يكشنبه, 6 مهر 1399 :: Sunday, 27 September 2020
 
کد خبر: 77336

تقابل کمترین گل خورده لیگ با بیشترین گل زده لیگ

تقابل کمترین گل خورده لیگ با بیشترین گل زده لیگ
بازی شهرآورد  دو تیم پرسپولیس و استقلال تهران در هفته نوزدهم لیگ برترفوتبال امروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸ ساعت ۱۵:۳۰ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد. از آنجا که  پرسپولیس صدرنشین لیگ برتر است و استقلال هم عنوان بهترین خط حمله را در اختیار دارد انتظار می‌رود یک رقابت مهیج را پیش رو داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

دربی در فرهنگ و لغت نامه ورزشی به معنی مصاف ورزشی دو تیم از یک شهر یا یک منطقه است .دربی ها اصولاً در طول تاریخ همیشه آبستن حوادث بی شماری بوده و هستند و در هر کشور منطقه ای رنگ وب وبی خاص خود را دارند.

اما در شهرآورد تهران تجربه ثابت کرده است معمولاً در دربی یا دو تیم خیلی بد بازی می‌کنند یا بازی‌شان قابل تحمل است. کمتر اتفاق افتاده فوتبالی از دو تیم ببینیم که مهیج باشد، اما امیدواریم حکایت دربی پیش رو متفاوت باشد.

اما با این حال باید توجه داشت که همه دلایل، فنی نیست. نمی‌شود گفت در همه این سال‌ها مربیان این دو تیم بد بودند و یا اصلاً علاقه‌ای به ارائه بازی تهاجمی نداشتند. به خصوص در این برهه از زمان که مربی تیم پرسپولیس یحیی گل‌محمدی است. بار‌ها و بار‌ها از او فوتبال زیبا در تیم‌هایی، چون نفت تهران، صبای قم، ذوب‌آهن و شهر خودرو دیدیم و همین‌طور تراکتور. فرهاد مجیدی که به تازگی برای بار دوم سرمربی استقلال شده، در همین مدت کوتاه نشان داده دستور تاکتیکی اش فوتبال رو به جلو است. یعنی فوتبال تهاجمی را دوست دارد و این طبیعی است به این خاطر که در دوران بازیگری مهاجم بوده و گلزنی را دوست دارد.

نگاهی به سوابق دو تیم  در تاریخچه شهرآورد

جالب است بدانید اولین بازی دربی تهران سال فرودین 1347 در ورزشگاه امجدیه برگزار شد؛ این بازی دوستانه سرانجام با نتیجه صفر_صفر به پایان رسید.

سرخابی های پایتخت تا کنون در 91 دربی به مصاف هم رفته اند؛ تیم استقلال تا کنون در 26 بازی و تیم پرسپولیس در 24 بازی پیروز میدان شده اند این دو تیم تا کنون در 41 بازی با نتایج مساوی زمین را ترک کرده اند همچنین در طول تاریخ شهرآورد تهران، استقلال 83 و تیم پرسپولیس 88  گل را به ثمر رسانیده اند.

از خاطره انگیزترین بردهای سرخابی‌ها می توان به برد 6 بر صفر پرسولیس در سال 1352 اشاره کرد. همچنین در سال های 1350، 1352 و 1390 برد چهار بر یک پرسپولیس از بهترین و پر گل ترین بازی های تاریخ شهرآورد بوده است. درسال های 1365 و 1376 نیز پرسپولیس با نتیجه سه بر صفر پیروز این رقابت باشد.

11.jpg

انتظار پیشکسوتان و صاحب نظران از نتیجه شهرآورد:

کاپیتان اسبق پرسپولیس در این خصوص گفت: شهرآورد ۹۲ واقعاً غیرقابل پیش‌بینی است و دو تیم پرسپولیس و استقلال هر دو شانس برنده شدن را دارند. مساوی در این بازی نه به سود پرسپولیس خواهد بود و نه به سود استقلال چرا که پرسپولیس برای قهرمانی باید شهرآورد را ببرد و فاصله خودش را با تیم دوم جدول بیشتر کند. از طرفی استقلال هم می‌خواهد به کورس قهرمانی برگردد لذا خواهان ۳ امتیاز بازی است و به اعتقاد من همین مسئله جدال سرخابی‌ها را غیرقابل پیش‌بینی خواهد کرد.

مهاجم اسبق استقلال در این خصوص گفت: مساوی دردی از دو تیم دوا نمی‌کند، اگرچه از لحاظ فنی کفه ترازو حالت مساوی را نشان می‌دهد. پرسپولیس برای تداوم صدرنشینی نیاز به برد دارد و استقلال هم برای اینکه به صدر جدول برسد، باید شهرآورد را ببرد لذا شاهد یک بازی تهاجمی از سوی دو تیم خواهیم بود. به نظر من از لحاظ روحی و روانی استقلال شرایط بهتری نسبت به پرسپولیس دارد و من فکر می‌کنم شانس برنده شدن آبی‌ها بیشتر باشد.

مدافع اسبق استقلال در این خصوص گفت: به اعتقاد من شرایطی که استقلال این روز‌ها دارد، بسیار بهتر از پرسپولیس است و ما باید هر طور شده شهرآورد را ببریم چرا که برای قهرمان شدن باید ۳ امتیاز به صدر جدول نزدیک‌تر شویم. برای استقلال مساوی اصلاً خوب نیست چرا که از لحاظ فنی بهتر از پرسپولیس است و باید از این فرصت استفاده کند و شهرآورد را ببرد. مجیدی تغییرات حداقلی در استقلال ایجاد کرده که جواب داده است.

مهاجم اسبق پرسپولیس در این خصوص گفت: برای پرسپولیس که می‌خواهد قهرمان لیگ برتر شود و سعی می‌کند فاصله امتیازی خود را با استقلال حفظ کند، مساوی هم نتیجه خوبی است. حالا با آمدن یحیی گل‌محمدی پرسپولیس فوتبال بهتر و مالکانه‌تر بازی می‌کند و با شناختی که از یحیی دارم، او اهل ریسک کردن هم هست و پرسپولیس را هجومی به میدان خواهد فرستاد تا تیم برنده از زمین خارج شود. من معتقدم برد یا مساوی برای پرسپولیس اتفاق خوبی خواهد بود.

هافبک اسبق پرسپولیس در این خصوص گفت: هم پرسپولیس و هم استقلال در ارائه فوتبال تهاجمی موفق عمل کرده‌اند و می‌توان پیش‌بینی کرد که در شهرآورد ۹۲ شاهد یک جدال سخت و نفسگیر باشیم. به نظر من شهرآورد شاید مساوی شود و امیدوارم پرگل باشد تا هواداران از آن لذت ببرند. اگر پرسپولیس بتواند برنده از زمین خارج شود، گام بلندی به سوی قهرمانی برخواهد داشت و البته اگر شهرآورد را ببازیم، جایگاهی که در صدر جدول رده‌بندی پیدا کرده‌ایم، متزلزل خواهد شد.

بیشتر بخوانید؛ کری خوانی شفر مبنی  بر برد 3 بر صفر استقلال

cover_1440.jpg

 

حال باید دید پرسپولیسی که راحت گل نمی‌خورد پیروز می‌شود یا استقلالی که راحت‌تر از هر تیمی دروازه حریفان را باز می‌کند؟ آمار جالبی وجود دارد: پرسپولیس از ابتدای لیگ نوزدهم تا امروز در ۶۷ درصد بازی هایش (۱۲ بازی از ۱۸ بازی) کلین شیت کرده و دروازه اش را بسته نگه داشته است. استقلال هم در ۶۵ درصد بازی هایش در این فصل ۲ گل یا بیشتر زده است (۱۱ بازی از ۱۷ بازی). دربی ۹۲، با این آمار‌ها دربی جذابی خواهد شد. البته یک نکته را نباید فراموش کرد؛ خط دفاع پرسپولیس شجاع خلیل‌زاده را ندارد و خط حمله استقلال هم از حضور شیخ دیاباته محروم است.

دربی شماره ۹۲ درحالی برگزار می‌شود که نتیجه هر سه دربی قبلی به نفع پرسپولیس ثبت شده است؛ دو بار در جریان بازی (یک بر صفر) و یک بار هم با حکم کمیته انضباطی و تائید دادگاه CAS (۳ بر صفر). تنها مورد قبلی که پرسپولیس سه بار متوالی استقلال را برد به سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ برمی گردد و دربی‌های شماره ۴۴، ۴۵ و ۴۶. سال ۷۵، یک بر صفر با گل بزیک، سال ۷۶، سه بر صفر با گل‌های بزیک، مهدوی کیا و طاهرزاده و سال ۷۷ هم یک بر صفر با گل هاشمی نسب. البته ۳ پرسپولیسی‌ها هیچ وقت ۴ نشد، چون دربی شماره ۴۷ با تساوی یک-یک به پایان رسید. حالا باید دید ۲+۱ برد پرسپولیس ۴ خواهد شد؟

به هرحال تماشاگران، فوتبال زیبا با بازی ترکیبی و ایجاد موقعیت را دوست دارند نه فوتبالی که حوصله‌سربر باشد. به طوری که حتی تیمی که ارائه‌گر بازی زیبایی باشد،  فارغ از نتیجه‌ای که در این بازی رقم خواهد خورد تحسین می‌شود؛ حتی از سوی حریف.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.