يكشنبه, 6 مهر 1399 :: Sunday, 27 September 2020
 
کد خبر: 80062

ماه آینده همزمان با پرداخت یارانه، اعتبار یک میلیون تومانی پرداخت می‌شود

ماه آینده همزمان با پرداخت یارانه، اعتبار یک میلیون تومانی پرداخت می‌شود
رئیس جمهور گفت: معاون فناوری امروز خبر داد که کیت‌های جدیدی در اختیار قرار گرفته که نشان می‌دهد آیا شخص ویروس کرونا را گرفته و (بدون علامت) پشت سر گذاشته یا خیر؛ یعنی آیا آنتی‌بادی در بدن وجود دارد یا خیر؛ این کیت می‌تواند به شخص مورد آزمایش، اطمینان دهد.
پایگاه خبری ریشه

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیئت دولت، گفت: در تجهیزات پزشکی و تجهیزات ضدعفونی و نیازمندهای مردم قدم بسیار خوبی برداشته شده است.

وی ادامه داد: معاون فناوری امروز خبر داد که کیت‌های جدیدی در اختیار قرار گرفته که نشان می‌دهد آیا شخص ویروس کرونا را گرفته و (بدون علامت) پشت سر گذاشته یا خیر؛ یعنی آیا آنتی‌بادی در بدن وجود دارد یا خیر؛ این کیت می‌تواند به شخص مورد آزمایش، اطمینان دهد.

روحانی افزود: بخش‌های علم ودانش و تولید ما به صورت روزانه در عرصه‌های تولید ماسک، مایع ضدعفونی و تجهیزات پزشکی برای تنفس مصنوعی؛ اقداماتی را  توسط شرکت‌های دانش بنیان آغاز کرده اند، چنانچه دیدیم ونتیلاتور‌هایی که به دست عزیزان ما تولید شده است و به اندازه نیاز بخش پزشکی است و البته تولید سی تی اسکن در کشور نیز ارزشمند است که باید میزان تولیدشان را افزایش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در تولید تجهیزات پزشکی و هم در زمینه تامین نیاز‌های مردم و کادر درمانی قدم‌های خوبی برداشته شده است، یادآورشد: شما به روز‌های اولیه مواجهه با این بیماری بنگرید که یک تعدادی دانشجو از چین می‌خواستند به ایران بیایند، ما می‌خواستیم جایی قرنطینه شوند، نمی‌دانستیم کجا را انتخاب کنیم و هرکجا اعلام می‌شد، به صورتی شانه خالی می‌کردند و از ترس کرونا، آن‌ها را قبول نمی‌کردند چراکه این بیماری، ترس وحشتناکی ایجاد کرده بود و حال معلوم نبود این دانشجویان اصلا کرونا داشته باشند البته بعدا مشخص شد که مشکلی نداشتند.

وی با بیان اینکه وقتی این بیماری در روز‌های اولیه در کشور مشاهده شد، ترس و وحشت زیادی را در میان پزشکان و پرستاران ایجاد کرده بود، گفت: دلیل آن نیز مشخص بود برای اینکه تجهیزات و آمادگی لازم از روز اول نبود. امروز وقتی یک پرستار ما می‌تواند از لحاظ لباس، گان، ماسک و سایر تجهیزات را در اختیار داشته باشد، با خیال راحت به بیمارستان می‌رود و کارش را می‌کند لذا آن حالت اضطرابی که در روز اول ایجاد شده بود، الحمدلله امروز وجود ندارد.

روحانی با بیان اینکه من می‌خواهم نکته دیگری درباره تلاش و تولید در کشور عنوان کنم، گفت: در این شرابطی که ما هم شرایط تحریم را داریم و مشکلات این بیماری هم هست، اما مردم در زمینه مواد غذایی در فروشگاه ها، وفور را مشاهده می‌کنند. حتی در مواد بهداشتی و درمانی نیز اینگونه است. امیدواریم در زمینه تولید ماسک و لوازم اینچنینی هم بتوانیم در آینده نزدیک، شاهد خودکفایی باشیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز وزارت صمت و اصناف تلاش زیادی را شروع کرده اند و برخی خط تولید‌ها را تغییر داده اند، من روز گذشته که با مسئولان در استان‌هی مختلف صحبت می‌کردم، خیلی از این‌ها می‌گفتند ما بیش از این‌ها می‌توانیم الکل تولید کنیم به ما مجوز دهند، استان خود را خودکفا می‌کنیم و به استان‌های دیگر نیز می‌فرستیم.

وی تصریح کرد: ما باید همه مقررات و امکانات را در اختیار همه مردم عزیزمان قرار دهیم و الحمدلله کارگران، کشاورزان و مهندسان که از همه آن‌ها متشکر هستیم، شرایط آرامی را برای کشور ما ایجاد کرده اند. من در این چند روز که با همه استان‌ها تقریبا به صورت ویدئو کنفرانس صحبت کردم و با مراکز تولیدی که برای تولید ماسک ... هستند، از این‌ها پرسیدم در اسفند و فروردین که فعال بودید، از افراد شما کسی هم ابه این بیماری مبتلا شد؟ همه این‌ها پاسخ شان منفی بود، فقط یک مورد بود که گفتند دو نفر مبتلا داشتیم که درمان شده و به سرکار برگشته اند.

روحانی یادآور شد: امروز، وزیر نفت ما حرف بسیار خوشحال کننده‌ای زد و گفت در همه فعالیت‌هایی که در زمینه بخش نفت داریم، کارکنان دستور العمل‌ها را رعایت می‌کنند و ما در این صنعت هیچ فرد مبتلا به این بیمار را نداشتیم؛ این‌ها بسیار ارزشمند است.

وی توضیح داد: این‌ها به ما این درس را می‌دهد که ما می‌توانیم، تولید داشته باشیم، ولی کسی هم مبتلا نشود البته اگر دستور العمل‌ها و پروتکل‌ها را به خوبی مراعات کنیم.

رئیس جمهور گفت: تمام کار به این مبنا است که تولید کشور ما برای امروز و ماه‌های آینده پاسخگو باشد. الحمدالله دیروز اعلام شد اولین بخش کشور گندمش را آماده شده و آماده تحویل است و دیروز که به آماز ذخایر گندم نگاه می‌کردم، دیدم که ذخایر خوبی برای مدتی داریم و این نشان می‌دهد که کشور خود را کاملا آماده کرده است. در موضوع کالا‌های اساسی، ذخایر بسیار خوبی داریم.

وی اظهار داشت: در ماه آینده همزمان با پرداخت یارانه، اعتبار یک میلیون تومانی پرداخت می‌شود و بعدا به تدریج از یارانه‌ها کم می‌شود.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد: از مجامع بین‌المللی می‌خواهیم که در این شرایط به وظایفشان عمل کنند. ما عضو صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هستیم. اگر قرار باشد بین ما ودیگر کشور‌ها تبعیض قائل شوند برای ما و برای افکار عمومی دنیا قابل قبول نیست.

 

رئیس شورای عالی امنیت ملی همچنین اظهار داشت: آمریکایی‌ها در مسئله کرونا هم به تفکر نادرست خود ادامه می‌دهند؛ در تاریخ باقی خواهد ماند، کاخ سفید که تروریست اقتصادی بود تروریست سلامت هم هستند و این ننگ تاریخی برای آن‌ها خواهد ماند.

 

وی تاکید کرد: دولت ۳۰ بهمن متوجه ورود کرونا شد و وزیر بهداشت در جلسه همان روز دولت به ما اطلاع داد و به مردم گفته شد. هیچ چیزی را از مردم مخفی نکردیم.

 

روحانی گفت: اینکه برخی می‌گویند دولت یک زمانی تلاشش مقابله با کرونا بود و امروز تلاشش شده برای زندگی مردم، درست نمی‌فرمایند. ما از روز اول تلاشمان برای هر دو موضوع بود. باید همه نیازمندی‌های ضروری مردم را تامین کنیم. برای‌مبارزه با کرونا هم برق، بنزین، نان و ... می‌خواهیم یا نه؟

 

رئیس جمهور اظهار داشت: مرحله اول مبارزه با کرونا تا جمعه ادامه می‌یابد؛ از شنبه وارد مرحله سخت‌تری می‌شویم. راحت‌ترین کار این است که بگوییم مردم بروند داخل خانه؛ عملا اینکه کسی از خانه خارج نشود امکان‌پذیر نیست؛ چون برای تولید و خدمات عده‌ای بالاخره باید بروند.

 

روحانی گفت: عده‌ای حقوق ثابت دارند و اگر سر کار نیایند مشکلی برایشان نیست. اما کارگری که اگر یک روز کار نکند غذایی ندارد برای او چه باید کنیم؟ یا کسانی که کسب‌وکارشان تقریبا دو ماه تعطیل شده. پس باید تلفیقی باشد، ضمن اینکه پروتکل‌ها باید رعایت شوند.

 

وی اظهار داشت: از شنبه سخت‌تر می‌شود، چون باید فعالیت اقتصادی تا جایی که امکان دارد از سر گرفته شود و در عین حال با کرونا هم مبارزه کنیم. کسب‌وکار‌های پر ریسک همچنان آغاز فعالیت نخواهند داشت.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم در زمینه مواد غذایی و بهداشتی فراوانی کالا‌ها را مشاهده می‌کنند؛ امیدواریم در زمینه ماسک هم بتوانیم به خودکفایی برسیم.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.