سه شنبه, 12 فروردين 1399 :: Tuesday, 31 March 2020
 
کد خبر: 77479

لایروبی و ساماندهی ۸۲ کیلومتر از حوضه رودخانه گرگانرود با پیگیری دستگاه قضا

لایروبی و ساماندهی ۸۲ کیلومتر از حوضه رودخانه گرگانرود با پیگیری دستگاه قضا
پیگیری‌های دستگاه قضایی، پس از وقوع سیل گلستان در زمینه پیشگیری از وقوع حوادث مشابه و جبران خسارت‌های وارد شده و همچنین پیگیری قصور‌ها و تقصیر‌ها منجر به لایروبی و ساماندهی ۸۲ کیلومتر از حوضه رودخانه گرگانرود و تشکیل پرونده قضایی در خصوص ۱۱ نفر از مدیران شد.
پایگاه خبری ریشه

ابتدای سال جاری و همزمان با نوروز، سیل چندین استان کشور از جمله خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان و گلستان را بر گرفت و خسارت های بسیاری به همراه داشت.

18 فروردین ماه سال جاری، آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در مناطق سیل زده استان گلستان حضور یافت و از نزدیک در جریان نحوه امدادرسانی و عملکرد دستگاه های مربوطه قرار گرفت.

3

تاکیدات رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به قصورها و ترک فعل ها

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری در استان گلستان عنوان کرد: این سئوال هم به ذهن می‌آید که آیا این موضوع قابل پیشگیری بود یا نه و اینکه قابل پیش بینی بود یا نه. اگر قابل پیش بینی بود آیا پیش بینی‌های لازم انجام گرفت یا نه و اگر قابل پیشگیری بود آیا پیشگیری‌های لازم انجام گرفت یا نه و دیگر اینکه ما خیلی اوقات در رابطه با فعل‌ها سئوال می‌کنیم؛ اما گاهی برخی از ترک فعل‌ها ممکن است مورد سئوال قرار نگیرد. گاهی برخی از ترک فعل ها خسارت‌های بسیاری را بوجود می‌آورد.

وی با اشاره به ضرورت لایروبی و رسوب زدایی مسیل‌ها، اظهار کرد: در این زمینه تاکنون حداقل سه گزارش از دستگاه‌های نظارتی ملاحظه کردم که به عنوان یکی از علل خسارات ناشی از سیل اخیر مورد اشاره قرار گرفته است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات قانونی و روشن بودن وظایف دستگاه‌ها در این زمینه، افزود: دستگاه‌ها در این رابطه مسئولیت دارند و البته آن‌ها مشکلاتی از قبیل مسائل زیست محیطی را مطرح می‌کنند؛ لذا ضروری است سازمان محیط زیست به عنوان مرجع قانونی راهکار‌ها را بررسی کند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: مطابق گزارش واصله، مسئله لایروبی در برخی از استان‌ها یک مسئله ضروری و وظیفه‌ای روشن و مشخص است که باید انجام شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ساخت و ساز‌های غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها علیرغم ممنوعیت قانونی، بیان داشت: ساخت و ساز در بستر رودخانه ممنوع است و وقتی بستر رودخانه ساخته شود، به مانعی در مسیر هدایت سیلاب‌ها تبدیل می‌گردد؛ لذا باید همگان به قوانین پایبند باشند و اقدام خلاف قانون برای همه خط قرمز باشد.

 

 

آیت الله رئیسی از مدیران استان گلستان خواست که به باید‌ها و نباید‌ها توجه کنند و تصریح کرد: آنچه امروز باعث مشکلاتی برای کشور می‌شود، عدم توجه به برخی از باید‌ها و نباید‌هایی است که قانون مشخص کرده است.

وی ادامه داد: حتما باید بخش‌های مطالعاتی در رابطه با پیشگیری از سیل فکر کنند و دستگاه‌های اجرایی نیز خود را موظف بدانند که به قانون عمل کنند و دستگاه نظارتی هم عمل به قانون را دنبال نمایند و اگر جایی تخلف وجود دارد، بدون رعایت هیچگونه خط قرمزی با تخلفات برخورد شود.

وی همچنین پیش از ترک استان گلستان در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما حتما در این کشور براى اینکه هر روز شاهد بروز یک حادثه نباشیم، باید علاوه بر تقصیرها، قصور‌ها را نیز دنبال کنیم و علاوه بر فعل‌ها باید به ترک فعل‌ها هم رسیدگى شود، گاهى برخى از ترک فعل‌ها خسارتش از بسیارى از فعل‌ها بیشتر است و حتما باید مورد پیگیرى قرار بگیرد.

کارنامه 10 ماهه

اکنون سئوال اینجاست که با گذشت بیش از 10 ماه از حادثه سیل در استان گلستان، اولا چه اقداماتی در زمینه پیشگیری از این دست حوادث و جبران خسارت ها انجام شده و ثانیا دستگاه قضایی در زمینه برخورد با تقصیرها و قصورها چه اقداماتی انجام داده است؟

سیل

 

در زمینه برخورد با تقصیرها و قصورها، چهارم اردیبهشت ماه بود که هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال بیان کرد: در زمان وقوع سیلاب امداد و نجات اولویت بود و امروز پس از فروکش کردن سیلاب مردم انتظار دارند با کسانی که کوتاهی و یا اهمال‌کاری داشتند و مسبب حادثه سیلاب بودند برخورد شود؛ لذا مردم مطمئن باشند دستگاه قضایی با کسانی که اهمال و کوتاهی آنان خسارت‌های سیل را افزایش داد برخورد می‌کند.

تشکیل پرونده قضایی برای 11 مدیر در خصوص سیل گلستان

24 شهریورماه نیز حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا سیدحسینی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان از آغاز رسیدگی به اتهام ۱۱ نفر از مدیران در خصوص سیل گلستان خبر داد و بیان کرد: بر اساس گزارش سازمان بازرسی ۱۱ نفر از مدیران در خصوص حادثه سیل سال جاری به عنوان متهم معرفی شدند که هم اکنون این گزارش به بازپرسی ارجاع شده است.

1

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان با بیان اینکه اتهام این افراد شامل اهمال و تضییع بیت المال است بیان کرد: این مدیران که اغلب از ادارات آب و گاز هستند احضار شده اند و پرونده در بازپرسی ویژه جرایم کارکنان دولت در حال رسیدگی است.

وی تصریح کرد: آنچه که در صلاحیت مرکز استان است شامل ۱۱ نفر می‌شود و اتهام سایر افراد که در صلاحیت مرکز استان نیست به تهران فرستاده شده است.

لایروبی و ساماندهی 82 کیلومتر از حوضه رودخانه گرگانرود

در زمینه پیشگیری از این دست حوادث و جبران خسارت ها نیز دستگاه قضایی تاکیدات بسیاری داشت و بر لزوم اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد. بر اساس گزارش آب منطقه ای استان گلستان پس از وقوع سیل در استان گلستان 82 کیلومتر از حوضه رودخانه گرگانرود، 46 کیلومتر از حوضه رودخانه قره سو، 16 کیلومتر از حوضه رودخانه اترک، هشت کیلومتر از حوضه رودخانه نکارود مجموعا به میزان 153 کیلومتر لایروبی و ساماندهی شده است.

همچنین بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گلستان، در جریان سیل گلستان 300 کیلومتر از راه های استان گلستان آسیب دید.

5

در این راستا، به منظور تسهیل در امر روان ترافیک عبوری، بازسازی و آسفالت 95 نقطه از 97 نقطه برش خورده به اتمام رسیده است. همچنین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گلستان پس از تخلیه سیلاب احداث یک دستگاه پل لوله ای در محور گرگان_آق قلا و یک دستگاه پل لوله ای در کمربندی آق قلا را در دستور کار قرار داد که عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و در حال بهره برداری است. علاوه بر این، 47 نقطه از محورهای مواصلاتی شهرستان گمیشان مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت.

آب منطقه ای شهرستان گمیشان نیز بعد از حادثه سیل لایروبی و دیواره سازی را از مصب دریا و رودخانه گارگانرود آغاز کرد و تاکنون یک کیلومتر آن با اعتبار 300 میلیون تومان انجام شد و ادامه مسیر نیز در حال انجام است.

52 واحد صنعتی استان گلستان که در لیست واحدهای آسیب دیده بودند و از بانک های استان گلستان تسهیلات دریافت کرده بودند، بازپرداخت آن ها امهال شد.

برقراری بیمه بیکاری برای کارکنان واحدهای خسارت دیده از سیل

برقراری بیمه بیکاری برای کارکنان واحدهای خسارت دیده از سیل با هماهنگی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی مورد پیگیری قرار گرفت و ثبت خسارت واحدهای آسیب دیده از سیل در سامانه سجاد با هماهنگی سازمان صمت مورد پیگیری قرار گرفت.

4

مشکلات بیمه ای برخی از واحدهای صنعتی به منظور دریافت خسارت های ناشی از سیل برای واحدهای تحت پوشش بیمه از طریق مکاتبه با استاندار مورد پیگیری قرار گرفت.

تاکنون تمامی واحدهای در معرض سیل، غیر از یک واحد صنعتی به چرخه تولید بازگشتند و هیچ واحد صنعتی غیر از مورد مذکور وجود ندارد که نتوانسته باشد خود را احیاء کند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان پس از وقوع سیلاب 300 متر کانال زهکش محله گل آباد هنگام وقوع سیل لایروبی و 500 متر از رودخانه قره سو نیز لایروبی شد.

در راستای توسعه پوشش گیاهی و کاهش پتانسیل سیل خیزی در بخش مرتع، در سطح هزار و 50 هکتار از مراتع شهرستان های گنبدکاووس، مراوه تپه و آق قلا بوته کاری صورت گرفت.

در خصوص آزادسازی و رفع تجاوز به بستر و حریم مجاری آبی در محدوده شهرستان گرگان علاوه بر صدور 270 مورد اخطاریه، 186 پرونده به دادسرا ارسال و دستور قضایی صادر شد و به همین تعداد نیز حکم و دستور قضایی صادر شد.

در حریم رودخانه های شهرستان گرگان به طول 30 کیلومتر و مساحت 26 هزار و 974 متر مربع آزادسازی صورت گرفت و همچنین به میزان 20 کیلومتر از رودخانه زیارت رپرگذاری شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.