دوشنبه, 12 خرداد 1399 :: Monday, 1 June 2020
 
کد خبر: 79832

مرا بخوانید تا دعای شما مستجاب کنم

 مرا بخوانید تا دعای شما مستجاب کنم
نیمه شعبان امسال بهترین فرصت است که همۀ مردم در خانه‌های خود دست به دعا بردارند و خدا را به آن حضرت و اجداد طاهرینش قسم دهند و سلامتی هرچه زودتر بیماران و پایان این بلای همه‌جاگیر و تعجیل در فرج امام عصر(عج) را از او بخواهند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

در مقابل غضب الهی که نتیجه فساد انسان در زمین است رحمت الهی وجود دارد که این صفت شامل رحمت عام خداوند نسبت به مومن و کافر، گنهکار و بیگناه می‌شود؛ رحمتی فراگیر که برهمه موجودات جهان پرتو می افکند.خداوند گشایشگر است و همواره رحمت خود را با نزول باران، فرستادن پیامبران،توانمند کردن انسان در تسخیر طبیعت و یاری در بلایا شامل همه انسان ها کرده است در این روزها که همه مردم جهان با ویروس جهش یافته ای چون کرونا دست و پنجه نرم میکنند زمان آن رسیده که انسان به عجز خود پی ببرد و به درگاه الهی استتغاثه کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در پیامی با تبریک در پیش بودن ایام فرخنده میلاد مبارک حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) و ایام نیمه شعبان به عموم مردم، اظهار داشت: سزاوار است در شب نیمه شعبان همۀ مردم در خانه‌های خود دست به دعا بردارند و خدا را به آن حضرت و اجداد طاهرینش قسم دهند و سلامتی هرچه زودتر بیماران و پایان این بلای همه‌جاگیر را از او بخواهند و مطمئن باشند این دعاها به هدف اجابت نزدیک است.

استغاثه در لغت

همه ما مسلمانان به عجز خود در مقابل عظمت و قدرت خداوند آگاهیم و در عبادات، سجود و رکوع خود اقرار میکنیم که بدون لطف و خواست خدا هیچ چیز نیستیم و این تنها خداوند یکتاست که بر همه امورقادر است؛ اوست که بگوید باش،آنگونه می‌شود.

ما انسان ها گاه از یاد خدا غافل می‌شویم و فراموش میکنیم در چنین شرایطی که یک ویروس همه مردم جهان را درگیر خود کرده علاوه بر رعایت همه نکات که در این روزها آن را از بر شده ایم باید به خدا پناه برد واز او یاری خواست.

در روایتی از امام صادق نقل است که ایشان فرموده است: «خدا می‌تواند تو را یاری کند و به پناه گاه ببرد،‌ پناه دهد آن جایی که هیچ پناه دهنده‌ای نیست.» در این سختی و شدت بلا باید توسل کرد و از خدا با آگاهی به عجز خود طلب یاری کرد این درواقع همان استغاثه است که در لغت شیعه به معنای کمک‌ خواستن به هنگام بلا و گرفتاری است.

یگانه تاثیرگذار درامور دنیا و آخرت خداست در حقیقت استغاثه شرط بندگی است و نشان می‌دهد جزخدا  نباید از کسی طلب یاری کرد البته این به این معنی نیست که د رگوشه ای نشست و منتظر امداد ها بود ولی باید آگاه بود که منشا همه قدرت و توانایی و علم خداست به این معنی که اگر از غیر وی کاری ساخته است، به اذن اوست ،  در این اساس رسول‌ خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: یگانه حقیقتی که بدان‌استغاثه می‌شود، خداوند است.با توجه به این که اولیای الهی نیز مجاری فیض پروردگار اند استغاثه به ایشان نیز توصیه شده است.

اعمال استغاثه

چون خواستی بخوابی، نزد خود ظرف آب تمیزی بگذار و رویش را بپوش، چون برای نماز شب بیدار شوی سه جرعه از آن بنوش و با بقیه آن وضو بگیر و رو به قبله اذان و اقامه بگو و دو ركعت نماز به هر سوره ای كه خواهی بخوان.

و در ركوع و بعد از آن و در سجده و بعد از آن و در سجده دوم و بعد از آن و در هر یك بیست و پنج مرتبه بگو: «یا غیاث المستغیثین».

در ركعت دوم مانند آن بخوان و بعد از سلام رو به آسمان كن و سی مرتبه بگو: «من العبد الذّلیل اِلی المَولی الجَلیل» و حاجتت را بخواه كه برآورده شود، ان شاء الله

نماز استغاثه به حضرت فاطمه(س)

روایت شده هرگاه برای شما حاجتی پیش آمد، و سینه‌ات از آن تنگ شد. دو رکعت نماز بخوان، و پس از سلام سی مرتبه تکبیر بگو، و تسبیحات حضرت زهرا(س) را بجا آور، و به سجده برو و صد مرتبه بگو: «یا مَوْلاتی یا فاطِمَةُ اَغیثینی»‌ای سرپرستم‌ای فاطمه به فریادم برس پس جانب راست صورت خویش را بر زمین بگذار، و همین ذکر را صد رمتبه بگو، و سپس جانب چپ چهره‌ات را بر زمین بگذار و صد مرتبه بگو، دوباره به سجده برو و صدوده مرتبه بگو، و حاجت خود را یاد کن، به درستی که خدا آن را برآورده کند.

نماز استغاثه به حضرت حجت(عج)

بنا بر آنچه که در مصباح کفعمی آمده است. برای استغاثه به امام زمان باید دو رکعت نماز به جای آورد که در رکعت اول آن پس از سوره حمد، سوره فتح و در رکعت دوم سوره نصر را خواند. پس از نماز نیز دعایی که با عبارت «سَلامُ اللهِ الکامِلُ التّامُّ الشّامِلُ العامُّ...» شروع می‌شود را قرائت کرد آنگاه حاجت خود را طلب نمود. کفعمی گفته است که این نماز را باید در زیر آسمان(جایی که مسقف نباشد)به جای آورد و قبل از آن غسل کند.(1)

از القاب خاصه امام عصر(عج) غوث به معنای فریادرس است.در دنیای امروز که سوای بیماری های عجیب و ناشناخته؛ سالانه میلیون ها انسان در اثر فقر و گرسنگی از زندگی دست می‌کشند ، ظلم های پنهان و آشکار انسان نماهایی چون شیطان بزرگ آمریکا، اسرائیل غاصب و کودک کش و گروهک های تروریستی دست پرورده آن ها و افراد بیگناهی که جان خود را به بی رحمانه  ترین شکل ممکن از دست دادند یا آواره شدند آری در این دوره بیش از هر زمان دیگری دنیا نیاز به منجی خود دارد.همه ما مسلمانان باید برای تعجیل ظهور یگانه منجی عالم تلاش و دعا کنیم.

در این راستا کاربران فضای مجازی پویش همگانی چله قرائت دعای_فرج ( دعای الهی عظم البلا ) را به نیت تعجیل در فرج امام زمان (عج) و رفع گرفتاری از مردم به راه انداخته اند و قصد دارند از پنج شنبه همزمان با میلاد امام زمان، رأس ساعت ده شب به مدت چهل شب این دعا را به صورت همگانی تلاوت کنند.

 

 

1:( کفعمی، بلدالامین،۱۴۰۳ق، ص۱۴۵؛ قمی، مفاتیح الجنان، ۱۳۸۸ش، ص۱۵۸)

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.