چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 81094

راهبرد مجلس یازدهم؛ حرکت جهادی برای رفع چالش‌های اقتصادی

راهبرد مجلس یازدهم؛ حرکت جهادی برای رفع چالش‌های اقتصادی
 اولویت مجلس یازدهم باید رفع معضلات اقتصادی و آلام معیشتی مردم باشد؛ این گزاره‌ای است که منتخبان عمدتاً انقلابی و جوان این مجلس بدان آگاه‌اند؛ اقدامات و مواضع آنها طی دو ماه اخیر نیز گواه این امر است؛ رفع چالش اقتصادی کشور نیز در گروی کاربست عمل جهادی است.
پایگاه خبری ریشه

 حدود یک ماه دیگر مجلس یازدهم مستقر خواهد شد؛ مجلسی با اعضای تازه‌نفس که دل در گروی ارزش‌های انقلاب اسلامی و رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم دارند و طی یک ماه اخیر ثابت کرده‌اند که اسیر حواشی طیف‌های مسموم سیاسی برای حاشیه‌آفرینی‌هایی از جنس «ردای ریاست مجلس برازنده چه شخص و جریانی است؟» نمی‌شوند و صرفا بر رفع دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی مردم تمرکز کرده‌اند.

منتخبان پر انگیزه و با پشتکار

منتخبان راه‌یافته به مجلس یازدهم علی‌رغم اینکه هنوز مسئولیت نمایندگی‌شان در بهارستان آغاز نشده است، در حال برگزاری جلسات مستمر و ایده‌پردازی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در حوزه‌های مختلف هستند تا زمانیکه زمام امور تقنینی و نظارتی کشور را در خانه ملت برعهده گرفتند، با قدرت و سرعت برنامه‌ها و ایده‌های خود را به پیش ببرند.

اخبار و روایت‌ها حکایت از آن دارد که منتخبان مجلس یازدهم جلسات فشرده‌ای را با محوریت موضوعات اقتصادی و تولیدی ترتیب داده‌اند. جلسات مجمع نمایندگان منتخب تهران در مجلس یازدهم به صورت مستمر در حال برگزاری است و علی‌رغم شیوع کرونا نیز این جلسات تعطیل نشد و در قالب فضای مجازی و یا با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی بصورت محدود برگزار شد.

منتخبان مردم تهران در مجلس یازدهم حتی در ایام نوروز نیز جلسات تخصصی برگزار کردند و به بازدید از حاشیه شهر و برخی از کارخانه‌ها و کارگاه‌ها پرداختند.
 

تشکیل اتاق فکر اقتصادی

اقتصاددان‌های منتخب مجلس یازدهم نیز که تعدادشان کم نیست، اتاق فکر واحدی را برای ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور، برپا کرده‌اند. بررسی راه‌های تحقق و عملیاتی‌شدن جهش تولید و اشتغال‌آفرینی و بهبود معیشت مردم در صدر مباحث مطروحه در جلسات این اتاق فکر است.

همچنین کارگروه اقتصادی تشکیل شده در مجمع نمایندگان منتخب استان تهران، طرح‌های اقتصادی متنوعی را در دست بررسی دارد و برنامه‌هایی را در حوزه اقتصاد تدوین کرده است و در این میان از یافته‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نیز غافل نشده است.

برگزاری جلسه با مسئولان سایر دستگاه‌ها

برگزاری جلسه با مسئولان سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام، بانک مرکزی، وزارت کار، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و ... از دیگر برنامه‌های این روز‌های منتخبان مجلس یازدهم بوده است.

نمایندگان راه‌یافته به مجلس یازدهم، جلسات مستمری را نیز با عادل آذر رییس دیوان محاسبات برگزار کردند و با مسئول بازوی نظارتی مجلس پیرامون تقویت راه‌های نظارت بر دخل و خرج دستگاه‌های مشمول بودجه بحث کردند تا دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر سرانجام مبهم ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی نباشیم.
 

سلسله جلسات جوانان منتخب مجلس یازدهم

جوانان منتخب مجلس یازدهم نیز سلسله جلساتی را برگزار کرده‌اند؛ جلساتی که از قضا محوریت اصلی آن‌ها نیز موضوعات و مقوله‌های اقتصادی بود. یکی از جلسات جوانان منتخب مجلس یازدهم در روز جمعه ۲۲ فروردین برگزار شد؛ سید احسان خاندوزی منتخب مردم تهران در خصوص این جلسه تصریح کرد: اکثر منتخبان زیر ۴۵ سال مجلس آینده با گرایش‌های مختلف، گردهم آمدند تا پیرامون راهبرد‌های کارآمدترشدن مجلس در گام دوم گفتگو کنند. حضور برخی مقامات از مجمع تشخیص، دولت و شورای نگهبان درکنار بیان تجارب نمایندگان پیشین، بر غنای مباحث بین دوستان افزود.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در پاسخ به این سؤال خبرنگار میزان درباره خروجی این جلسه تاکید کرد: خط قرمز و ممنوعیت جلسه، صحبت بر سر ریاست بود.
 

مماشات در نظارت، ممنوع!

یکی از ارکان مجلس علاوه بر تقنین، مقوله نظارت است؛ اهمیت وظایف نظارتی مجلس کمتر از وظیفه قانونگذاری در آن نیست. برای اعمال وظیفه نظارت، مجلس شورای اسلامی ابزار‌هایی همچون تحقیق و تفحص، سوال، استیضاح را در اختیار دارد؛ منتخبان مجلس یازدهم از همین حالا با رفتار و مواضع خود نشان داده‌اند که نه تنها در پیشبرد امور تقنینی مرتبط با ساماندهی اقتصادی مصمم هستند بلکه در اجرای مسئولیت نظارتی خود نیز اهل مماشات نیستند.

چندی پیش که دولت برای چندمین بار مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی را به بهانه شیوع کرونا دریافت کرد؛ الیاس نادارن منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در یک مطلب توئیتری نوشت: مجوز برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای جبران هزینه‌های کرونایی مردم صادر شده. قبلاً هم برای سیل ۹۸ چنین مجوزی صادر شد. آقایان دولت بدانند که باید ریز حساب این هزینه‌ها را به مجلس یازدهم بفرستند!
 

اعلام آمادگی منتخبان مجلس یازدهم جهت تحقق عملی «جهش تولید»

همچنین ۲۱۷ تن از منتخبان مجلس یازدهم با نگارش نامه‌ای به محضر رهبر معظم انقلاب آمادگی خود را برای تحقق عملی شعار سال ۹۹ یعنی «جهش تولید» اعلام کردند. امضاکنندگان این نامه اطمینان داده‌اند که تمام ظرفیت‌های کارشناسی مرتبط با مجلس را برای رفع عیوب دست و پاگیر در اقتصاد ملی به کار خواهند گرفت و حداکثر تلاش خود را برای استفاده از تمام ظرفیت تقنینی و نظارتی کمیسیون‌های مجلس آینده، مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی برای کاهش موانع تولید، کاهش جذابیت فعالیت‌های غیرمولد و هدایت نقدینگی به سمت نیازهای بخش تولید کشور به کار خواهند بست.

 

مجلس یازدهم و تفکر جهادی

علی‌ایحال، از مجموع رفتار‌ها و اقدامات و موضع گیری‌های منتخبان مجلس یازدهم چنین برمی‌آید که آن‌ها در یک کلام، برآنند تا تفکر جهادی را در قوه مقننه کشور حاکم کنند و با همین تفکر، مسئولان اجرایی را مکلف به کار جهادی و پیگیرانه برای رفع حوائج و دغدغه‌های اقتصادی مردم گردانند و از این طریق خط بطلانی بر تفکر و مشی وادادگی و تنبلی و نگاه به بیرون داشته باشند.
 

حاج قاسم؛ الگوی مجلس یازدهمی‌ها برای کار جهادی

تفکر و کار جهادی این روز‌ها گفتمان محبوب و مورد اقبال جامعه ما بالاخص جوانان است؛ گواه این امر، محبوبیت بالای سردار دلها، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در بین مردم ماست؛ شخصیتی که به معنای اعم کلمه جهادی بود؛ برای پیشبرد ماموریت خطیرش که همان مقابله با توطئه‌های آمریکا و ایادی‌اش در سطح منطقه بود، روز و شب نداشت.

سید حسن نصرالله در یکی از مصاحبه‌هایش به نمونه‌ای از کار‌های جهادی وشبانه‌روزی حاج قاسم اشاره کرد؛ آنجا که سید مقاومت گفت: درست است که او فرمانده نیروی قدس بود، اما در تهران نمی‌نشست بلکه به میدان‌های عملیات و خطوط مقدم می‌رفت... در جنگ ۳۳ روزه جولای سال ۲۰۰۶ از تهران آمد دمشق. بعد با ما تماس گرفت و گفت من می‌خواهم بیایم ضاحیه جنوبی پیش شما. ما گفتیم یعنی چه؟! اصلا چنین چیزی امکان ندارد: همه پل‌ها را زده‌اند، راه‌ها بسته‌اند، هواپیما‌های جنگی اسرائیل هر هدفی را می‌زنند، شرایط کاملا جنگی است. اصلا نمی‌شود به ضاحیه و بیروت رسید. اما حاج قاسم اصرار کرد و گفت: اگر ماشین نفرستید خودم راه می‌افتم و می‌آیم! پافشاری کرد و خودش را رساند به ما و تمام مدت هم کنار ما ماند... در حوادث سوریه و عراق و مقابله با داعش، برادران عراقی می‌گفتند همیشه در خط مقدم بود. خب، این یک شاخص است. معمولا ژنرال‌ها پشت جبهه می‌نشینند و لشکر‌ها و تیپ‌ها یا گردان‌ها را مدیریت می‌کنند.

آری؛ همین مشی جهادی و پشتکار و خطرپذیری حاج قاسم بود که او را محبوب قلوب مردم ایران و منطقه کرد؛ حاج قاسم نمونه تمام‌عیار یک شخصیت جهادی بود که با برنامه‌ها و اقداماتش، توطئه چند ده ساله سردمداران تروریست آمریکایی برای تجزیه کشور‌های منطقه غرب آسیا را خنثی کرد.

منتخبان مجلس یازدهم نیز برای ساماندهی اقتصادی کشور و رفع دغدغه‌های معیشتی مردم باید روحیه و مشی جهادی حاج قاسم را سرلوحه خود قرار دهند؛ اگر امروز بسط جغرافیای مقاومت و اقتدار منطقه‌ای ایران که به برکت جهاد حاج قاسم و همراهانش حاصل شده، برای کشور ما یک مولفه اقتدارآفرین است، منتخبان مجلس یازدهم نیز باید با روحیه و کار جهادی، اقتصاد کشور و معیشت مردم را سامان دهند تا این مقوله نیز برای کشور به مولفه اقتدارآفرین تبدل گردد.
 

سپاه؛ الگوی دیگری از اقتدارآفرینی با روحیه جهادی

نمونه دیگری که می‌تواند برای منتخبان مجلس یازدهم الگو باشد، پیشرفت‌های موشکی و پهپادی و فضایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. همین چند روز پیش بود که ماهواره نظامی «نور ۱» با ماهوراه‌بر «قاصد» توسط سپاه پاسداران با موفقیت به فضا پرتاب شد و در این روز‌های کرونایی، جهانیان را متحیر کرد.

بدون تردید این پیشرفت‌های محیرالعقول سپاهیان ما در نتیجه اقدامات جهادی آن‌ها حاصل شده است؛ در واقع، سپاه به همت جوانان انقلابی، مومن و ولایتمدار در حوزه تجهیزات و ادوات نظامی و دفاعی از قبیل انواع موشک، سیستم‌های ارتباطی، تجهیزات زیرسطحی، سامانه‌های راداری، سلاح‌های سبک، توپ و تانک و ... از ایده تا محصول، به مرتبه خودکفایی رسیده است؛ امری که مرهون تفکرو اقدام جهادی، خودباوری، مجاهدت و مقاومت بوده است و ماحصل آن استحکام و توسعه مؤلفه‌های اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران است.

حالا از منتخبان مجلس یازدهم انتظار است، با همان روحیه جهادی فرماندهان و افسران سپاه پاسداران، به مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی بروند و این پاشنه آشیل را مداوا کنند تا اقتصاد هم همچون «امنیت» و «قدرت نظامی» برای کشور ما به عنصری اقتدارآفرین تبدیل شود.
 

مجلس یازدهم؛ بیانیه گام دوم؛ روحیه‌ی انقلابی؛ عمل جهادی

منتخبان مجلس یازدهم که غالبا جوان و دارای تفکر و مشی انقلابی هستند باید توجه داشته باشند که این مجلس نخستین مجلسی است که بعد از صدور بیانیه گام دوم انقلاب، روی کار می‌آید؛ در این بیانیه نغز و بدیع، عمدتا جوانان مورد خطاب رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفته‌اند تا با اقدامات جهادی خود «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» را در ایران اسلامی پیش ببرند.

در بخش‌های متنابهی از بیانیه گام دوم بر اهمیت و ضرورت مسئولیت‌پذیری جوانان و اقدامات جهادی آن‌ها اشاره شده است؛ از جمله در بخشی از این بیانیه آمده است: «مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدان‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به‌کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند».
 

رسالت مجلس یازدهم؛ حرکت در مسیر رفع چالش اقتصادی و زمینه‌سازی برای «دولت جوان انقلابی» 

منتخبان مجلس یازدهم باید بدانند که رسالت سنگینی بر دوش دارند؛ آن‌ها باید در مطلع گام دوم انقلاب، به منازعه با معضلات اقتصادی و آلام معیشتی مردم بپردازند و چالش اقتصادی کشور را که ماحصل بی‌توجهی به شعار‌های انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ ۴۰ ساله است، برای همیشه مرتفع کنند؛ این رفع چالش اقتصادی نیز فقط با تفکر و روحیه و کار جهادی حاصل می‌شود کمااینکه چالش امنیتی کشور به دست توانمند نظامیانی رفع شد که جهادی عمل می‌کردند و عمل جهادی به جزء لاینفک برنامه‌های شان تبدیل شده است.

مجلس یازدهم با اکثریت نیرو‌های انقلابی و جوان و پرانگیزه می‌تواند با اقدامات جهادی خود و حرکت در مسیر رفع معضلات اقتصادی و آلام معیشتی مردم، سرمایه اجتماعی جریان انقلابی را تقویت کند و زمینه روی کارآمدن «دولت جوان انقلابی» را هم فراهم آورد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.