يكشنبه, 17 فروردين 1399 :: Sunday, 5 April 2020
 
کد خبر: 77525

مشکلات تمام نشدنی حق التدریسی ها

مشکلات تمام نشدنی حق التدریسی ها
همیشه در صدر اخبار فرهنگیان صحبت از مشکلات عدیده معلمان حق التدریسی می‌باشد که توانایی علمی و عملی تدریس ایشان به اندازه یک معلم رسمی و پیمانی آموزش و پرورش هست اما حقوقشان یک سوم سایرین می‌باشد به علاوه این حقوق اندک این طیف از معلمان زحمت کش ازهرگونه امتیازات و امکانات و تسهیلاتی محروم بوده اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

جوانانی فعال و پویا که برای خدمت به جامعه و تحقق یکی از مهم ترین آرمان های انقلاب یعنی از بین بردن بیسوادی،صادقانه و متعهدانه به نسل نو خدمت می کنند؛معلمانحق التدریسی هستند که از بی مهری مسئولین و شرایط کاری خود گله مندند. بیشتر این معلمان  دارای مدارک علمی معتبر از دانشگاه های ایران اسلامی هستند و بعضاً فوق لیسانس و دکترا؛ که پس از گذراندن دو آزمون جامع کتبی و عملی  و اخذ صلاحیت از گزینش و گذراندن دوره های تخصصی مربوط به رشته ی تدریس شان به آموزش و پرورش راه یافته بودند .

معلمان حق التدریسی مهر هرسال به مدیریت های آموزش رفته و در صورت وجود کلاسی برای تدریس، ابلاغ رایانه ای دریافت می‌کنند این معلمان با از خود گذشتگی تمام خدمت دردورافتاده ترین روستاها که جاده های صعب العبور داشته و حتی یک وسیله ی ایاب و ذهاب محلّی نداشته و بعضاً روستاهایی که حتی آب لوله کشی و نیز برق نداشته اند می‌پذیرند.

بعضی از معضلات و بی مهری هایی که تلاشگران حق التدریس معتقدند در ایام فعالیت شان  با آن ها  رو به رو هستند شامل موارد زیر است:

-عدم امنیت شغلی

-عدم دریافت ۷ ماه  معوقه حق التدریسی از اول مهرماه

-تدریس (۲۴) ساعت در هفته در مقطع ابتدایی و درج (۲۲) ساعت در ابلاغ – برای اینکه پاره وقت محسوب شوند و شامل حقوق و مزایای استخدام نشوند و ندادن ساعات کار کافی (۲۴ ساعت) به معلمان حق التدریس

-تدریس در بدترین شرایط آب و هوایی و دورافتاده ترین نقاط روستایی

-برتری داشتن معلمان رسمی و پیمانی نسبت به آنها حتی در شرایطی که مدرک و سابقه کاری مفید حق التدریس ها بیشتر از آن ها باشد.

-نبود هیچ گونه پوشش بیمه ای

-نبود هیچ گونه بورسیه ی تحصیلی یا سهمیه ی کنکور

-انتخاب نشدن به عنوان” معلم نمونه ” حتی در صورت داشتن شرایط و شایستگی ها

-عدم پرداخت حقوق در ایامی که به هر دلیل تعطیل بوده ( تعطیلات رسمی ، فصلی )

-عدم پرداخت حق بدی آب و هوا ، عائله مندی ، پوشاک و….

-پرداخت حقوق یک سوم معلمان رسمی

و از همه مهم تر عدم تأمین امنیت شغلی به طوری که بعضاً معلمین حق التدریسی را به دلیل واهی نبود کلاسی برای تدریس از سنگر تعلیم و تربیت خارج کرده اند در حالی که چند رروز بعد از این تصمیم متوجه شده اند که فضای خالی بسیاری در آن اداره وجود داشته و ناچاراً سرباز معلم  یا نیروهای پیمانی یا شرکتی را جایگزین آنان کرده اند.

screenshot_2020-02-09_2241121_jpg_jpeg_image_600_x_400_pixels.png

۲۴ اسفند ۹۷ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد:«آیین نامه استخدام حق التدریسی‌ها با همکار‌ی آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی تهیه می‌شود و اکنون در مرحله هماهنگی با سازمان اداری و استخدامی هستیم و باید به همکاران بگوییم که آیین نامه به زودی تا هفته‌های آینده ابلاغ می‌شود و همکاران نگران نباشند. وی ادامه داد: در آیین نامه تهیه شده نیرو‌ها چند نوع هستند برخی باید دانشگاه فرهنگیان بروند و برخی باید دوره‌های آموزشی ببینند، اما به طور کلی از بلاتکلیفی فاصله می‌گیرند.

mdrs-mntq-mhrwm.jpg

بطحایی تصریح کرد: مجلس قانون استخدام حق التدریس‌ها و آموزشیاران نهضتی را تصویب کرده است و تدوین آیین نامه بین آموزش و پرورش و سازمان امور اداری و استخدامی با نظارت ۲ نماینده مجلس خواهد بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (یکشنبه 29 دی) مجلس شورای اسلامی تقاضای گروهی از نمایندگان به منظور تغییر دستور جلسه علنی به بررسی طرح استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

در این طرح استفساریه آمده است: مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳/ ۶/ ۱۳۹۵ که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه‌ی مدارس ، و مشارکت‌های مردمی و ساز و کار مدیر مدرسه و انجمن اولیا و مربیان و کارفرما و موسس یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند، از جمله نیروهای خرید خدمات ، آموزشی حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ ۲۶/ ۷/ ۱۳۹۱ و همچنین آموزش یاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی فوق‌الذکر در ماده الحاقی مصوب ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷ می‌شوند؟ پاسخ نیز بلی است.

در پاسخ به این استفساریه در این طرح آمده است که مشمولین تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ ۲۶/ ۷/ ۱۳۹۱ و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سواد آموزی در قانون فوق الذکر با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت‌های مردمی ساز و کار مدیر مدرسه ، و انجمن اولیا و مربیان، کارفرما ، موسس ، یا شرکت‌های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند، شامل استخدام ماده الحاقی مصوبه ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷ می‌شود.

با تمام این ها دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش معتقد است :« اگر برخی افراد به هر دلیلی مدت زمان کوتاهی به عنوان معلم با آموز‌ش‌وپرورش همکاری داشتند دلیلی نمی‌شود حتماً آنها را استخدام کنیم، در صورت استخدام این افراد باید 30 سال با ما همکاری کنند بنابراین ضروری است است شرایط مورد نیاز را دارا باشند به علاوه اینکه معلمی و تدریس یک کار تخصصی است و معلمان باید شایستگی و توانمندی ویژه تدریس را داشته باشند.».

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.