شنبه, 14 تير 1399 :: Saturday, 4 July 2020
 
کد خبر: 81413

چشم انداز سیاسی رژیم صهیونیستی زیر سایه کرونا؛ صلاحیت نتانیاهو رد می‌شود؟

چشم انداز سیاسی رژیم صهیونیستی زیر سایه کرونا؛ صلاحیت نتانیاهو رد می‌شود؟
تحولات جاری در اراضی اشغالی و برگزاری دادگاه‌های بررسی صلاحیت بنیامین نتانیاهو بار دیگر بر ابهام‌های آینده سیاسی رژیم صهیونیستی افزوده است.
پایگاه خبری ریشه

در حالی که توافق سیاسی «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر و «بنی گانتز»، رییس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه، نشانه‌هایی را از پایان دوره تقریبا دوساله فقدان کابینه در اراضی اشغالی نمایان کرده بود، اوج گیری اعتراض‌ها به صلاحیت نتانیاهو و قانونی بودن توافق مذکور بار دیگر آینده سیاسی رژیم صهیونیستی را در میانه بحران شیوع «کرونا» و پیامد‌های اقتصادی آن با چالش‌های حقوقی مواجه کرد.

اراضی اشغالی که در ۱۸ ماه گذشته از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون فاقد کابینه دائم بوده، با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مهمی مواجه شده است.

 

رژیم صهیونیستی در بازه زمانی مذکور سه دور برگزاری انتخابات سراسری که به نوبه خود هزینه‌های هنگفتی را به اقتصاد بیمار این رژیم وارد کرد و نیز دو دور انحلال کنست را از سر گذراند.

انتخابات سراسری سوم در اراضی اشغالی در ماه مارس ۲۰۲۰ در حالی برگزار شد که دو انتخابات ماه‌های آوریل و سپتامبر ۲۰۱۹ نه تنها گره‌ای از مشکل روزافزون اختلاف نظر‌ها در اراضی اشغالی بازنکرده بود، بلکه گره کورتری را بر آن افزوده بود.

شاید بتوان شیوع بیماری کرونا را که تاکنون حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و مرگ نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر را رقم زده، به عنوان لطفی به رژیم صهیونیستی دانست تا بتواند با دست زدن به این بحران مرگبار جهانی رشته‌ای برای نجات خود از بن بست سیاسی درست کنند.

براساس جدیدترین آمار‌ها تاکنون بیش از ۱۶ هزار نفر در اراضی اشغالی به بیماری کرونا مبتلا شده اند و ۲۳۴ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

 

شیوع این بیماری و محدودیت‌های ترددی و قرنطینه متعاقب آن سبب شد تا اقتصاد این رژیم شاهد رشد سریع نرخ بیکاری و ویرانی‌های گسترده باشد؛ ویرانی‌هایی که هزاران نفر از ساکنان اراضی اشغالی را بار‌ها به خیابان‌ها آورده است؛ اما این بحران برای گانتز و نتانیاهو به هدیه‌ای ناخواسته مبدل شد تا بتوانند بر سر دوره ۱۸ ماهه حضور در دفتر نخست وزیری این رژیم به توافق برسند.

اما اعتراض‌ها در «تل آویو»، مرکز اراضی اشغالی و سایر شهر‌ها و مناطق آن، در سه هفته اخیر ضمن شدت یافتن، سمت و سویی سیاسی یافته و ائتلاف شکننده گانتز و نتانیاهو را تهدید می‌کند.

همانطور که گفته شد باید از کرونا به عنوان عامل تسهیل کننده مذاکرات گانتز و نتانیاهو یاد کرد که تا پیش از بروز این بحران حتی حاضر به مذاکره رو در رو نیز نبودند.

 

عامل اصلی اختلاف نظر‌ها نیز به اصرار و پافشاری گانتز بر عدم ائتلاف با نخست وزیر متهم به فساد بود؛ اما ابعاد گسترده بحران کرونا و پیامد‌های اقتصادی آن سبب شد تا طرفین با دستاویز قرار دادن طرح عمدتا سیاسی الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی به اشتراک منافع برسند.

البته اعلام این طرح با واکنش‌های متعددی در داخل و خارج از اراضی اشغالی مواجه شد. در حالی که نتانیاهو و گانتز تلاش دارند از این طرح و حمایت آمریکا برای تثبیت کابینه خود بهره ببرند، سازمان ها، کشور‌ها و نهاد‌های مختلفی ضمن رد این طرح آن را غیرقانونی خواندند.

 

در داخل اراضی اشغالی نیز قانونی بودن این طرح از سوی ساکنان مورد تردید و اعتراض قرار گرفته و سبب شده تا سرنوشت طرح به اصطلاح صلح «معامله قرن» که در آستانه انتخابات سپتامبر و با هدف تثبیت موقعیت نتانیاهو توسط «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، رونمایی شد، برای او متصور شود.

اکنون این ائتلاف شکننده و مملو از اختلاف نظر با چالش‌های قانونی داخلی نیز مواجه شده است؛ دیوان عالی رژیم صهیونیستی روند بررسی صلاحیت نتانیاهو برای نخست وزیری را براساس ۸ دادخواست رسیده به وزارت دادگستری آغاز کرده است؛ اما روز شنبه مجددا جلسات دادگاه برای بررسی قانونی بودن طرح الحاق کرانه باختری آغاز می‌شود.

نگاهی به تحولات داخلی قابل پیش بینی در یک ماه آینده در اراضی اشغالی موارد زیر را مشخص می‌کند:

- ادامه روند شیوع کرونا و پیامد‌های فاجعه بار اقتصادی
- اعلام رای دیوان عالی در مورد صلاحیت نتانیاهو برای نخست وزیری
- اعلام رای دیوان عالی در مورد قانونی بودن طرح الحاق کرانه باختری
- برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام‌های سه گانه نتانیاهو در ۲۴ ماه می (۴ خرداد)

به نظر می‌رسد وفاداری قضات دیوان عالی رژیم صهیونیستی به نتانیاهو سبب شود دادگاه در دو مورد نخست رایی علیه او صادر نکند؛ با این وجود عمق و شدت مشکلات و اختلاف نظرها، گزینه انتخابات سراسری چهارم را به عنوان گزینه محتملی برای تحولات پیش روی رژیم صیونیستی ترسیم می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.