چهارشنبه, 22 مرداد 1399 :: Wednesday, 12 August 2020
 
کد خبر: 81116

اهمیت پرتاب اولین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران

در پی اعلام خبر پرتاب اولین ماهواره نظامی ایران توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرار دادن آن در مدار 425 کیلومتری زمین لازم است به  به بررسی اهمیت استفاده از ماهواره های نظامی، کاربرد و ضرورت این ماهواره ها پرداخت.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

در حال حاضر فضا نقش فزاینده‌ای در فعالیت‌های نظامی و امنیتی جهان بازی می‌کند. در حالی که بیش از 2000 ماهواره دور زمین در حال گردش هستند، درصد قابل توجهی از آنها (15 درصد) دارای کاربرد مستقیم نظامی است و بقیه هم کاربرد چندمنظوره با توانایی استفاده نظامی دارند. کاربردهایی از جنس شناسایی، نظارت و سنجش از دور نظامی گرفته تا استفاده از ماهواره‌ها برای ناوبری و هدایت تسلیحات، لشکرها و موشک‌ها.

گرچه فضا و فناوری فضایی کاربردهای بسیار مفیدی در ارتقای کیفیت زندگی مردم از طریق فعالیت‌های صلح‌آمیز داشته است اما همچنان در شرایط کنونی حفظ و افزایش امنیت مهمترین کاربرد است.

نخستین ماهواره ساخته بشر در دهه 1950 میلادی اتفاق افتاده است. از آن روزتا کنون این شاخه از فناوری فضایی شاهد پرتاب هزاران ماهواره بوده است که لزوما همه آن ها موفق نبوده اند اما از همان تعداد با موفقیت پرتاب شده نیز برای فعالیت های نظامی ایجاد یک منطقه امن فرماندهی نظامی در دل جنگ در تحرکات نظامی مقابل استفاده می شوند.

در عملیات نظامی استفاده مستقیم از این ماهواره ها در جنگ های منطقه بسیار شایع بوده است در جنگ آمریکا علیه عراق در سال 2004 میلادی  تقریبا 70 درصد مهمات و ادوات جنگی از این طریق هدایت می شده.

ماهواره‌های نظامی چه کاربردهایی دارند؟

هواشناسی نظامی: برای ارائه اطلاعات آب‌وهوایی به واحدهای نظامی. مثلاً انگلیس از ماهواره EUMETSAT برای این کار استفاده می‌کند.

تصویر برداری: از شناسایی اهداف تا شناسایی آثار انفجارهای اتمی زیرزمینی؛ بعضی از ماهواره‌های نظامی حتی می‌توانند اجسامی تا یک سانتی‌متر را روی زمین شناسایی کنند.

جاسوسی: شناسایی ارتباطات مثل سیگنال‌های تلویزیونی، رادیویی و ارتباطی. سیستم جاسوسی سیگنال آمریکا برای نخستین بار در سال 1990 هشدار جنگ عراق و کویت را داد.

هشدار سریع: سنسورهای فروسرخ ماهواره‌ها می‌توانند پرتاب موشک را از خروجی گاز گرمشان شناسایی کنند. فناوری‌های جدیدتری نیز وجود دارد که می‌تواند مسیر موشک‌ها را با دقت خوب شناسایی کند.

ناوبری: از ناوبری، هدایت، مکان‌یابی و تعیین موقعیت مکانی تا راهنمایی تسلیحات و گروه‌های جنگی؛ در حال حاضر چند سیستم موقعیت‌یابی و ناوبری در جهان موجود هستند: سامانه موقعیت‌یاب جهانی جی‌پی اس، که متعلق به نیروهای نظامی آمریکا است، سامانه گلوناس روسیه، سامانه بایدو چین و سامانه گالیله اروپا! دقت موقعیت‌یابی نظامی گاه حتی به سانتی‌متر هم می‌رسد.

ارتباطات: در عملیات و ماموریت‌های نظامی به فرماندهان کمک می‌کند تا اطلاعات خود را با یکدیگر در میان بگذارند و با خط مقدم یا مقر اصلی در ارتباط باشند.

چه کشورهایی از ماهواره های نظامی استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر آمریکا در حال اداره کردن حدود نیمی از تمام ماهواره‌های نظامی جهان است و سالانه بیش از 20 میلیارد دلار بابت فعالیت‌های فضایی هزینه‌ می‌کند. آنها همه نوع ماهواره‌ نظامی دارند. همچنین فضا نقش مهمی در برنامه سامانه دفاع موشک بالستیک آمریکا دارد.

روسیه نیز دومین کشور دارای بیشترین ماهواره صرفاً نظامی فعال است و در کنار آمریکا به یکی از بزرگترین دارندگان تجهیزات نظامی در فضا تبدیل شده است. روسیه بیش از 150 ماهواره فعال در فضا دارد.

چین (با حدود 300 ماهواره فعال در فضا)، اروپا، ژاپن، هند رژیم اشغالگر قدس و باقی کشورهای فعال در حوزه‌های فضایی (با حدود 700 ماهواره فعال در فضا) نیز در حال گسترش استفاده نظامی از فضا هستند تا از این رقابت مهم فضایی عقب نمانند.

پرتاب ماهواره نور

در سال‌های اخیر و به‌ویژه در سال گذشته چندین بار برای پرتاب ماهواره و قرار دادن آن در مدار تلاش کردیم؛ برای مثال برای پرتاب ماهواره پیام، دوستی، ظفر و ... متخصصان فضایی ما تلاش زیادی کردند و درصد بالایی از مأموریت با موفقیت انجام شد، اما قسمت مربوط به تزریق ماهواره و مدار و این‌که به‌سرعت قابل‌توجهی برسد تا در مدار دایره‌ای خود قرار گیرد، رخ نمی‌داد. اما این بار همه‌چیز به‌خوبی پیش رفته و  ماهواره در مدار قرارگرفته است. این بار از یک پرتابگر سه مرحله‌ای که هم از سوخت جامد استفاده می‌کند و هم از سوخت مایع و فناوری سطح بالاتری دارد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز چهارشنبه (۳ اردیبهشت) ماهواره نور را با ماهواره بر سه مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب کرد.

هم اکنون این ماهواره در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار دارد و توسط سایت‌های جهانی ردیابی ماهواره رصد شده است.ماهواره نور در هر ۲۴ ساعت، ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد.

 

تاثیر اقتصادی ماهواره نور

خیلی‌ها می‌پرسند که ما این‌همه مشکل اقتصادی در کشور داریم، چرا باید ماهواره پرتاب کنیم؟ داستان این است که برای حل همین مشکلات اقتصادی نیاز به پرتاب ماهواره داریم. بارها دیدید که ناگهان قیمت محصولات کشاورزی و ... بالا می‌رود و نایاب می‌شود. برای این‌که مسئولین و مدیران کشور اطلاعات کسب کنند که سطح زیر کشت هر محصول چه قدر است به اطلاعات مخابره شده از این ماهواره‌ها احتیاج داریم.

بیشتر بخوانید: بازتاب پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره «نور» ایران در رسانه‌های جهان

واکنش آژانس فضایی آمریکا و اسرائیل به پرتاب ماهواره نور

"اسحاق بن اسرائیل" رییس آژانس فضایی رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گفت، ماهواره "نور" که اخیرا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرتاب شد، می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای امنیت این رژیم داشته باشد.

منابع صهیونیستی همچنین اعلام کردند که دستگاه‌های امنیتی این رژیم از نزدیک مسیر ماهواره نور ایران را زیر نظر دارند.

ژنرال "جان ریموند" فرمانده نیروی فضایی آمریکا نیز قرارگرفتن ماهواره نور ایران در فضا را مانند قرار گرفتن یک دوربین معلق درفضا خواند.

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره، برخی از مقامات اروپایی و آمریکایی نسبت به اقدام ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایران شده بودند."محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه نیز در واکنش به این ادعاهای بی‌اساس گفت: آمریکا و اروپا نمی‌توانند بر پایه تفسیر اشتباه و بی‌مبنا از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران را موعظه کنند.

اما وزیر امور خارجه آمریکا که پیش از این نیز بارها اتهامات بی‌اساسی را علیه ایران مطرح کرده است، بار دیگر با متهم کردن ایران به انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه و نقض تعهدات بین‌المللی خود، مدعی شد: «امروز سپاه پاسداران که یک موشک [ماهواره‌بر قاصد] را پرتاب کرده است، من اظهارنظر درباره جزئیات آن را به وزارت دفاع واگذار می‌کنم؛ اما وقتی از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل حرف می‌زنیم، من فکر می‌کنم هر کشوری وظیفه دارد که به سازمان ملل مراجعه کند و ببیند که آیا پرتاب این موشک با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگاری دارد یا خیر.»

پمپئو همچنین افزود: «من بعید می‌دانم که چنین باشد و فکر می‌کنم که ایران باید در قبال کاری که انجام داده است پاسخگو باشد.»

مقامات آمریکایی این موفقیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تهدید بزرگی برای خود تلقی می‌کنند، چرا که برخورداری ایران از یک ماهواره نظامی در فضا نه‌تنها اشراف اطلاعاتی ایران بر منطقه را به‌شدت تقویت می‌کند، بلکه برای مقاصد غیرنظامی نیز کمک بزرگی برای برخی نهادهای غیرنظامی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

توانایی های سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در اقدامات ضربتی و به موقع خود بدون هیچگونه نشرخبری تا زمان صلاح دید بیش از پرتاب ماهواره معادلات آمریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب را برهم می زند و آن ها را در غافلگیری  تمام و کمال محکوم به پذیرش شکست با مکانیسم دفاعی پناه بردن به سازمان ملل می کند.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.