شنبه, 21 تير 1399 :: Saturday, 11 July 2020
 
کد خبر: 79072

اولین جلسه علنی رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو برگزار شد

اولین جلسه علنی رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو برگزار شد
اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو به صورت علنی در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد.
پایگاه خبری ریشه

اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو به صورت علنی در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد.

قاضی کاشانکی در ابتدای جلسه بیان کرد: این پرونده جمعا حدود ۱۳۰۰ شاکی دارد.

در این هنگام قاضی از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.

باقری نماینده دادستان در ابتدای قرائت کیفرخواست مشخصات متهمین و اتهام آن‌ها را به شرح زیر اعلام کرد:

۱) متهم ردیف اول متولد ۱۳۶۰، مدیرعامل شرکت پارسیان عظیم خودرو، متهم است به مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به میزان ۴ هزار و ۵۹۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۸۱۶ ریال.

۲) متهم ردیف دوم متولد ۱۳۶۱ نایب رییس شرکت عظیم خودرو متهم است به مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به میزان ۴ هزار و ۵۹۳ میلیارد و ۴۳۳ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۸۱۶ ریال.

۳) متهم ردیف سوم متولد ۱۳۵۰، مدیر عامل شرکت صنایع تولیدی عظیم خودرو متهم است به مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به میزان ۱۱۲ میلیارد و ۲۱۰ میلیون و ۹۷۱ هزار ریال.

 ۴) شخص حقوقی شرکت پارسیان عظیم خودرو.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست بیان کرد: شرکت عظیم خودرو در حالی که نمایندگی فوتون چین را داشته و مجاز به فروش خودرو‌های دیگر نبوده است با وعده‌های صوری اقدام به پیش فروش خودرو کرده است. قرارداد‌های پیش فروش توسط متهم ردیف دوم انجام می‌شده است.

وی گفت: شرکت عظیم خودرو مجاز به پیش فروش ۱۵۰ دستگاه فوتون بوده است که این امر نشان دهنده واهی بودن وعده‌های این شرکت در خصوص پیش فروش سایر خودرو‌ها است. این شرکت مکررا اقدام به ارسال اطلاعات کلی و غیرشفاف به سازمان حمایت کرده است. همچنین در گزارش وزارت اطلاعات آمده ۴ هزار و ۱۱۴ خودرو توسط این شرکت پیش فروش شده در حالی که شرکت تنها مجاز به پیش فروش ۱۵۰ دستگاه فوتون بوده است و در گزارش صراحتا آمده احتمال فرار متهم ردیف اول و خانواده وی وجود دارد.

باقری افزود: متهم ردیف دوم در اظهاراتش گفته شرکت عظیم خودرو در سال ۹۶ صد میلیارد تومان زیان انباشته داشته است. در این باره متهم ردیف اول نیز اظهار کرده که از روش سرمایه پذیری استفاده می‌کردیم در حالی که مجوز سرمایه پذیری نداشتیم. متهم ردیف اول در بخش دیگری از اظهاراتش گفته تعهدات مربوط به خودرو‌های هیوندا، کیا و تویوتا انجام شده و این در حالی است که مجوزی برای پیش فروش این محصولات نداشته است.

وی افزود: وزارت اطلاعات در گزارش دیگری بیان کرده پس از دستگیری متهم ردیف اول، متهم ردیف سوم به همراه همسر متهم ردیف اول و پدر متهم ردیف اول اقدام به افتتاح حساب می‌نماید و مجددا عملیات پیش فروش خودرو صورت می‌گیرد.

نماینده دادستان با اشاره به نظریه کارشناسی گفت: در نظریه کارشناسی آمده که سود مشارکت مبلغی در حدود ۵۶۱ میلیارد و ۷۲۲ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۱۹۴ ریال است و پیش دریافت مسترده نشده نیز ۳۲ میلیارد و ۶۹۴ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۱۶ ریال می‌باشد و با جمع مبالغی که بابت پیش فروش از مشتریان اخذ شده است مبلغی در حدود ۵ هزار و ۱۵۵ میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۱۰ ریال محاسبه شده است و سه هزار و ۹۰۴ خودرو تحویل نشده است. نظر به مراتب فوق از دادگاه برای نامبردگان درخواست کیفر می‌شود.
قاضی از علیزاده طباطبایی خواست تا به عنوان وکیل تعدادی از شکات در جایگاه حاضر شود.

محمود علی زاده طباطبایی گفت: موکلین پرونده غالبا فریب تبلیغات گسترده را خوردند. انتظار داریم متهمین به اشد مجازات محکوم شوند و تکلیف پول‌ها مشخص گردد. لایحه تکمیلی در ۲۰ صفحه تقدیم دادگاه شده است.

علی رحیمی یکی دیگر از وکلای شکات گفت:به نظرم مانور‌های متهمین موجب فریب مردم شده است و هنگامیکه متهم ردیف اول در بازداشت بوده مبلغ ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان طی ۱۱۷ قرارداد توسط متهم ردیف سوم اخذ شده است.

قاضی کاشانکی با اعلام ختم جلسه رسیدگی تصریح کرد: جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 رئیس کل دادگستری استان تهران روز گذشته در جلسه شورای عالی قوه قضاییه از تعیین وقت برای برگزاری دادگاه پرونده عظیم خودرو به عنوان یکی از پرونده‎های پرشاکی در روز ۲۰ اسفند خبر داد که رئیس دستگاه قضا با تقدیر از تلاش‌های دادگستری استان تهران برای رسیدگی فوری و به نتیجه رساندن پرونده‎های پرشاکی با وجود شرایط خاص کشور، گفت: یکی از علل مراجعات مکرّر به دستگاه قضا و مسئولان قوه قضاییه، درخواست برای رسیدگی به پرونده‎های معوقه و پرشاکی است که اهتمام همکاران ما به این پرونده‎ها گره از کار بسیاری از مردم می‌گشاید.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.