• سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    یک روزنامه لبنانی گزارش داد که پس از شکست راهبردهای پیشین ائتلاف سعودی، کشورهای غربی و سازمان ملل علیه ملت یمن، فرستاده این سازمان این بار مجبور شد با آگاهی ریاض و موافقت کشورهای غربی برای حل این بحران، با تهران تماس برقرار کند.
يكشنبه, 18 خرداد 1399 :: Sunday, 7 June 2020
 
کد خبر: 79731

نماینده کارگران در شورای عالی کار:«فریز دستمزد» پیشنهاد واهی است

نماینده کارگران در شورای عالی کار:«فریز دستمزد» پیشنهاد واهی است
نماینده کارگران در شورای عالی کار با انتقاد شدید از بی توجهی دولت به جامعه ۶۰درصدی گارگران گفت: پیشنهاد «فریز دستمزد» واهی و به ضرر جامعه کارگری است و دولت روزهای کرونایی را برای کارگران به کابوس تبدیل نکند.
پایگاه خبری ریشه

فرامرز توفیقی نماینده کارگران در شورای عالی کار  درباره پیشنهاد «فریز دستمزد» کارگران گفت:کرونا یک بحث جهانگیر است و فقط شامل حال ایران نمی شود. بدون شک  کسب و کارهای آسیب پذیر نیازمند یک حمایت همه گیر در این حوزه دارد، عدم حمایت از کسب و کارهای آسیب پذیر قطعاً و یقیناً‌ تبدیل به یک فاجعه می شود. 

 وی گفت: دولت بسته حمایتی برای کارگاه ها و بنگاه هایی که از کرونا تأثیر می گیرند در نظر گرفته است، اگر کارگاهی یک نفر از کارگران خود را اخراج نکرده باشد مشمول بسته حمایتی دولت برای کارگاه یا بنگاه ها خود خواهد شد. 

نماینده کارگران در شورای عالی کار  گفت: در جلسات مزدی  نمایندگان کارفرمایی ادعا کردند که از کرونا آسیب دیده‌اند و توان افزایش دستمزد کارگران را ندارند، نمایندگان دولت خطاب به آنها گفتند «مگر جلسات متعددی با کانون‌های عالی کارفرمایی کشور برگزار نشده؛ مگر صنایع آسیب دیده از کرونا را لیست نکردیم؟! مگر سبد حمایتی درست نکردیم و خود نمایندگان کارفرمایان پای آن را امضا نکردند؟! پس بهانه نیاورید که به خاطر کرونا آسیب دیده‌ایم و باید دستمزد برای دو یا سه ماه فریز شود!» با این حال، بازهم کارفرمایان به ادعاهای واهی و بهانه‌گیری‌ها ادامه می‌دهند!

 نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: «سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که علاوه بر آسیب‌های جسمی و انسانی کرونا، آسیب‌های روانی آن در جوامع بسیار پایدار و تاثیرگذار است و دولت‌ها باید به این آسیب‌ها و تاثیرات آنها توجه کنند. در چنین شرایطی، کارگران به دلیل نامعلوم بودن مزد، دچار نگرانی‌های مضاعف هستند و نمی‌دانند فروردین ماه چقدر قرار است دستمزد بگیرند. دولت در کنار خوش خبری‌های پیاپی برای گروه‌های محدودی از بازنشستگان کشوری، باید به فکر کارگران شاغل و بازنشسته باشد؛ کارگرانی که خالی بودن سفره‌ها و عدم اطمینان به آینده، این روزهای کرونایی را برایشان به کابوس مبدل کرده است!»

به گفته توفیقی، با روشی که دولتی‌ها در پیش گرفته‌اند، این کابوس طولانی کارگران، تمامی ندارد؛  دولت باید به گونه‌ای عمل کند که در روزهای کرونایی و پساکرونایی، طبقه کارگر، انگیزه‌ای برای کار کردن داشته باشد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در واکنش به افزایش دستمزد گفت: دستمزد کارمندان و بازنشستگان دولت، بسیار بیشتر از 15 درصد افزایش یافته و در عین حال، کارمندان دولت  مشمول  پاداش و اضافه کار و مزایای غیرثابت  می شوند، درحالیکه تمام امید کارگران شاغل و بازنشسته فقط به حقوق ثابت ماهانه است.

توفیقی بیان کرد: دولت از یک سو مدعی کمبود بودجه است و نمی تواند مطالبات تأمین اجتماعی را پرداخت کند و از سوی دیگر 10 هزار میلیارد تومان به صندوق های کشوری و لشگری پرداخت می کند تا متناسب سازی مستمری بازنشستگان را اجرایی کند و این اصلاً‌ قابل قبول نیست. 

 وی باتأکید براینکه دولت باید به فکر کارگران هم باشد گفت: آقای نوبخت 12 فروردین ماه توئیت کرده اند که  همه بازنشستگان کشوری و لشگری که بین 2 میلیون و 300 تا 5 میلیون و 600 هزار تومان درآمد دارند، درصد قابل توجهی به حقوق آنها اضافه می‌شود؛ مگر نمی‌دانند که این رقم‌ها مثلاً 5 میلیون و 600 هزار تومان، برای بازنشسته کارگری، تقریباً یک «رویا» است و دست یافتنی نیست؟! چرا درحالیکه بیش از 60 درصد بازنشستگان کشوری، مستمری‌بگیر صندوق تامین اجتماعی هستند، دولت هیچ توجهی به معیشت و دغدغه‌های این گروه انبوه ندارد و خود را در مقابل زندگی اینها مسئول نمی‌داند؟!

توفیقی با گلایه از اینکه با  محاسبه بعد 3.3 نفری برای خانوار کارگری حداقل سه پنجم جمعیت کشور کارگری هستند گفت: سال گذشته برای بهبود معیشت کارگران چندین بار درخواست تشکیل جلسه دادیم و هیچ کس به آن توجه نکرد. باید سال گذشته دستمزد را تعیین می کردیم اما تعیین نشد. دستمزد باید حول ماده 41 قانون کار تعیین شود. « فریز دستمزد» اصلاً‌به صلاح جامعه کارگری نیست. در مذاکرات مزدی اسفندماه، هر بار گروه کارگری از اهمیتِ «پایه حقوق» که در مستمری بازنشستگان موثر است، صحبت کردند، نمایندگان دولت ادعا نمودند که قرار است به تامین اجتماعی توجه کنیم و مطالبات آن را تامین نماییم!  چه زمانی توجه و تامین مطالبات، فرا می رسد.  آقای نوبخت هیچ مسئولیتی در قبال جامعه کارگری ندارد؟!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.