پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 79922

جهادگران ایستگاه پایانی مبارزه با کرونا

جهادگران ایستگاه پایانی مبارزه با کرونا
در حلقه مبارزین با کرونا همواره گروهی هستند که شاید کمتر از سایرین به آنان پرداخته شده باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

غسل و کفن میت در تاریخ اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همواره به عنوان راهی برای احترام به مردگان شناخته می شده است. امام رضا(ع) می‌فرمایند: دلیل غسل دادن به مردگان این است که هم از انواع مرض‌ها و آلودگی‌هاى قبل از مرگ نظیف شوند و هم ملاقات با ملائکه و اهل آخرت بدون نظافت و طهارت سزاوار نیست. (وسائل‏‌الشیعه، ج‏2، ص 679)

به همین خاطر غسل میت در فرهنگ اسلامی از جایگاه مهمی برخوردار است و انجام ندادن این کار برای افرادی که به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند نوعی بی احترامی به متوفی شناخته می شود.

اما حالا که چند ماهی است کشورمان دچار بیماری کرونا گردیده و این ویروس منحوس پایش به ممالک اسلامی هم باز شده، غسل و کفن افرادی که با این بیماری از دنیا می رفتند از جمله اقداماتی است که می تواند برای غسال خطر آفرین باشد به همین خاطر کمتر کسی حاضر می شود در این شرایط متوفیان کرونا را غسل و کفن کند.

حتی خویشاوندان فرد نیز گاه حاضر نیستند به جسد نزدیک شوند و در این میان بسیاری افراد هستند که بخاطر انجام این فریضه واجب با از خود گذشتگی فراوان این عمل را انجام می دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به استفتایی در خصوص غسل و کفن متوفیان کرونا پاسخ دادند: مجرد ابتلای به این بیماری، موجب سقوط احکام واجب مربوط به میت نمی‌شود؛ بنابراین با مراعات کامل نکات بهداشتی و استفاده از تجهیزات ایمنی هر چند با صرف هزینه – باید حداقل واجب در مورد غسل، حنوط، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد.

در صورت عدم امکان غسل ترتیبی، باید به صورت ارتماسی، غسل داده شود و در صورت عدم امکان غسل، با دست میت، میت را به ترتیب، بدل از غسل با آب و سدر، غسل با آب و کافور و غسل با آب خالص، تیمم داده و حنوط کنند و - هر چند از روی لباس - کفن کرده و دفن نمایند.

همین مسئله نیز موجب شده تا بسیاری از طلاب و جهادگران در این مقوله ورود کنند و مسئله تغسیل متوفیان کرونا را انجام می دهند؛ هرچند در برخی مواقع مسئله تغسیل اموات بصورت تیمم صورت می گرفت.

امروز نیز خبر تغسیل اموات کرونا با استفاده از آب منتشر شد؛ سازمان بهشت زهرا در این خصوصی بیانیه ای صادر کرد: بنا به جمع بندی و رفع ابهامات انجام شده از دستورالعمل‌های تدفین متوفیان مبتلا به کرونا در جلسه روز جمعه مورخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ که با حضور معاونین خدمات شهری و رؤسای آرامستان های سراسر کشور و همچنین معاون وزیر بهداشت و رئیس مرکز بهداشت محیط این وزارتخانه و معاون سازمان تبلیغات اسلامی در محل بازرسی کل کشور برگزار شد؛ اکنون مانع اساسی برای تغسیل متوفیان با رعایت موازین بهداشتی در سطح کشور وجود ندارد فلذا با ایجاد وحدت رویه در تمامی استان‌های کشور؛ سازمان بهشت زهرا (س) نیز در یک اقدام ارزشمند با همکاری طلاب عزیز و ایثارگر در کنار پرسنل گمنام این سازمان کار تغسیل با آب این متوفیان را با در نظر گرفتن کلیه موازین و پروتکل‌های بهداشتی آغاز نمود.

در حلقه مبارزان با کرونا، جهادگرانی که در مسئله دفن و کفن افراد دخیل هستند، همواره کمتر در چشم ها بوده اند و فداکاری آنان به مانند سایر افراد رسانه ای نشده است؛ اما باید خوب دانست که غسال ها چه امروز که فداکارانه و چه دیروز که دلسوزانه از ماندن اموات در سردخانه ها جلوگیری کرده اند نیز کاری بس عظیم صورت می دهند که شاید توجه رسانه ها به آن ها کمتر باشد اما کار آنان از جایگاه رفیعی برخوردار است.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.