دوشنبه, 16 تير 1399 :: Monday, 6 July 2020
 
کد خبر: 78800

افزایش بیش از ۴۰ درصدی بازدید قضات از ندامتگاه‌های هرمزگان

 افزایش بیش از ۴۰ درصدی بازدید قضات از ندامتگاه‌های هرمزگان
صالحی ضمن اعلام خبر افزایش بیش از ۴۰ درصدی بازدید قضات از ندامتگاه‌های استان هرمزگان گفت: کاهش جمعیت کیفری با جدیت دنبال می‌شود.
پایگاه خبری ریشه
رئیس کل دادگستری هرمزگان به همراه سایر اعضای شورای قضایی این استان در اداره کل زندان‌ها حضور یافتند و ضمن دیدار با مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، راهکار‌های کاهش جمعیت کیفری را بررسی کردند.

علی صالحی رئیس شورای قضایی استان هرمزگان در جریان این بازدید، ضمن اعلام خبر افزایش بیش از ۴۰ درصدی بازدید قضات از ندامتگاه‌های استان گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها یکی از سیاست‌های کلان قوه قضاییه است که در هرمزگان با جدیت دنبال می‌شود.

صالحی با بیان اینکه اولویت محاکم قضایی هرمزگان حبس زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است، خاطرنشان کرد: عدم اولویت بخشی به مجازات حبس، نقطه شروع کاهش جمعیت زندان‌ها خواهد بود.

وی در ادامه تأکید کرد: کنترل جمعیت کیفری به این معنی نیست که مجرمان خطرناک در جامعه رها شوند، بلکه قانون با این افراد به شدت برخورد می‌کند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین لزوم تقویت شورا‌های حل اختلاف در زندان‌ها را یادآور شد و تصریح کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای صلح و سازش بین زندانی و شاکی استفاده کرد و این مهم یکی از اهرم‌های تأثیر گذار در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها است.

مصطفی کیشانی مدیرکل زندان‌های هرمزگان هم در ادامه، از تبعات حبس بر روی خانواده زندانیان گفت و افزود: زندانی شدن سرپرست، موجب فروپاشی خیلی از خانواده‌ها می‌شود و معضلات اجتماعی فراوانی هم در جامعه دامن گیر آنان خواهد بود.

کیشانی از تعامل بسیار مناسب مسئولان قضایی با زندان‌های استان قدردانی کرد و گفت: برای حفظ و تحکیم بنیان خانواده ها، لازم است زندان به عنوان گزینه اول از دستور کار محاکم قضایی خارج شود و به سمت بهره گیری بیشتر از مجازات‌های جایگزین حبس حرکت کرد.

وی بیان داشت: در بازدید از زندان‌های استان هرمزگان، بیشترین درخواست‌های زندانیان، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی آنان است.

مدیرکل زندان‌های هرمزگان همچنین خواستار تسریع در بررسی پرونده زندانیان بلاتکلیف و کاهش اطاله دادرسی به عنوان گزینه‌های تأثیر گذار در کاهش جمعیت کیفری شد.

کیشانی در پایان از حضور مستمر قضات در زندان‌های استان قدردانی کرد و گفت: افزایش بازدید قضات از زندان‌های هرمزگان، ضمن کسب رتبه‌های برتر کشوری، منجر به کاهش محسوس جمعیت کیفری نیز شده است.

 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.