پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 79964

کرونا چه تاثیری بر اقتصاد جهانی دارد؟

کرونا چه تاثیری بر اقتصاد جهانی دارد؟
کارشناس اقتصادی گفت: تقریبا همه نشانه‌ها حاکی از این است که اقتصاد دنیا پس از کرونا تغییراتی خواهد داشت.
پایگاه خبری ریشه

مجید شاکری درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد جهان اظهار کرد: تقریبا همه نشانه‌ها حاکی از این است که اقتصاد دنیا پس از کرونا تغییراتی خواهد داشت.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هرچند پیش از این نیز وضعیت اقتصاد جهانی شرایط مناسبی نداشت، افزود: نشانه‌های بارزی از عدم اطمینان هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت در اقتصاد جهانی وجود داشت، بسته‌های انبساط پولی که در اروپا و ژاپن اجرا شده بود علی رغم همه تلاش‌ها منجر به تلاش برای احیای مصرف نشد و از طرفی درباره آمریکا نیز تا حد زیادی سقف در اختیار سیاستگذار پولی برای مقابله، به خاطر اینکه نرخ بهره کاهش پیدا کرده بود سقف پایینی بود و خیلی سیاست پولی نتوانست اجرا شود.

وی گفت: در حوزه سیاست مالی در آمریکا کاهش مالیات پرداختی که صورت گرفت خود را به صورت افزایش بدهی دولت آمریکا نشان داد و موجب شد تا حد زیادی از ظرفیت این سیاست مالی استفاده شود.

شاکری با بیان اینکه نمی‌دانیم اثر کرونا به صورت خاص چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: چین به دلیل اینکه همزمان هم بهبود اعتماد عمومی و هم بهبود انتظارات را به خاطر مهار کرونا دارد و هم اینکه یک مصرف کننده خالص و بزرگ در نفت و انرژی است، احتمالا در کوتاه مدت خبر خوبی برای چین است.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: هر چند کاهش مصرف عمومی در نتیجه رکود احتمالی می‌تواند به صنایع صادراتی چین فشار بیاورد، اما سهم صادرت از کل تولید ناخالص چین به صورت پیوسته هم آگاهانه و هم غیر آگاهانه و فشار ناشی از جنگ تجاری با آمریکا، کاهش پیدا کرده است و این موجب می‌شود اگر یک بسته رونق در اقتصاد چین بر مبنای انبساط پولی ایجاد شود احتمالا نسبت به بسته سال ۲۰۰۸ چینی ها موفق‌تر باشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.