جمعه, 9 خرداد 1399 :: Friday, 29 May 2020
 
کد خبر: 79388

راهکار‌هایی برای افزایش بهره وری در اقتصاد کشور

راهکار‌هایی برای افزایش بهره وری در اقتصاد کشور
یک فعال کارگری گفت: دولت برای افزایش بهره وری در اقتصاد کشور می‌تواند راهکار‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به تغییر نظام پرداخت مزد کارگران اشاره کرد.
پایگاه خبری ریشه

حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری در خصوص لزوم افزایش بهره وری اظهار کرد: در بخش تولیدات کشور علاوه بر موضوع رونق باید به بهره وری واحد‌های تولیدی توجه زیادی شود که این مهم با چند راهکار قابل اجرا است.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکار‌های افزایش بهره وری در تولیدات تغییر شیوه‌های پرداخت مزد به کارگران است چرا که هم اکنون نظام ساعت مزدی در کشور حاکم است و این روش پرداخت توانند بهره‌وری را در کشور بالا ببرد.

این فعال کارگری بیان کرد: یکی از بهترین روش‌های پرداخت مزد کارگران که در کشور‌های توسعه یافته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد نظام کارمزدی است در این روش کارگران در ازای خدماتی که در کارگاه‌های خود ارائه می‌دهند مزد دریافت می‌کند.

حاج اسماعیلی ادامه داد: اقتصاد ایران یک اقتصاد خدماتی است و دولت باید در تلاش باشد تا اقتصاد کشور را به اقتصاد تولید محور سوق دهد که تغییر روش پرداخت مزد کارگران به روش کارمزدی این هدف برای کشور به ارمغان می‌آورد.

وی تصریح کرد: تغییر روش پرداخت مزد به کارگران بهتر است که از بخش خصوصی آغاز شود و این تغییر می‌تواند در میان مدت دستاورد‌هایی همچون رونق تولید و افزایش بهره‌وری در سرمایه‌های ملی را برای کشور در پی داشته باشد.

این فعال کارگری خاطر نشان کرد: در صورتی که نظام کارمزدی به خوبی در کشور اجرا شود علاوه بر تاثیر آن در بخش بهره وری، میانگین ساعت کار مفید را در کشور افزایش می‌دهد که همین موضوع می‌تواند نرخ بیکاری و تورم را تا حدودی کنترل کند.

حاج اسماعیلی مطرح کرد: روش دیگری که در افزایش بهره وری تولیدات کشور تاثیر مستقیم دارد ایجاد امنیت شغلی برای کارگران و تولید کنندگان است بدین خاطر که هم اکنون شاغلان و فعالان اقتصادی کشور وضعیت مساعدی از لحاظ امنیت شغلی ندارند.

وی ابراز کرد: امنیت شغلی موجب می‌شود تا کارگران و دیگر فعالان اقتصادی با خیال آسوده تری وظایف خود را انجام دهند و همین موضوع تاثیر مستقیم می‌دهد افزایش بهره وری در کشور دارد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.