دوشنبه, 26 مهر 1400 :: Monday, 18 October 2021
 
کد خبر: 78011

در لیبی چه‌خبر است؟

در لیبی چه‌خبر است؟
حدودا 9 سال از سرنگون دولت فاسد معمر قذافی می‌گذرد و هنوز هم خلأ قدرت واحد متکی به رای مردم همچنان در لیبی خود نمایی می کند در حالی که گروه های مختلف سیاسی با تکیه بر قدرت نظامی برای افزایش مناطق تحت کنترل تلاش می کنند و توامان  کشورهای غربی و گروهک های تروریسی دست نشاندشان در این کشور آشوب به پا می‌کنند.اما لیبی برای کشورهای غربی چه اهمیتی دارد؟و اکنون در لیبی چه می‌گذرد؟
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سال ۲۰۱۱ گروه های سیاسی و البته مسلح که به انقلابیون معروف شده بودند با پشتیبانی هوایی ناتو خود را به پایتخت لیبی رساندند و حکومت معمر قذافی را در شهر طرابلس سرنگون کردند و از تغییر واقعی به نفع مردم سخن به میان آوردند.

اما پس از مدتی کوتاه این وعده ها با نبرد سیاسی و نظامی جریان های مختلف برای کسب قدرت به تاریخ پیوست و ماهیت این گروه های سیاسی برای افکار عمومی لیبی و جهان بیشتر روشن شد.

پس از سال ها اختلاف و دخالت برخی کشورهای غربی که نتیجه آن فقط هرج و مرج گسترده در لیبی بود در نهایت گروه های سیاسی لیبرال در جریان ائتلاف با گروه های دیگر توانستند مجلس را در دست گیرند.

نُه ماه پس از مرگ قذافی (هفتم ژوئیه 2012)، انتخابات «مجمع ملی سراسری» (المؤتمر الوطنی العام) یا همان «پارلمان»‌ برگزار و یک ماه بعد (هشتم آگوست) قدرت از شورای انتقالی به مجمع ملی (با 200 عضو) منتقل شد. این اولین انتقال قدرت مسالمت‌آمیز در تاریخ جدید لیبی تلقی می‌شود.

قرار بود، طبق بیانیه «قانون اساسی»، مجمع ملی به مدت یک سال و نیم کشور را اداره و در این مدت نخست‌وزیر را انتخاب و کار انتخاب اعضای کمیته تدوین قانون اساسی را تمام کند. نوزده ماه بعد، هفتم فوریه 2014 دوره قانونی «مجمع ملی» به پایان رسید بدون آنکه مأموریت‌های خود را عملی کند. لذا بیانیه قانون اساسی برای انتخاب یک مجلس جدید تغییر داده شد. مجلس جدید تحت عنوان «مجلس نمایندگان منتخب» در 25 ژوئیه 2014 تشکیل شد تا «مجمع ملی» قدرت را به آن بدهد.

مجلس نمایندگان که جایگزین مجمع ملی شد، از چهارم آگوست 2014 رسما کار خود را آغاز کرد. مقر مجلس طرابلس یا بنغازی است اما به دلیل ناامنی، مجلس جلسات خود را به شهر «طبرق» در شمال شرق لیبی منتقل کرد.

آغاز دودستگی

این، دومین انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در عصر جدید لیبی بود اما «اداره قانون اساسی» در «دادگاه عالی» در طرابلس، سه ماه بعد در ششم نوامبر 2014، مجلس نمایندگان (در طبرق) را به دلیل آنچه اشکالی قانونی اعلام کرد، ملغی دانست. مجلس طبرق و برخی دیگر از جریان‌های سیاسی، این حکم را نپذیرفتند و آن را رد کردند.

در پی این حکم، شماری از اعضای مجمع ملی سراسری که سه ماه پیش، دوره‌شان به پایان رسیده بود، مجمع دیگری به نام «مجمع ملی سراسری جدید» تشکیل دادند و خود را مکمل مجمع قبل و تنها مرجع قانونی قدرت اعلام کردند.این دو مرجع سیاسی یکی از در طبرق (شرق) و دیگری در طرابلس (غرب) به کار خود ادامه دادند بی‌آنکه بر کل لیبی کنترل داشته باشند.

دخالت های غربی_عربی دراوضاع داخلی لیبی

23 دی ماه 1398؛ اختلافات و درگیری های لیبی که با دخالت کشورهای غربی و عربستان سعودی تشدید می‌شد چندین بارهم با وساطت دیگر کشور های دوست به آتش بس و یا صلح ختم شد طوری که آخرین بار با رایزنی های پوتین و اردوغان از دو طرف دعوا خواسته شد تا در مسکو حضور یافته و توافق‌نامه آتش بس را امضا کنند.

در اوایل بهمن ماه 98 بود که نشریه «لوموند» پرده از تامین مالی مزدوران حاضر در ارتش ملی لیبی  از سوی عربستان برداشته است.بیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد حمایت مالی عربستان، امارات و مصر از ارتش ملی لیبی منتشر شده بود. در واقع ظهور مجدد «حفتر» در حیات سیاسی لیبی وابسته به کمک‌های اقتصادی و البته مهم‌تر از آن سیاسی عربستان بوده است.

«خلیفه حفتر»، ۱۰ ماه پیش اعلام کرد که قصد دارد پایتخت تحت کنترل «فایزالسراج»، رئیس دولت وفاق ملی تحت حمایت سازمان ملل را تصرف کند؛ این امر به خونبارتر شدن جنگ داخلی در لیبی منجر شد که از سال ۲۰۱۱ تاکنون شمار زیادی کشته و مجروح را به ثبت رسانده است.

وضعیت حضور داعش در لیبی

در خرداد 98  منابع آگاه اعلام کردند که عناصر گروه تروریستی داعش با سوء استفاده از جنگ میان نیروهای موسوم به "ارتش ملی" و دولت توافق ملی لیبی، به دنبال حکومت ادعایی خود در این کشور هستند .در تمام این مدت حضور داعش و جنایت های متعدد آن نیز اهرم فشاری بود که آشوب و هرج ومرج لیبی را  تشدید می‌کرد.انجام فعالیت های تروریستی جنایت های بی شمار به بی رحمانه‌ترین شکل ممکن و تلاش برای جذب نیرو از مردم لیبی از جمله اقدامات این گروهک تروریستی بوده است.

اما اخرین خبر ها از وضعیت لیبی حاکی از آن است که دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به حمله نیروهای وفادار به ژنرال «خلیفه حفتر» به طرابلس، گفتگوهای برای دستیابی به یک آتش بس را به حالت تعلیق درآورد.

به نقل از دیلی صباح، دولت وفاق ملی لیبی اواخر روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی حمله نیروهای وفادار به ژنرال «خلیفه حفتر» و ارتش ملی لیبی به شهر طرابلس گفتگوهای آتش بس را به حالت تعلیق در می‌آورد.

در همین ارتباط، «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در امور لیبی بدون ارائه جزئیات بیشتر اعلام کرد که شهر بندری طرابلس روز سه شنبه مورد حمله قرار گرفت.

دولت وفاق ملی لیبی مدعی است که شبه نظامیان وفادار به حفتر مسئول این حمله بوده اند. در این میان، فرودگاه میتیگا نیز به دفعات مورد حمله شبه نظامیان وابسته به ارتش ملی لیبی و تحت رهبری ژنرال حفتر قرار گرفته است.

از اوایل آوریل گذشته، نیروهای وفادار به ژنرال حفتر کارزاری برای تصرف طرابلس آغاز کرده اند. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده درگیریها میان دو طرف تاکنون بیش از یکهزار کشته و حدود ۵۵۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

در حالی که «غسان سلامه»، فرستاده سازمان ملل در امور لیبی، روز سه شنبه بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که شهر بندری طرابلس مورد حمله قرار گرفته و نقض بزرگ آتش بس رخ داده، دولت وفاق ملی اعلام کرد ارتش ملی لیبی به سرکردگی حفتر مسئول حمله اخیر بوده و فرودگاه «معتیقیه» را نیز تحت کنترل خود درآورده است.این در حالی است که مذاکرات آتش بس در اوایل روز گذشته در ژنو با حضور ۵ نماینده از هر طرف از سر گرفته شد.

 

لیبی یک کشور استثنایی در آفریقاست؛ منطقه ای که با دارا بودن موقعیت استراتژیک خویش، دارای منابع بسیار غنی انرژی می‌باشد.این کشور هم به لحاظ جمعیتی و ساختار سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی و انسانی از کشورهای نادر آفریقا و جهان به شمار می‌آید و همین مسئله دلیل دخالت های خارجی برای سوء استفاده از وضعیت حاکم می‌باشد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.