شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 77809

ادای احترام رییس قوه قضاییه به مقام شامخ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

ادای احترام رییس قوه قضاییه به مقام شامخ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز با حضور در گلزار شهدای کرمان، به مقام شامخ شهدا و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ادای احترام کرد.
پایگاه خبری ریشه

 

 

آیت الله رییسی، رییس قوه قضاییه، ظهر امروز در‌ جمع برخی از «خانواده‌های جان‌باختگان مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی در کرمان» در حسینیه بیت‌الزهرا(س) حاضر شد و با آن‌ها دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله رییسی گفت: مجاهد در جبهه چه می‌کند؟ او در مقابل دشمن است و دشمن را می‌بیند. کار اول او آن است که بجنگد تا پیروز شود؛ لذا کار او عقب نشینی نیست.

وی ادامه داد: هر کسی هر کجا که هست باید در سنگردفاع از دین و در سنگر محبت اهلبیت (ع) و در سنگر وظیفه شناسی باشد. انسان تا لحظه‌ای که جان دارد، باید در آن سنگر باشد و دشمن را ببیند و درمقابل دشمن بایستد و تا پایان، در سنگر وظیفه شناسی و انجام وظیفه باشد.

رییس دستگاه قضا افزود: امروز همه احساس کردند وظیفه شان تجلیل از این شهید و این مجاهد است. امروز خار در چشم دشمن آن است که آمریکایی‌ها ببینند که قضیه حاج قاسم قضیه یک فرد و سرباز نیست؛ بلکه قضیه ملت بزرگ ایران است.

رئیس قوه قضائیه گفت: کار‌های تبلیغاتی و ژورنالیستی که در دنیا انجام می‌دهند برای اینکه نگاه‌ها را به خودشان متوجه کنند، کار‌های زودگذری است. نگاهی که ماندگار است، نگاه کربلای امام حسین علیه‌السلام است که روز به روز این نگاه رونق می‌گیرد.

وی ادامه داد: هرکس حسینی زندگی کند، خداوند دل‌ها را متوجه او خواهد کرد. حرکت چنین فردی در جهت امری است که حسین بن علی (ع) آن را می‌خواست و این راه، راه خدا بود که شهید سلیمانی رفت.

وی ادامه داد: مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی، حقیقتا تجلیل از یک شهید در مسیر عاشورای ابی عبدالله (ع) بود، کسانی که در این مسیر برای تجلیل از حاج قاسم آمدند، هر گامی که برداشتند در مسیر خداست. طبق روایات هر گامی که به طرف جهاد فی سبیل الله و اینگونه امور برداشته شود، خداوند به صاحبش پاداش کربلائیان و پاداش کسانی را که در راه خداوند گام برداشتند، می‌دهد.

آیت الله رئیسی گفت: تردید نکنید حضور بزرگ و کوچک شما در این مسیر، حضور در مسیری بود که مورد پسند و رضایت خداست. خداوند قلب‌های آن‌ها را به این جهت متوجه کرد. دل بود که به گام‌های آن‌ها فرمان داد که با سختی، پای پیاده و تحمل مشقت به همراه جمعیت کثیری به مراسم بروند.

رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: تمام مردم کشور و حتی خارج از کشور هم احساس کردند که باید در مقابل ترامپ و دشمنان اسلام جلوه‌ای از اینکه همراه حاج قاسم هستیم را نشان دهند. حاج قاسم یک فرد نبود؛ بلکه یک ملت بود. گاهی این توسعه وجودی یک شخص به نحوی است که او در یک خانواده، محله، روستا، شهر، استان و منطقه نمی‌گنجد؛ او وسعت وجودی اش یک امت و ملت می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: آن روز نشان دادن این حقیقت به دشمن در این بود که هرکس می‌تواند و پای و توان دارد، به خیابان بیاید و جلوه‌ای عظیم و بی بدیل در مقابل آمریکایی‌ها و دشمنان نشان دهد که هم دوستان را امیدوار و هم دشمنان را ناامید کند؛ لذا نماد وظیفه شناسی آن روز این حضور بود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: اینکه انسان با اخلاص، اراده و تصمیم گام بردارد و خودش را در دریایی از انسان‌ها قرار دهد و بخواهد با یک هدف مقدس که آن تجلیل از دین و ارزش‌های دینی، جهاد، ایثار و شهادت است، نام خودش را در این طومار ثبت کند و دچار حادثه‌ای شود، پاداشش با خداست.

وی افزود: برای شما خانواده معزز این افتخاری است که کسان و عزیزان دل شما در جایی با تصمیم و اراده گام نهادند که جان دادن در سنگر دفاع از دین و ارزش‌های الهی و تجلیل از شعائر بود. آن‌ها تا آخرین لحظه که در این سنگر حضور داشتند، اهل وظیفه شناسی و اهل دلدادگی به خداوند متعال بودند. یقین بدانید بر اساس آنچه که در روایات و لسان ائمه معصومین(ع) داریم، ایشان انسان‌های برگزیده‌ای بودند که خداوند متعال با آن عزیز، حاج قاسم سلیمانی و همه آن‌ها را با اربابشان حضرت ابی عبدالله(ع) محشور خواهد کرد.

آیت الله رییسی در رابطه با دغدغه بازماندگان که عزیزانشان شهید محسوب شوند، گفت: حتما خواست شما را پیگیری خواهم کرد.

وی تصریح کرد: بعد از قضیه کرمان با رییس کل دادگستری تماس گرفته و تاکید کردم از طرف بنده به تک تک خانواده‌ها سلام برسانید و انچه که لازم است پیگیری کنید.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: قبل از اینکه در اینجا حضور یابم، خواست شما را پیگیری کردم و بعد از سفر نیز حتما پیگیری می کنم و از استاندار خواستم این موضوع را از طریق دولت دنبال کند.

آیت الله رییسی برای خانواده جانباختگان صبر و حلم از درگاه خداوند متعال مسئلت کرد.

 
 

رییس قوه قضاییه در جریان سفر به کرمان با خانواده سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

آیت الله رئیسی در این دیدار، با تاکید بر مجاهدت‌های بزرگ سپهبد سلیمانی در دفاع از کشور و آرمان‌های انقلاب اسلامی از درگاه خداوند برای آن شهید عالی مقام علو درجات و برای خانواده ایشان صبر و اجر مسئلت کرد.

نشست شورای قضایی استان کرمان برگزار شد
 

نشست شورای قضایی استان کرمان با حضور آیت الله رئیسی رییس قوه قضائیه برگزار شد.

1

 

آیت الله رئیسی صبح امروز ۲۷ بهمن ماه، برای شرکت در مراسم اربعین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به کرمان سفر کرد.

رییس قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دادگستری کرمان: اعلام فساد باید مورد تشویق قرار گیرد/ امر به معروف و نهی از منکر یکی از پشتوانه‌های مهم اجرای عدالت و قانون در کشور است
 

آیت الله رییسی رییس قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: جا دارد که یاد شهید سرافراز آقای حاج قاسم سلیمانی رضوان الله تعالی علیه را گرامی بداریم و به روح بلندش درود بفرستیم.

وی افزود: چهره‌ای که در وجود او اخلاص، اندیشه کردن و عمل کردن و در آشکار و پنهان مجاهدت کردن برای خدا نمونه بود. اخلاص او امروز در صدر ویژگی‌ها و شاخص‌های مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی است. عمل صالح او نمونه بود؛ آنهم عمل صالحی که مورد رضای حضرت حق باشد. در چهره او آثار بندگی بود چه در مجاهدت‌ها و چه در خلوت‌ها با حضرت حق. آثار بندگی در چهره او و سیره و سلوک او بود. امروز شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان الگویی در مجاهدت و اخلاص و مردم داری و ایستادگی در مقابل دشمن و موانع و سرخم نکردن و احساس ضعف نکردن روی همگان است.

رییس قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: موانع بسیاری پیش روی حاج قاسم بود؛ اما آن‌ها را مانع نمی‌دانست و معتقد بود که هیچ کدام به رسمیت شناخته نمی‌شود و باید همه را پیگیری کرد.

2

وی تصریح کرد: در برابر بعضی از موانعی که دشمن ایجاد می‌کرد و بعضی از مشکلاتی که ایشان در انجام ماموریت هایش داشت، نگاهش به چهره مصمم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا بود. از ایشان نیرو و درس ایستادگی می‌گرفت و در مکتب امام رحمت الله علیه و مکتب جانشین به حق ایشان رهبری معظم انقلاب، درس ایستادگی و مقاومت می‌گرفت و حقیقتا شاگرد لایقی در مکتب ولایت بود.

آیت الله رییسی اظهار کرد: آنچه که سفارشش به همه ما به عنوان بازماندگان است، آن است که در این مسیر نباید دچار سستی و درجا زدن و توقف کردن شد . باید با ایستادگی و مقاومت و پشتکار و نگاه به اهداف مهم انقلاب اسلامی برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد تلاش کرد و توصیه او در وصیت نامه اش به همه ما این است که برای تبعیت از ولی فقیه و اجرای عدالت و مبارزه با فساد باید سر از پا نشناخت و تلاش کرد.

رییس دستگاه قضا در ادامه عنوان کرد: امروز خدمت کردن به مردم عزیز در همه کشورمان بویژه در این استان که اخلاص این مردم و دلدادگی آن‌ها به خدا بر کسی پوشیده نیست، وظیفه همه مسئولان است. عزیزمان فرمودند بیش از شش هزار شهید و قریب به ۲۰ یا ۱۹ هزار جانباز سرافراز در این استان است. در این استان خانواده های محترم و دلداده به حق و متدین حضور دارند که جلوه اخیر این دلدادگی تشییع پیکر حاج قاسم بود.

مردم مورد ظلم قرار گرفته باید احساس کنند که حقشان به آنها پس داده می‌شود

رئیس قوه قضاییه گفت: حقیقتاً نوکری و کار برای مردم، بزرگترین سند افتخار برای ما و شماست. هر کاری بتوانیم باید بکنیم که از کار مردم گره باز کنیم و مشکلات‌شان را برطرف کنیم و مردم احساس اجرای عدالت کنند و احساس کنند گره کارشان باز شده است.

وی با تاکید بر اهمیت ملجأ بودن دادگستری، دادسرا و دادگاه ها گفت: مردم مورد ظلم قرار گرفته در هر گوشه و کنار باید احساس کنند حقشان گرفته و به آنها پس داده می شود.

وی با اشاره به گزارش رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: در این گزارش هم موفقیت ها و هم کاستی ها و مشکلات بود، حتما نیروی انسانی، قاضی و کارمند، نیاز به تقویت دارد و باید منابع انسانی نسبت به تقویت نیروی قضایی و اداری تلاش کند؛ ولی فعلا نیروی انسانی موجود در دادگستری و سازمان های قوه قضائیه همین میزان است.

وی با تاکید بر اینکه تلاش مضاعف دوستان جای تقدیر و تشکر صمیمانه دارد، خاطرنشان کرد: کاهش اطاله پرونده‌ها که در گزارش رئیس کل به آن اشاره شده بود، جای تقدیر دارد. از صبوری خانواده های شما که باعث شد در روزهای تعطیل و عصرها نیز پای کار باشید تا کار مردم انجام شود، قدردانی میکنم و مراتب سپاس بنده را به آنها ابلاغ کنید. اگر همکاری و همیاری آنها نبود، شما توفیق پیدا نمی کردید کار مضاعفی را در دادگستری انجام دهید. یقین بدانید کار شما دیده می شود و ما گزارشات دادگستری ها را داریم و بنده پیگیر این مسائل هستم.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: لیکن با همه زحمات و اقدامات، باید تلاش کرد که کاستی های در نیروی انسانی، بودجه و اعتبارات و نبودن امکانات و تجهیزات کامل را با کار مضاعف جبران کرد.

وی تصریح کرد: ما کمبودها را در جلسه دیگری بررسی می کنیم و به میزانی که از دستمان بیاید، حتما کاری میکنیم مشکلات مقداری کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: روز گذشته چند گزارش مفصل را در رابطه با استان کرمان و مسائل کاری مختلف مطالعه کردم و بیشتر از مشکلات اطلاع پیدا کردم.

بسیاری از پرونده ها با صلح و سازش قابل حل است

وی گفت: اصل این است که هر پرونده ای که بشود، باید با صلح و سازش حل کرد؛ این یک اصل قرآنی، روایی، در نظام قضایی اسلام است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: موضوع در مورد پرونده هایی است که با شکایت شاکی خصوصی آغاز و با رضایت شاکی مختومه می شود و در مورد پرونده های کیفری و برخی دیگر از پرونده‌ها بحث دیگری مطرح است؛ اما پرونده های اختلافات خانوادگی، اختلافات مالی، توهین، تهدید و بسیاری از مسائل و دعاوی که در قانون اشاره شده، غالبا با صلح و سازش قابل حل است.

وضعیت کارکنان شورای حل اختلاف با لایحه تهیه شده روشن خواهد شد

رئیس قوه قضائیه گفت: وضعیت کارکنان شورای حل اختلاف و صلاحیت های قانونی این شورا با لایحه ای که تهیه شده و در حال حاضر در نوبت کاری دولت و مجلس است، انشاءالله روشن خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امنیت در استان کرمان بسیار اهمیت دارد، اظهار کرد: ما به هیچ عنوان نمی توانیم اجازه دهیم امنیت مردم در این استان به خطر بیفتد و تحت هیچ شرایطی، مسئولان، نیروهای انتظامی و برادران عزیز در سپاه، بسیج، نیروهای مسلح و همچنین خود مردم اجازه این کار را نخواهند داد.

به قاچاقچیان مواد مخدر نباید اجازه عرض اندام داد

وی گفت: به قاچاقچیان مواد مخدر، مرتکبان جرائم خشن و سازمان یافته به هیچ عنوان نباید اجازه عرض اندام داد. بنای ما برخورد با کسانی است که امنیت را مخدوش میکنند. با افراد متجاسر نسبت به قانون و کسانی که برای منافع شخصیشان امنیت منطقه را به خطر می اندازند، برخورد عبرت آموز می شود.

وی ادامه داد: باید در شورای تامین استان سازوکاری برای ساماندهی اتباع خارجی و راهبردی برای ساماندهی اندیشیده شود. تعیین راهبردی برای ساماندهی اتباع خارجی به امنیت منطقه کمک خواهد کرد.

رییس قوه قضاییه گفت: به برکت خون مطهر شهدای عظیم الشان در منطقه، تلاش مجاهدان و احکام نورانی صادره از سوی قضات، شرایط ما در منطقه شرق کشور کاملا با اوایل متفاوت است و شرایط کاملا امنی داریم؛ اما در مورد مسائل و پرونده هایی که ما در این رابطه شاهد هستیم و بعضی از افرادی که می خواهند ناامنی ایجاد کنند، باید تدابیری اندیشیده شود. تمهیدات مقدماتی آن باید در شورای تامین و نهایتا شورای امنیت کشور در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به رسیدگی سریع و با دقت به پرونده ها، به کیفر بموقع ناامن کنندگان فضای زندگی مردم، برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و افراد شرور تاکید مضاعف نمود.

رییس قوه قضاییه در ادامه در ارتباط با مساله زمین خواری گفت: استان کرمان یکی از قطب های کشاورزی و معدنی کشور است و ما نیروی متراکم انسانی و جوانان عزیزی داریم که می توانند بسیار در کارآمدی نظام اقتصادی کشور موثر باشند. اینها ذخایر ارزشمند و بهترین سرمایه هستند.

دقت قضات در صدور قرارهای تامین مورد تاکید است

وی با اشاره به موضوع مناطق محروم در بعضی از نقاط استان گفت: انشاءالله موضوع در جلسه ای مورد بررسی قرار می گیرد و پیشنهادات مطرح خواهد شد و بخش هایی که عنوان محروم پیدا میکند، از مزایای لازم برخوردار خواهند شد.

رییس قوه قضاییه گفت: دقت قضات در صدور قرارهای تامین در مورد کسانی که طبق قانون می توانند کارشان به زندان کشیده نشود، مورد تاکید ماست و قضات تلاش کنند اگر راهی نبود، اقدام به صدور مجازات حبس کنند. سارق مسلح سابقه دار حرفه‌ای و قاچاقچی مواد مخدر و ناامن کننده جامعه جایگاهشان زندان است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد را به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی نمی دانیم، گفت: این موضوع زیبنده کشوری که سردار سرافراز آن حاج قاسم سلیمانی است، نیست؛ فردی که اخلاص و صفا و دلدادگی به خدا داشت و پیامش به ما این است که ما جامعه ای سالم، صالح، در پرتو ولایت و جامعه ای برخوردار از اخلاق و معنویت می خواهیم.

وی یادآور شد: چنین جامعه ای را باید همه، رقم بزنیم و تلاش کنیم هرچه خلاف آن است را بزداییم. فقر زیبنده جامعه ما نیست. چهره زیبای جامعه ما نباید با فقر مورد آسیب قرار گیرد و باید تلاش کرد این فقر از خانواده های فقیر با تصمیمات دقیق اقتصادی، مالی و پولی رخت بر بندد.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه فقر پدیده ای است که محصول نابرابری های اجتماعی است، گفت: می توان با ایجاد عدالت در تقسیم ظرفیت ها بسیاری از این موارد را مرتفع کرد و بسیاری از ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی از همین قبیل است که باید این ها را درجلسات تصمیم سازی و تصمیم گیری دنبال کرد که این شرایط مردم را رنج ندهد؛ زیرا این موارد برای جامعه ما رنج آور است.

3

مدیریت فضای مجازی می‌تواند منجر به کاهش آسیب های اجتماعی شود

آیت الله رییسی با اشاره به موضوع فضای مجازی تاکید کرد: بارها گفته شده که فضای مجازی فضایی است که ظرفیت خوبی برای سرعت و پیشرفت درکارها باشد تا کارها در جهت ارتباطات خوب پیش رود؛ اما این فضا در تمام دنیا اینگونه است که هم از مواهب آن برخوردار هستند و هم سعی می کنند آفت ها و آسیب های آن ، کشور را فرا نگیرد؛ باید این فضا را مدیریت کرد و مدیریت آن از جمله ضرورتهایی است که می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش آفرین و موثر باشد.

وی درباره اینکه اعلام فساد باید مورد تشویق قرار گیرد، تصریح کرد: این موضوع را ما بارها اعلام کردیم. جامعه ما جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر است. در فضای اداری و سازمانی استان و کشور اگر با نگاه خیرخواهی متوجه شدید که در سازمانی کاستی وجود دارد، با این نگاه آن را پیگیری کنید.

رییس قوه قضاییه گفت: امروز نظارت همگانی، امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به عنوان یکی از پشتوانه های مهم اجرای عدالت و قانون در کشور است و این را باید به عنوان یک نعمت و موهبت تلقی کرد. مردم ناظران ما هستند و اگر مواردی از کاستی وجود دارد آن را تذکر می دهند که این به عنوان یکی از موهبت های الهی است و بسیار متفاوت از آن است که بگوییم چرا فلانی به ما تذکر داد یا چرا فلانی کاستی را گوشزد کرد.

برخورد با متخلفان درون یک سازمان نشان دهنده تضعیف آن دستگاه نیست

آیت الله رییسی با اشاره به موارد تخلفات، گفت: سوال این است که برخورد با افرادی که در یک سازمان مرتکب تخلف شدند را باید تقویت دستگاه دانست یا تضعیف دستگاه؟ ما باور داریم که اگر جرمی ثابت و مجرم کیفر شد، اعلام اینکه در یک مجموعه هزار نفری دو نفر دچار تخلف شدند، تضعیف دستگاه نیست و معلوم می شود که این دستگاه هم خودش را می بیند و هم بیرون را و مراقب است که خود دچار آسیب نشود.

وی ادامه داد: حتما نیاز نیست اعلام تخلفات با ذکر مشخصات باشد. بر اساس قانون باید حکم برخی موارد مانند فساد اقتصادی علنی شود؛ اما مواردی هم هست که قانون اعلام آنها را با جزییات، حکم نمی کند.

کار دستگاه های بازرسی همیشه نظارت است؛ چه تخلف باشد و چه تخلف نباشد

آیت الله رییسی درباره نقش بازرسی  تاکید کرد: نقش بازرسی نسبت به پیشگیری از وقوع جرم در دستگاه های اداری و تعامل با مدیران وهمکاران اداری بسیار مهم است. کار دستگاه های بازرسی همیشه نظارت است؛ چه تخلف باشد و چه تخلف نباشد؛ یعنی منتظر تخلف نباید بود و همواره باید به مجموعه ها نظارت کند.

رییس دستگاه قضا افزود: دستگاه بازرسی باید با مدیران مربوطه تعامل داشته باشد و کارش مچ گیری نیست؛ بلکه تنبه دادن نسبت به تخلفات، کاستی ها و خلاف قانون‌هاست تا اتفاق نیفتد؛ البته اگر جایی هم با تخلفی مواجه شد، باید بایستد و شجاعانه آن را پیگیری کند تا تخلف وجود نداشته باشد.

وی گفت: کار قضایی در دستگاه بازرسی مقدمه کار قضایی در دادگستری است؛ لذا فردی که آنجا کار قضایی و بازرسی می کند، مقدمه کار را فراهم می کند تا موضوع در دادگستری دنبال شود؛ یعنی بازرسی نمی تواند جدای از کار قضایی باشد؛ زیرا بازرسی درمجموعه قوه قضاییه تعریف شده است؛ یعنی بخش نظارت به عهده اوست و در موارد بسیار سریع، پیگیری های لازم را برای آنکه ادله جرم از بین نرود، انجام می دهد و سپس پرونده را به دادگستری تحویل داده تا دادسرا پیگیری های لازم را انجام دهد.

مهریه دینی به عهده زوج است که حتما باید پرداخت شود

آیت الله رییسی با اشاره به موضوع مهریه زنان، تصریح کرد: کسانی که نه تنها بدهی مهریه ، بلکه هر بدهی دیگری دارند باید آن را پرداخت کنند و همواره ذمه آنها مشمول است و به هیچ عنوان ذمه آنها تا وقتی که بدهکاری خود را پرداخت نکنند، بری نمی‌شود. مهریه هم دینی به عهده زوج است که حتما باید آنچه که در عقدنامه است، پرداخت شود.

نگه داشتن فرد معسر در زندان برای زوجه پول نمی‌شود

رییس قوه قضاییه یادآور شد: سخن ما در مورد کسی است که بررسی ها نشان داده که ندارد؛ یعنی معسر است؛ اگر کسی اعسار دارد، نگه داشتن وی در زندان، برای زوجه پول نمی شود؛ بلکه باید به او مهلت داد تا بتواند کسب و کاسبی راه بیاندازد و به میزانی که برای وی تقسیط میکنند ولو در یک تقسیط طولانی مدت بدهی خود را بپردازد.

4

وی ادامه داد: در زندان بودن مشکلی را حل نمی کند و به هیچ عنوان نظر ما آن نیست که مهریه قابل پرداخت نیست؛ بلکه ما معتقدیم مهریه دینی بر عهده زوج است که باید پرداخت شود؛ لیکن باید به زوج مهلت داد تا اگر پول و مالی ندارد، قاضی آن بررسی کند. آنچه که ما تاکید کردیم ، همین است و موازین شرعی و قانونی نیز این را بیان می کند و غیر از آن اگر عمل شود، خلاف ضوابط است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه امروز امید به دستگاه قضایی ، اجرای عدالت ، احقاق حق و ابطال باطل در جامعه افزایش یافته است، گفت: خون مطهر شهید سلیمانی در ایجاد این امید نقش بسیار کلیدی داشته است. امروز در جامعه ما روحیه مقاومت و ایستادگی و مبارزه با فساد، روحیه سهم داشتن در ارتقای کشور در حوزه های مختلف جامعه افزایش یافته است.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: امیدی که بسیاری از مجاهدان در عرصه های مختلف ایجاد کردند، باید افزون شود. این بدان معنا نیست که اگر شخصی به دادگستری آمد باید هر آنچه می خواهد  به وی داده شود؛ بلکه باید قانونی حرکت کرد و اگر حقی دارد نباید حق وی ضایع گردد.

به ارباب رجوع نمی‌توان گفت ما نیروی انسانی و تجهیزات کافی نداریم

وی ادامه داد: اگر حقی را می توان امروز داد، نباید آن را به فردا موکول کنیم؛ اگر بعد از گذشت زمان حقی داده شود، طرف احساس می کند که در موقع خود این حق داده نشده و مجموعه وظیفه خود را به درستی انجام نداده است. به ارباب رجوع نمی‌توان گفت ما نیروی انسانی و تجهیزات کافی نداریم. زمانی که افراد مراجعه می کنند امیدشان این است که کارشان درست و به موقع و عادلانه انجام شود.

آیت الله رییسی تاکید کرد: از همکارانمان انتظار داریم با مردم مهربان رفتار کنند؛ زیرا مهربانی اصلی در دادگستری است و باید تلاش شود با مردم رفتار مهربانانه کرد.

 رییس قوه قضاییه اضافه کرد: تلاش کنید با مردم رفتارتان کاملا مهربانانه باشد و نکته دوم این است که از موضع قانون، مقتدر حرکت کنید؛ به نحوی که مجرمان احساس خطر کنند و مفسدان احساس امنیت نکنند و از آن طرف نیز مظلومان احساس امنیت و آرامش داشته و حس کنند که دادگستری پناهگاهی برای آنهاست.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر اینکه باید قلم شما مفسدان و مجرمان را بلرزاند و از قلم شما مظلومان احساس آرامش کنند، تصریح کرد: آن کسی که با زبان محلی به مجموعه شما می‌آید و خیلی سواد و زبان حقوقی ندارد، انتظارش از قلم شما، قلم امیرالمومنین (ع) است.

وی اضافه کرد: ما جلوه‌های پیروزی‌های سردار شهید سلیمانی را می‌بینیم و لیست می‌کنیم که کجا‌ها در سوریه و عراق و... پیروز شده است. بخشهایی از کار‌های آن شهید را آقای سید حسن نصرالله چند شب پیش بیان کرد. ایشان گفت: یک شب سردار سلیمانی در مساله عراق با عجله پیش من آمد. گفتم شب هنگام چه کار دارید؟ گفت: من همین الان، ۶۰ فرمانده می‌خواهم. گفتم الان ساعت ۱۲ شب است؛ اما ایشان اصرار کرد و دو نفری تا صبح زنگ زدیم و ۶۰ فرمانده مهیا کردیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: این را آقای سید حسن بعد از شهادت سردار سلیمانی می‌گوید تا بعضی فکر نکنند که او در تامین اعتبار، راحت پول میگرفته؛ راحت نیروی انسانی در اختیارش بوده؟ راحت آموزش میداده و در کشور‌هایی که ایشان در آنجا کار کرده است، راه برایش هموار بوده است؛ اصلا اینطور نبوده. آنچه را که شما از بیرون می‌بینید، نشان پیروزی، تفوق، برتری، اقتدار و عظمت است و اعلام اینکه داعش تا چند روز دیگر کارش تمام است؛ اما این‌ها را نمی‌دانید که او سرداری بوده که چقدر سعی کرده است.

هر گره ای که در شورای حل اختلاف باز شود آثار و برکات زیادی به همراه خواهد داشت

رییس دستگاه قضا عنوان کرد: آقا فرمان می‌داده است و او تمام تلاشش این بوده است که با تمام وجود فرمان رهبری معظم انقلاب اجرایی شود و این برای ما و شما و من طلبه و هرکس در هر جایی، یک الگوست.

وی افزود: خانم‌های گرامی شما می‌دانید در شورای حل اختلاف هر گرهی که باز می‌کنید، چه آثار و برکاتی در زندگی فردی و اجتماعی ما دارد. جلوگیری از یک طلاق چه آثاری در جامعه دارد؟ این‌ها همه آثار و برکاتی است که در زندگی‌ها دیده میشود.

رییس قوه قضاییه اضافه کرد: آقای حاج قاسم سلیمانی در خانواده شهدا پدری مهربان بود؛ نه سردار سپاه. من در بعضی از موارد که اطلاع دارم، ایشان در جمع خانواده‌های شهدا می‌نشست و دختر شهید و پسر شهید با ایشان درد و دل می‌کرد و گاهی ایشان مسائلشان را مانند یک پدر مهربان حل میکرد. بعضی از فرزندان شهدا پدر دومشان را ازدست دادند.  او خودش را موظف می‌دانست و به اکثر خانواده‌های شهدای کرمانی سر می زد و من در مشهد شاهد بودم که مدافعین حرم و برخی از فاطمیون مرجعشان در برخی مسائل حاج قاسم بود. آستان قدس که بودم ایشان به بنده می‌گفت برای خانواده‌های شهدای مدافع حرم بخصوص فاطمیون که خیلی مظلوم هستند، باید کاری کرد.

وی گفت: او خودش را مامور می‌دانست و در فرودگاه که بودیم، در همان نیم ساعت برای ده نفر از این خانواده‌ها کار انجام داد. یک وقت می‌گوییم می‌خواهیم اداری حرکت کنیم و در این اداری حرکت کردن بحثی است؛ ولی این بحث اداری نیست؛ بحث بلکه شب و روز نشناختن و مجاهد بودن است. ما باید در میدان مبارزه با مفسدان و قاچاقچیان و ناامن کنندگان اجتماع و میدان مبارزه با نا امید کنندگان مردم تلاش کنیم.

آیت الله رییسی عنوان کرد: هر کدام در هر جایی که هستید، تلاش کنید. کاستی‌هایی هست و من نمی‌گویم نیست. بنده جزو خانواده دستگاه قضایی هستم و همکاران من کار را با دلسوزی دنبال می‌کنند و برخی از مشکلات اقتصادی نیز هست وگرنه بعضی از مشکلاتِ شما را میدانیم؛ اما موانع اقتصادی کشور را نیز مطلع هستید. ما تلاش می‌کنیم و شما نیز مجاهدانه تلاش کنید و ضمن تقدیر از زحمات شما باز هم عرض می‌کنم به یک تلاش مجاهدانه نیازمندیم.

وی خاطرنشان کرد: کاهش آماری که رییس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد، از جمع شما می‌آید. پرونده‌ها و مسائل کرمان را نه تنها به روز برسانید، بلکه کاری کنید که اینجا جایگاهی به عنوان ملجاء و پناهگاه مظلومان باشد که متخلف، قاچاقچی و مفسد جرات نکند دست به فساد و قاچاق مواد مخدر بزند و این کار از عهده شما برمی‌آید و این مجموعه کارآمد می‌تواند انشاءالله در این راه حرکت کند و انتظاری که ما در دوره تحول داریم، یک نگاه، یک حضور و پیگیری و در واقع اقدامات متفاوت است. الان هم نگاهمان به کرمان بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی نگاهی متفاوت شده است.

ادای احترام رییس قوه قضاییه به مقام شامخ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۰۹:۵۶

آیت الله سید ابراهیم رییسی که همزمان با فرا رسیدن اربعین شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی به استان کرمان سفر کرده است، صبح امروز با حضور در گلزار شهدای کرمان، به مقام شامخ این شهید بزرگوار ادای احترام کرد.

 

آیت الله رئیسی ضمن قرائت فاتحه و نثارگل، با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کرد.

 
 
رییس قوه قضاییه در بدو ورود به کرمان: تشکیل پرونده‌ای در راستای پیگیری شهادت حاج قاسم سلیمانی در دادسرای تهران
دیدار

 

رئیس قوه قضاییه در بدو ورود به استان کرمان در جمع خبرنگاران، ضمن عرض تسلیت به مردم شهید پرور استان کرمان گفت: توفیقی است که مصادف با چهلمین روز شهادت سردار سرافراز اسلام شهید سلیمانی برای عرض تسلیت و تعزیت به مردم عزیز کرمان و عرض تبریک به این خطه که فرزندی پرورش داد که افتخاری نه فقط برای مردم ایران بلکه برای جهان اسلام است، در کرمان حضور یابیم.

وی ادامه داد: به برکت شرکت در مراسم اربعین شهید سرافراز آقا شهید سلیمانی، دیدار و نشستی با همکاران قضایی خود و سازمان های وابسته به قوه قضاییه خواهیم داشت و با مسایل و مشکلات همکاران در استان کرمان بیشتر آشنا خواهیم شد تا در راستای سفرهای استانی با جمع همکاران ستادی قوه قضاییه بتوانیم نسبت به رفع مشکلات استان کرمان به برکت این حضور که به مناسبت شهادت شهید سلیمانی است اقداماتی داشته باشیم.

 

آیت الله رییسی تاکید کرد: همچنین نشستی با مسئولان عالی قضایی و مدیران عالی استان کرمان خواهیم داشت تا از نزدیک بتوانیم مسائل مربوط به این استان را پیگیری کنیم؛ بخشی از تصمیمات را در استان خواهیم داشت و بخشی را هم در مرکز دنبال خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شهادت شهید سلیمانی، افزود: امروز بیش از هر زمان، نفرت عمومی نسبت به آمریکا و آمریکایی ها در دنیا برانگیخته شده و توجه جهان نسبت به سلحشوری و شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی که نماد مبارزه با تروریسم در دنیا بود اتفاق افتاده است.

دیدار

وی درباره پیگیری پرونده شهادت شهید سلیمانی، گفت: مسئولان قضایی در جمهوری اسلامی و عزیزانی که در عراق با آنها تماس داشتیم، در حال پیگیری پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی هستند؛ پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل و قضاتی مامور شدند که کار را با همکاری معاونت بین الملل قوه قضاییه و وزارت امور خارجه در کشور دنبال کنند و این کار با همکاری مسئولان عالی قضایی در عراق دنبال خواهد شد.

آیت الله رییسی گفت: ما کار را مجدانه دنبال می‌کنیم و یقین داریم که پاکی و طهارت خون شهید سلیمانی، تردید نداریم به برکت خون بزرگی که به خون مطهر ابی عبدالله الحسین (ع) متصل شده، انتقام خون ایشان گرفته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.