پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 79710

«جهش تولید» در صنعت چای؛ ۴۰۰ هکتار از باغات رها شده گیلان به چرخه تولید بازگشت

«جهش تولید» در صنعت چای؛ ۴۰۰ هکتار از باغات رها شده گیلان به چرخه تولید بازگشت
رئیس سازمان چای کشور جهش تولید در صنعت چای ایرانی مطابق با شعار امسال را مورد تأکید قرار داد و گفت: با اجرای سیاست‌های حمایتی، ۴۰۰ هکتار از باغات چای رها شده گیلان به چرخه تولید بازگشت.
پایگاه خبری ریشه

حبیب جهانساز با بیان اینکه شرایط لازم برای تحقق شعار جهش تولید به ویژه در صنعت چای داخلی که در طلیعه امسال توسط مقام معظم رهبری اعلام شد وجود دارد اظهار داشت: با اجرای سیاست‌های حمایتی سازمان چای کشور، 400 هکتار از باغات چای رها شده گیلان به چرخه تولید بازگشت.

رئیس سازمان چای کشور از انجام عملیات مربوط به بهزراعی وبه‌باغی در سطح 5 هزار هکتار از باغات چای شمال و اعطای تسهیلات مورد نظر به کشاورزان چایکار خبر داد و عنوان کرد: نشانه‌ها حاکی از این است که در سال 99 شاهد رونق هرچه بیشتر تولید چای هستیم البته حمایت‌های همه‌جانبه دولت نقش زیادی در این امر داشته است.

جهانساز افزایش 3 برابری تسهیلات در سال 98 برای اجرای عملیات بهزراعی و به‌باغی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: افزایش عملکرد برداشت برگ سبز چای در واحد سطح و افزایش کیفیت محصول تا حد بسیار قابل قبول از جمله مزیت‌های تحقق برنامه‌های این حوزه در راستای حمایت از کشاورزان چایکار محسوب می‌شود.

وی از تهیه و استخراج نقشه حاصلخیزی خاک باغ‌های چای که برای نخستین بار انجام شد سخن گفت و اظهار داشت: ارزیابی وضعیت خاک‌ باغات از لحاظ حاصلخیزی و وجود عناصر مورد نیاز خاک برای انجام یک عملکرد نرمال جهت افزایش تولید از مزیت‌های این طرح محسوب می‌شود و این موضوع به چایکاران نیز اطلاع‌رسانی شده است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌های انجام شده برداشت برگ سبز چای در سال 99 به نسبت سال 98 حدود سه هزار تن بیشتر می‌شود افزود: تاکنون بالغ بر 48 میلیارد تومان تسهیلات به کارخانجات فرآوری و چایکاران پرداخت شده که این تسهیلات به صورت کم بهره، با سود 4 درصد و بازپرداخت 4 ساله محاسبه می‌شود.

جهانساز در تشریح نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال 99 که جزئیات آن طبق مصوبه شورای اقتصاد اخیراً اعلام شده است نیز عنوان کرد: طبق این مصوبه امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک با بیش از 26 درصد افزایش 46 هزار ریال و درجه 2 با 50 درصد افزایش 33 هزار ریال تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده چای کشور در دو استان شمالی گیلان و مازندران و در مراکزی نظیر شهرستان لاهیجان تولید می‌شود سطح زیر کشت باغات چای گیلان و مازندران را بالغ بر 25 هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: 90 درصد از این باغات چای در استان گیلان و 10 درصد در استان مازندران واقع شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.