سه شنبه, 17 تير 1399 :: Tuesday, 7 July 2020
 
کد خبر: 79727

۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی سدهای خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی

۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی سدهای خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی
وزیر نیرو گفت: در خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی پیش رو حدود ۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی در مخازن سدها وجود دارد و با رعایت مردم در پایین‌دست سدها مشکلی نخواهیم داشت.
پایگاه خبری ریشه

 رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به تصویب روز گذشته هیئت وزیران اظهار داشت: این اصلاحیه که در هیئت وزیران به تصویب رسید مبتنی بر این که ما در ستاد آب کشور برای نزدیک‌تر کردن کانون‌های سیاست‌گذاری، تنظیم و نظارت و همچنین تمرکز مدیریت در مقیاس حوضه‌های آبریز، معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب را یکی کنیم؛ این ساختار از قبل وجود داشت و با این تصمیم از بخشی از موازی‌کاری‌ها قطعا پرهیز خواهد شد و سیستم متمرکزتری خواهیم داشت که نتیجه آن را در آینده شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو در دو فصل ساخت و سازها و ساز و کارها اظهار داشت: مانند سال گذشته که 227 طرح بزرگ در 6 ماه بهره‌برداری شد، فقط برای فصل بهار امسال حدود 40 طرح بزرگ برای بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری 6 هزار میلیارد تومان آماده شده است.

وی گفت: در فصل ساز و کارها هم با اصلاحاتی که انجام می‌شود موضوع جهش تولید را نه فقط در ساخت و سازها که سعی می‌شود در سرعت دادن به انجام کارها و سیستم‌های مدیریتی انجام شود که یکی از این موارد، یکپارچه کردن شرکت‌های آب و فاضلاب در روستاها بود.

وزیر نیرو همچنین ظرفیت محدود تصفیه‌خانه‌ها و استفاده توامان از آب شرب برای بخش بهداشت در کشور را خاطرنشان کرد و افزود: در شبکه مشترک شرب و بهداشت در برخی مناطق تا بیش از 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش مصرف داریم، اما به طور متوسط در سطح کشور افزایش 12درصدی را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: امروز در دولت و دیروز در ستاد ملی مقابله با کرونا گفتم که آب و برق جزو همکاران خاموش بخش بهداشت و درمان کشور در مبارزه علیه کرونا هستند و 20 هزار پرسنل در حوزه برق و افزون بر 5 هزار نفر در حوزه آب در بخش‌های مختلف این دو به‌طور شبانه‌روزی مشغول فعالیت هستند. 

اردکانیان گفت: خوشبختانه مشکلی نداریم و عوارض سیلاب‌های اخیر تا حدود زیادی از حیث قطع آب و یا برق روستاها برطرف شده است، موارد معدودی هم وجود دارد که این‌ها هم در حال برطرف شدن است.

وی با اشاره به افزایش مصرف آب گفت: در برخی استان‌ها به تدریج به فصل گرم نزدیک می‌شویم و طبیعتا مصرف برق افزایش پیدا می‌کند و باید از مردم بخواهیم بدون کوچک‌ترین اغماضی در رعایت مسایل بهداشتی  سعی کنند این کار را به گونه‌ای انجام دهند که آب شرب کمتری استفاده شود و این روزها را بدون مشکل پشت سر گذاشته و به استقبال تابستان برویم.

وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: مجموع بارش‌ها هم هر چند نسبت به مدت مشابه پارسال 11 درصد کمتر است اما سال گذشته، سالی استثنایی بود که نسبت به متوسط 50 ساله کشور، حدود 23 درصد بارش‌ها افزایش داشته است.

اردکانیان افزود: این بدان معناست که مخازن ما در وضعیت خوبی هستند، اما در خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی پیش رو حدود 5.5 میلیارد متر مکعب حجم خالی در مخازن سدها وجود دارد و با رعایت مردم در پایین‌دست سدها مشکلی نخواهیم داشت.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.