يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 79562

خداحافظی در سکوت با سرمربی تیم ملی

خداحافظی در سکوت با سرمربی تیم ملی
تعویق مسابقات المپیک موجب شد تا فدراسیون والیبال به فکر فسخ قرارداد با ایگور کولاکوویچ باشد.
پایگاه خبری ریشه

کمیته بین‌المللی المپیک و نخست وزیر ژاپن برای تعویق یک ساله بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به توافق رسیدند و مقرر شد که این رقابت ها در تابستان ۲۰۲۱ برگزار شود. این تصمیمِ قابل پیش بینی و البته سخت موجب شد تا وضعیت بخش قابل توجهی از ورزشکاران و مربیان تحت تاثیر قرار بگیرد. در این بین یکی از مهمترین ابهامات در ورزش ایران، شرایط تیم ملی والیبال و سرمربی آن بود.

ایگور کولاکوویچ تا پایان المپیک ۲۰۲۰ با فدراسیون ایران قرارداد داشت و به تعویق افتادن رقابت های المپیک موجب شد تا فدراسیون برای جلوگیری صرف هزینه های زیادی به فکر فسخ قرارداد با این مربی باشد. با اتفاقاتی که رخ داد تعیین تکلیف قرارداد ایگور کولاکوویچ و وضعیت نیمکت تیم ملی والیبال مهمترین برنامه فدراسیون والیبال در روزهای آغازین سال ۹۹ بود که خیلی زود هم به سرانجام رسید.

ایگور کولاکوویچ که اواخر سال ۹۵ و در زمان ریاست محمدرضا داورزنی هدایت تیم ملی والیبال را برعهده گرفت تنها در مسابقات قاره‌ای جهان مقام سوم را برای ایران به دست آورد. عملکرد این مربی مونته نگرویی حامیان و منتقدانی هم به همراه داشت، اما اقدام خارج از احترام وی نسبت به اهالی والیبال ایران و نشان دادن «هیس» پس از صعود تیم ملی به المپیک تعداد منتقدان وی را بیشتر کرد.

 

*خوش خبر: کولاکوویچ انتظار فسخ قرارداد را داشت

امیر خوش خبر، سرپرست تیم ملی والیبال ایران در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درمورد شرایط قرارداد ایگور کولاکوویچ اظهار داشت: قرار داد کولاکوویچ تا پایان المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود. ما شرایط را برای کولاکوویچ تشریح کردیم و او هم خیلی منطقی آنها را پذیرفت و اعلام کرد که انتظار این پیشنهاد را داشت. قرارداد کولاکوویچ با فدراسیون را باید تمام شده دانست. 

*سکوت رازآلود کولا

موضوعی که در این بین باید توجه خاصی به آن داشت سکوت کولا است. سرمربی تیم ملی والیبال ایران تاکنون واکنش جدی به خبرهای اخیر نشان نداده و در انتظار اقدامات بعدی فدراسیون ایران نشسته. سکوت رمز آلود ایگور می تواند خطرناک هم باشد، چراکه برخی از اهالی والیبال معتقد هستند که این سکوت عامدانه است تا او بتواند به قول معروف در پروسه فسخ قرارداد دست بالا را داشته باشد. ورزش ایران بارها نشان داده که در عقد یا فسخ قرارداد با مربیان و بازیکنان خارجی در رشته های مختلف با مشکلات عدیده ای روبرو است. از جمله مهمترین نمونه های این اتفاق می توان به پرونده ویلموتس، استراماچونی، شفر، برانکو، کالدرون و ... اشاره کرد که ایران به پرداخت غرامت محکوم شده.

*غرامتی در کار نیست

فدراسیون والیبال باید تصمیمی حرفه ای بگیرد و اقدامی حرفه ای تر داشته باشد تا مجبور به پرداخت غرامت نشود، چراکه در حالت عادی ایگور مشکلی برای ادامه پایبندی به قراردادش و تداوم همکاری با فدراسیون ندارد و این فدراسیون والیبال ایران است که می خواهد قرارداد را فسخ کند. پس رفتار فدراسیون نشین ها باید به گونه ای باشد که به پرداخت غرامت ختم نشود.

خوش خبر درمورد اینکه آیا کولاکوویچ درخواست غرامت کرده یا خیر، تصریح کرد: اصلاً موضوع پرداخت غرامت به کولاکوویچ هم مطرح نیست، چون او فردی بسیار با شخصیت بوده و اصلاً این موضوعات را عنوان نکرده است. من با دستور داورزنی صحبت هایی را با سرمربی تیم ملی مطرح کردم و کولاکوویچ هم کاملاً شرایط را درک کرد. به این ترتیب هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

 

*بدون تغییر نسل، بدون دستیار قوی

ایگور کولاکوویچ که با لقب تغییر دهنده نسل ها به ایران آمد به گفته بسیاری از اهالی این رشته نتوانست چندان در این زمینه موفق باشد، چراکه نتوانست به جوانان شایسته ایران اعتماد کند. به این ترتیب می توان گفت که توفیق اجباری به سراغ والیبال ایران آمد و کولا در ایران زودتر از موعد به خط پایان رسید. حال در این بین انتقادی هم به فدراسیون والیبال وارد است که در زمان حضور مربیانی همچون کواچ، پارک کی‌وون، ولاسکو، لوزانو ‌و ایگور کولاکوویچ نتوانست مربیان وطنی قدرتمندی را تربیت کند.

*آینده مبهم و پیچیده نیمکت والیبال

بعد از پایان ناگهانی با ایگور کولاکوویچ، اهالی والیبال توقع دارند که تیم ملی یک سرمربی قدرتمند و مطرح داشته باشد تا بتواند ستاره های ایران را هدایت کند. مربیانی در سطح رزنده، آناستازی، برناردی، دی جورجی، آنتیگا و... گزینه هایی باشند که با انتخاب آنها کمتر کسی به خودش اجازه انتقاد بدهد. البته تمام این موارد منوط به مشخص شدن شرایط محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال است، چراکه از راهروهای فدراسیون خبرهایی مبنی بر خداحافظی داورزنی با والیبال به گوش می رسد.

داورزنی که خود قرارداد کولاکوویچ را در بدو ورود به ایران امضا کرده بود، روزگاری در صندلی معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان اعتقاد داشت که کولاکوویچ مربی خوبی است اما نحوه تعامل و مدیریت وی در روزگار بعد از او چندان حرفه ای نبوده و همین یکی از عوامل نتایج نه چندان راضی کننده والیبال ایران با ایگور بوده است. حالا و در پایان ناگهانی کولاکوویچ با والیبال ایران باید منتظر نشست و دید آینده نیمکت تیم ملی چگونه خواهد شد. آینده ای که البته با شرایط مدیریت فدراسیون والیبال ارتباط مستقیمی دارد و منبعث از شخص اول فدراسیون است.

منبع: فارس

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.