچی:آمریکا با نقض قطعنامه ٢٢٣١ حقوق بین‌الملل را به سخره گرفت

تخت‌روانچی:آمریکا با نقض قطعنامه ٢٢٣١ حقوق بین‌الملل را به سخره گرفت
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بر لزوم تقویت چندجانبه‌گرایی تاکید کرد و گفت آمریکا با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و تهدید دیگر کشورها، حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است.
پایگاه خبری ریشه

مجید تخت‌روانچی عصر جمعه در نشست مجازی و غیر رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در اروپا برگزار شد، افزود: چندجانبه‌گرائی با چالش‌های متعددی مواجه شده و لازمه برطرف شدن آنها، تقویت حاکمیت قانون، همکاری بین المللی و تعامل است.

وی با اشاره به درس‌هایی که باید از تجربه تلخ جنگ جهانی دوم گرفته می‌شد، ادامه داد: یکی از مثال‌های زنده استهزای سیستماتیک حقوق بین الملل، نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت توسط آمریکا و تهدیدهای بی‌شرمانه علیه سایر کشورها برای نقض این قطعنامه و یا مواجهه با اقدامات تنبیهی است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری هدف ایجاد سازمان ملل به عنوان مرکزی برای هماهنگی اقدامات کشورها در حل مشکلات جهانی، اضافه کرد: سیاست‌ها و اقدامات برخی کشورها همچون آمریکا که قوانین و مقررات بین المللی را نقض می‌کند و سیاست خارجی آن به استفاده از ابزارهای غیرانسانی چون تحریم‌های یکجانبه معتاد شده است، اعتبار این سازمان و حاکمیت قانون را تضعیف کرده است.

تخت روانچی با انتقاد از رهیافت آمریکا در خروج از سازمان‌ها و توافق‌های بین‌المللی از جمله خروج غیرقانونی آن از برجام و نیز نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تصریح کرد اینگونه سیاست‌ها چندجانبه گرائی را با چالش مواجه کرده و منافع جمعی کشورهای جهان را در معرض خطر قرار داده است.

وی تاکید کرد: جهان باید تلاش کند حاکمیت قانون جایگزین سیاست قدرت و همکاری، جایگزین تقابل گردد.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.