يكشنبه, 6 مهر 1399 :: Sunday, 27 September 2020
 
کد خبر: 79549

جهش تولید در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

جهش تولید در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است
رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نامگذاری سال ۹9 به نام«جهش تولید»، گفت: جهش به معنی حرکتی فراتر از حرکت قبلی است به این معنی که اگر بخواهیم جهش تولید داشته باشیم باید نگاهی نو به تولید داشته باشیم.
پایگاه خبری ریشه

علی آقامحمدی عضو و رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ، درباره راهبردهای لازم در تحقق شعار سال ۹9، گفت: اگر بخواهیم با روش ها و تفکرات سنتی اقتصادی موجود در کشور پیش برویم جهش تولید رخ نمی دهد و لازمه تحقق شعار سال تغییر نگاه مسئولان و فعالان اقتصادی به تولید است.

آقامحمدی بابیان اینکه بر اساس بیانیه گام دوم، جوانان باید زمامدار اقتصاد در جامعه شوند، ادامه داد: در این راستا مشارکت پذیری جامعه باید ارتقا یابد؛ در حالیکه جامعه کنونی تا 62 درصد حقوق و دستمزد دریافت می کند. این گروه منتظر دریافت رزق هستند که اصلی غیر قابل قبول است. این ها باید به گروه های کار تبدیل شوند تا بتوانند حاصل عملکرد خود را تغییر دهند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کارفرمایان در شرایط کنونی بدلیل ریسک پذیر نبودن قادر به ارتقای اشتغال نیستند ،گفت: ما زندگی را مبتنی بر کار شکل نداده ایم؛ بلکه بر اساس توزیع منابع طبیعی زندگی کرده ایم اما این ثروت ملی را نمی توان فقط برای نسل کنونی هزینه کرد.

آقامحمدی استفاده از منابع طبیعی را بر اساس اقتصاد مقاومتی از الزامات دانست و با بیان اینکه این منابع حتما باید در سرمایه گذاری به کار رود ، گفت: سرمایه گذاری باید زاینده باشد، نه سرمایه گذاری که شکلی از نماد سرمایه را باخود دارد ولی زاینده نیست .

 

 

باید اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه های مختلف برای تحقق شعار سال برای مردم تبیین شود

وی با بیان اینکه برخی فکر می کنند تعیین شعار برای سال یک اقدام نمادین و تزئینی است در حالی که بسیاری از سیاست های کشور متاثر از شعار سال است، افزود: مقام معظم رهبری در تعیین شعار برای سال دقت زیادی دارند و متناسب با شرایط و نیاز کشور شعار سال را انتخاب می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین ضمن تاکید بر لزوم تداوم سیاست های اتخاذ شده در سال 98، گفت: در سال گذشته که رهبری آن را سال رونق تولید نامیده بودند سیاست های مهمی برای حمایت از تولید اتخاذ شده بود و توسط هر سه قوه پیگیری می شد که نام گذاری امسال با عنوان جهش تولید نشان می دهد اقدامات صورت گرفته در سال 98 موفق بوده و لازم است با سرعت و کوشش بیشتری پیگیری شوند.

تداوم مبارزه با فساد، توجه به ظرفیت های بازار سرمایه، لزوم نگاه زنجیره ای به تولید و تقویت روحیه همکاری در میان فعالان اقتصادی مهمترین اقداماتی است که باید در سال جهش تولید به آنها توجه شود

آقامحمدی با بیان اینکه کشور زمانی نیاز به این داشت که اقتصاد به سمت انحصار دولتی پیش برود اما امروز از آن دوران عبور کرده‌ایم، تاکید کرد: انقلابی بودن یعنی تغییر دادن پارادایمی که جامعه از آن گذشته است و امروز عمل انقلابی در اقتصاد به معنی توجه بیشتر به نقش مردم در اقتصاد است. رهبر معظم انقلاب در دیدار با فعالان اقتصادی به صراحت اعلام کرده‌اند که اصل۴۴ حق مردم است و باید آن را تصاحب کنند و باید اقتصاد را از عرضه بر تقاضا متمرکز کنیم به این معنی که توجه کنیم برای چه خریداری، تولید می‌کنیم.

 

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین لازمه های جهش تولید، ایجاد زنجیره اقتصادی است و تا زمانی که به این مساله توجه نشود، جهش تولید رخ نمی دهد. امروز 25 زنجیره کلی در اقتصاد داریم که باید این زنجیره ها را احصا و نقاط ضعف آنها را رفع نماییم تا یکباره کل اقتصاد ارتقا پیدا کند. امروز بسیاری ظرفیت ها خوابیده است چراکه گلوگاه های بسیاری در مسیر اقتصاد کشور وجود دارد .

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تولید در بخش هایی که قوی صورت می گیرد، موجودی انبار ها را تشکیل می دهد و موجودی انبار ها ضعف در سرمایه گذاری را درپی دارد، خاطر نشان کرد : در هیچ کشوری 8 درصد موجودی انبار ندارند و اگر این درصد به جای موجودیِ انبار، به سرمایه در گردش تبدیل شود، سرمایه گذاری پر سودی اتفاق می افتد.

آقا محمدی تصریح کرد :دولت نباید در این راستا دخالت کند و کار باید به دست همان جوان های مورد اشاره بیانیه گام دوم باشد. این جوانان باید دست به ساماندهی بزنند و سود و زیان کار نیز به خودشان مربوط است و دولت تنها باید اقدام به مالیات گیری کند و از فساد جلوگیری نماید.

دبیر هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تدوام مبارزه با فساد و توجه به ظرفیت های بازار سرمایه نیز از اقدامات ارزشمندی بود که در سال گذشته به صورت جدی پیگیری شد و امید داریم امسال با سرعت و دقت بیشتری پیگیری شود.

رئیس کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تمرکز ما در مبارزه با فساد باید بر پیشگیری باشد. منشا فساد در اقتصاد ما معمولاً رانت است؛ یعنی عده ای با استفاده از رانت به دنبال کسب امتیاز بیشترند و سعی می کنند به صاحبان امضاء نزدیک شوند و همینجاست که فساد نشأت می گیرد.

وی با اشاره به چرایی وجود رانت در اقتصاد ایران گفت: علت این رانت ها، چند قیمتی بودن هاست، بدین معنا که به اسم حمایت از اقشار پایین قیمتها مصنوعی نگه داشته می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، منشأ نخست رانت را در حوزه سوخت و نفت دانست و افزود: ما نفت و گاز را به قیمت های غیرمتعارف توزیع می کنیم و در جایی که محدودیت در توزیع و یا تفاوت قیمتی ایجاد می شود طبیعتاً زمینه رانت و قاچاق و غیره هم فراهم خواهد شد.

آقامحمدی با ذکر مثالی در این خصوص گفت: وقتی کالاهای اساسی را با ارز 4200 تومانی توزیع می کنیم و هر کسی بخشی از آن را برمی داد نهایتاً اندازه ای که باید به مصرف کننده نمی رسد. جالب است که ما همه این کارها را از روی دلسوزی انجام می دهیم اما حقوق ها را ترمیم نمی کنیم، در واقع دولتها خیلی جرأت این اصلاح را ندارند.

او با اشاره به چشم انداز روشن اقتصاد کشور در آینده گفت: من تاکنون اراده جمعی بین تولیدکنندگان برای حرکت مثبت به این حد فعلی ندیده بودم، بنده با 500 نفر از صاحبان حرف و صنایع و اتحادیه ها جلسه داشتم و همه آن ها شرایط فعلی را فرصتی تاریخی برای استقلال اقتصادی ایران می دانند لذا بعید است که مشکل عمده ای برای توسعه کشور و بهبود شرایط تولید داشته باشیم. با اینکه تحریم ها نرخ رشد اقتصادی را به شدت کاهش داده اما امسال اقتصاد غیرنفتی ما شکوفا خواهد شد و البته فضای رسانه ای و تبلیغی ما نیز باید به سمت تولید حرکت کند.

آقامحمدی در انتهای سخنان خود با بیان اینکه باید از ظرفیت های اقتصادی جبهه مقاومت استفاده شود، افزود: همانطور که هسته ها و گروه های نظامی و سیاسی جبهه مقاومت توانسته اند در چند سال اخیر با قدرت در صحنه بین المللی ظاهر شوند، لازم است در عرصه اقتصادی نیز از ظرفیت های جبهه مقاومت استفاده شود.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.