شنبه, 21 تير 1399 :: Saturday, 11 July 2020
 
کد خبر: 78755

پنج محور اقدامات دادگستری استان البرز در جهت اجرای مصوبات سفر استانی و دستورات رئیس قوه قضاییه

پنج محور اقدامات دادگستری استان البرز در جهت اجرای مصوبات سفر استانی و دستورات رئیس قوه قضاییه
دادگستری کل استان البرز در پی سفر استانی رئیس قوه قضاییه به این استان و در جهت اجرای مصوبات این سفر و دستورات صادر شده از سوی رئیس دستگاه قضایی اقداماتی را در پنج زمینه انجام داد.
پایگاه خبری ریشه

در پی سفر آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه به استان البرز در ۱۲ دی ماه سال جاری دادگستری کل استان البرز در جهت اجرای مصوبات این سفر و دستورات صادر شده از سوی رئیس دستگاه قضایی اقداماتی را در پنج زمینه انجام داد که به شرح زیر اعلام می‌شود.

تشکیل کارگروه بررسی و رفع مشکلات تولید

در خصوص بررسی مشکلات تولید و برنامه ریزی جهت رفع آن، در برنامه‌های عملیاتی تحول قضایی دادگستری کل استان البرز اقداماتی صورت گرفت که از جمله آن تشکیل " کارنامه قضایی فعالین اقتصادی استان البرز" است، علاوه بر آن به طور خاص برای اجرایی کردن منویات رئیس قوه قضاییه در این بخش اقداماتی همچون مکاتبه و استعلام از شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و بازرسی کل استان البرز صورت گرفت و علل و موانع عمده مخل تولید یا محدود کننده حوزه تولید استخراج شد.

 

این موارد اجمالا عبارتند از وجود مشکلات مالیاتی، تامین اجتماعی و برای واحد‌های تولیدی که اکثراً از رکود اقتصادی و بر اثر تحریم‌ها بوده، اعمال قوانین دست و پاگیر از سوی ارگان‌های مختلف مخصوصا بیمه و شهرداری‌ها برای واحد‌های صنعتی همانند بخش مسکونی، مشکلات موجود در تبصره ماده ۷۵ قانون نظام صنفی، عدم تقسیمات بلند مدت (بیش از ۵ سال) حق بیمه و اعطای تنفس در بازپرداخت بدهی تامین اجتماعی، لحاظ نکردن بخشودگی جرایم و عدم تخصیص و تجربه لازم حسابرسان تامین اجتماعی است.

همچنین با توجه به اینکه کارگروه رفع موانع تولید و تسهیل کسب و کار در استانداری تشکیل می‌شود لذا دستور کار این کارگروه و اقدامات انجام شده توسط آن استخراج و مورد بررسی قرار گرفت تا راهکار‌های قانونی برای چاره اندیشی در خصوص توقیف ابزار کار بررسی شود.

 

نهایتا بعد از استخراج خلأ‌های قانونی یا عملکردی که اثر سوء بر تولید دارد جلساتی با حضور استاندار، نمایندگان تشکل‌های فعالین اقتصادی، نمایندگان مردم استان البرز در مجلس شورای اسلامی و نماینده سازمان بازرسی کل کشور برنامه ریزی شد که با هماهنگی صورت گرفته با استاندار البرز اولین جلسه آن برگزار می‌شود.

تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فعالین اقتصادی

در کمتر از ۷۲ ساعت از دستور رئیس دستگاه قضایی، شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات فعالین اقتصادی تشکیل شد.

همچنین در اجرای دستور رئیس قوه قضاییه در شورای اداری استان البرز مبنی بر راه اندازی شورای حل اختلاف ویژه فعالین اقتصادی و به منظور تقسیم کار این شورا‌ها با همدیگر و سایر واحد‌های شورای حل اختلاف و فراهم کردن زمینه‌های صلح و سازی در اختلافات اقتصادی دستورالعمل زیر تهیه و به تصویب رسید.

بررسی وضعیت چاه‌های غیرمجاز

تعداد پرونده‌های "حفر چاه غیر مجاز" در سطح استان البرز استخراج شد که از مجموع ۱۴۲ پرونده مرتبط درسطح استان البرز ۱۱۳ فقره مختومه و صرفا ۲۹ فقره مفتوح است که تلاش دادگستری استان البرز بر تعیین تکلیف همه پرونده‌های مطروحه در کمترین زمان ممکن است.

از نهاد‌های نظارتی استان البرز و دستگاه‌های متولی، میزان چاه‌های غیر مجاز سطح استان البرز و اقدامات صورت گرفته در این خصوص استعلام و جهت بررسی به دادستانی ارجاع شد.

همچنین جلسه‌ای با حضور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای و سایر مدیران حوزه مذکور در دادگستری کل استان البرز تشکیل و مقرر شد تا شرکت مذکور، ظرف یک هفته گزارش کاملی از وضعیت چاه‌ها و مجوز‌ها در استان البرز ارائه کند که رسیدگی به این مشکل و همچنین بررسی تجاوز به حریم رودخانه‌ها یکی از برنامه‌های طرح تحول قضایی در سطح استان البرز است.

برخورد قاطع دادگستری استان البرز با تغییر کاربری اراضی کشاورزی

بررسی موضوع تغییر کاربری اراضی یکی از برنامه‌های اساسی طرح تحول قضایی دادگستری کل استان البرز است که همه پرونده‌های تغییر کاربری استان البرز استخراج و به صورت متمرکز بر روند رسیدگی و اجرای آن‌ها نظارت می‌شود.

از طرفی کارگروهی با حضور دادستان‌های شهرستان‌های استان البرز، مدیر کل منابع طبیعی، مدیر کل جهاد کشاورزی، مدیر کل مسکن و شهرسازی استان البرز برای پالایش دقیق تمامی اراضی استان البرز تشکیل شده که ظرف دو ماه در خصوص همه تغییر کاربری‌های غیر مجاز صورت گرفته در سطح استان البرز پرونده تشکیل و به صورت متمرکز در مجتمع ویژه رسیدگی خواهد شد.

در حوزه قضایی چهار باغ احکام قلع و قمع هشت هکتار از اراضی تغییر کاربری اجرا شد. در حوزه قضایی شهرستان اشتهارد نیز اقدامات فوری جهت اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها صورت گرفت تا از تغییر کاربری در شهرک پوریا ممانعت به عمل آید که با این وصف از تشکیل شهرک غیر مجاز جلوگیری خواهد شد.

پیگیری موضوع تامین گندم مورد نیاز یک شرکت ماکارونی

در پی دستور قوه قضاییه و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که موضوع تامین گندم یک شرکت تولید ماکارونی دارای دو بعد جداگانه است که یکی شامل عدم اختصاص گندم به میزان نیاز این شرکت است.

برای رفع این مشکل با پیگیری‌های انجام شده از طریق استاندار و هماهنگی‌های صورت گرفته با مدیر کل غله استان البرز قرار شد که علی رغم محدودیت ذخیره گندم در سیلو‌های استان البرز، گندم به میزان مورد نیاز به این شرکت تخصیص داده شود.

بعد دیگر این موضوع، وجود خاک و مواد زائد در گندم‌های اختصاص یافته به این شرکت است که در این خصوص اقدامات و پیگیری‌های لازم انجام شد.

نهایتا به منظور اینکه به صورت میدانی و از نزدیک میزان پیشرفت اقدامات انجام گرفته رصد شود در اجرای سیاست‌های قوه قضاییه و برنامه‌های اجرایی دادگستری کل استان البرز در حمایت از تولید و فعالان اقتصادی بازدیدی از شرکت مذکور توسط رئیس کل دادگستری استان البرز مرتبط انجام شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.